Malownicza miejscowość położona we wschodniej części Albanii, nad jeziorem Ochrydzkim.
Jeżeli myślicie że albańska część jeziora Ochrydzkiego będzie przypominała jej macedońskiego sąsiada, to się mylicie. Podgradec i okolice Drilonu, posiadają dobrą bazę turystyczną i gastronomiczną ale brakuje im tej cennej starożytnej otoczki. 99% budynków po zachodniej części jeziora to współczesne klocki na żelbetonowej kratownicy, a w okolicy brakuje nawet charakterystycznych dla Albanii kolorowych bunkrów. Ja znalazłem tylko jeden, przy budynku szkoły podstawowej ….
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom turystów, Albańczycy postanowili zmienić kamieniste, ochrydzkie brzegi jeziora, na coś bardziej przypominającego plaże w okolicach Vlory. Efekt jest taki, że dzisiaj piasek mocno się przybrudził i całość wygląda smutno.
Czy warto odwiedzić albańską część Jeziora?
Jeżeli w Ochrydzie czy Śwętym Naumie, zobaczyliście już wszystko i wam się nudzi, to jak najbardziej.
Pogradec znajduje się blisko granicy z Macedonią Północną i jest popularnym celem turystycznym, zwłaszcza wśród osób szukających spokojnego wypoczynku nad wodą.
Jezioro Ochrydzkie - główna atrakcja Pogradecu, znane jest ze swojej krystalicznie czystej wody oraz bogatej fauny i flory. Jezioro wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a jego wschodnia część znajduje się w Macedonii Północnej.
Pogradec ma długą historię, sięgającą czasów starożytnych, z wpływami rzymskimi, bizantyjskimi i osmańskimi. W okolicy znajdują się ruiny starożytnego miasta Encheleana, Klasztor Świętego Nauma oraz liczne zabytki kulturowe.
Miasto słynie ze swoich plaż nad jeziorem, które są popularnym miejscem do opalania się, kąpieli oraz sportów wodnych. Klimat jest łagodny, co czyni Pogradec idealnym miejscem na letnie wakacje.
Park Narodowy Drilon - znajduje się w pobliżu Pogradecu, oferując spokojne tereny do spacerów, z licznymi strumieniami, zielonymi łąkami i bujną roślinnością.
Region wokół jeziora Ochrydzkiego słynie z ryb, zwłaszcza z pstrąga ochrydzkiego, który jest serwowany w wielu lokalnych restauracjach. Warto również spróbować typowych albańskich dań, takich jak byrek, tavë kosi (zapiekanka z jagnięciny i jogurtu) czy baklava.