Durres

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Drugie co do wielkości miastem w kraju i jednym z najważniejszych portów morskich.

Historia Durrës sięga starożytności, kiedy to miasto było ważnym ośrodkiem handlowym i kulturowym w rejonie Morza Śródziemnego. W ciągu wieków było pod rządami Rzymian, Bizantyńczyków, Normanów, Weneckich, Osmańskich, a w XX wieku stało się częścią Królestwa Albanii.

Dziś Durrës jest popularnym miejscem turystycznym, słynącym z pięknych plaż i zabytków. Jednym z najważniejszych zabytków jest Amfiteatr rzymski, który pochodzi z II wieku i może pomieścić do 20 tysięcy widzów. Innymi ciekawymi zabytkami są mury obronne z czasów bizantyjskich, katedra św. Pawła, zamki Venetian Tower i rozległe ruiny starożytnego miasta.

Durrës to także miejsce, w którym znajduje się najważniejszy port morski Albanii, co czyni je ważnym centrum handlowym i transportowym.

Wieża Wenecka w Durres

Część bizantyjskiej twierdzy Durrës, uznanej za zabytek kultury pierwszej kategorii. Kiedyś uważano go za jedną z najpotężniejszych budowli obronnych wzdłuż zachodniego wybrzeża Morza Adriatyckiego. Dzisiejsza twierdza ma swoje korzenie w początkowych wysiłkach budowlanych cesarza bizantyjskiego Anastazjusza I (491–518), pochodzącego z Durrës (starożytnego Dyrrhachium). Zbudowana około XV wieku na pozostałościach wieży bizantyjskiej, wieża wenecka została wzmocniona armatami, aby chronić miasto przed morzem. Zaprojektowany specjalnie do uzbrojenia w artylerię, służył jako kluczowy punkt obserwacyjny do monitorowania okolicy. W latach 2022–2023 Wieża Wenecka została odnowiona i przekształcona w pierwsze Centrum Interpretacji Dziedzictwa Albanii.

Amfiteatr w Durrës

Archeolog Vangjel Toçi odkrył większość starożytnego zabytku podczas intensywnych wykopalisk prowadzonych w latach 1967–1970, wysiedlając 55 rodzin i burząc 33 domy.

Uważa się, że został zbudowany na początku II (drugiego) wieku naszej ery, za panowania cesarza Trajana. Pomnik świadczący o wysokim poziomie społeczno-gospodarczym miasta został zbudowany, aby zabawiać mieszkańców podczas walk gladiatorów między sobą lub z egzotycznymi zwierzętami.

Ma kształt elipsy, jego średnicę szacuje się na 136 metrów i wysokość na około 20 m. O pojemności, która ma pomieścić około 20 tysięcy osób, a dziś jej część stoi pod ścianami nowoczesnych mieszkań.

Ma szczególne walory architektoniczne i artystyczne i można go porównać z zabytkami Pompejów i Kapui we Włoszech z tego okresu .

Forum Bizantyjskie - Rotonda

Zbudowane pod koniec VI wieku za panowania rzymskiego cesarza Anastazjusza (481-518).

Forum uważane jest za jeden z najlepszych przykładów zabytków z okresu późnego rzymskiego i wczesnobizantyjskiego w Albanii. Forum jest bardzo podobne do Zakrzywionego Forum Konstantyna w Konstantynopolu, które niestety zostało zniszczone w 1204 roku przez żołnierzy Czwartej Krucjaty.

Forum jest również znane jako Rynek Bizantyjski (Tregu Bizantin), a miejsce to było pierwotnie opisywane jako tradycyjny kompleks otwartego rynku w czasach rzymskich. Forum ma okrągłą, brukowaną powierzchnię o średnicy około 40 m, pośrodku której znajduje się podium i studnia, otoczone kolumnami korynckimi.

Wielki Meczet w Durrës

Meczet zbudowany w roku 1938. Był to wówczas, obok meczetów w Turcji, największy meczet na Bałkanach. Oprócz środków ofiarowanych przez kupców miejskich, budowę umożliwiła także współpraca włosko-albańska. Ta ostatnia była w tamtych latach szczególnie silna w wyniku partnerstwa nawiązanego przez rząd króla Zoga z sąsiednim krajem. W rezultacie architekci meczetu byli Włochami. Ich projekt zakładał, że architektura obiektu będzie respektować tradycję islamską, a jednocześnie integrować antyczne kolumny, aby uczcić starożytną historię miasta Durrës. 

W 1967 roku oficjalnie zniesiono jego funkcję jako instytucji religijnej, a miejsce przekształcono w kulturalny ośrodek młodzieżowy, zwany Pallati Rinia (po albańsku „Budownictwo Młodzieży”). W tym okresie w dzisiejszej sali głównej meczetu odbywały się występy muzyczne i komediowe, natomiast drugie piętro wraz z werandą przeznaczono na restaurację. Minarety meczetu zostały zniszczone, a z jego wnętrza z 1938 roku pozostało jedynie sześć kolumn z brązowego marmuru, które można zobaczyć od razu po wejściu do budynku.

Willa Królewska w Durrës

Willa zbudowana w 1937 roku dla króla Zoga I. Był używany jako letni pałac albańskiej rodziny królewskiej za panowania monarchii i nadal pozostaje symbolem monarchii w mieście.

Po rozwiązaniu monarchii willa stała się wielkim komunistycznym budynkiem recepcyjnym, w którym podczas oficjalnych wizyt gościli Nikitę Chruszczowa i Jimmy'ego Cartera. Kiedy w 1997 r. w Albanii pogrążyły się tymczasowe niepokoje społeczne, willa została splądrowana i od tego czasu pozostała niezmieniona.

W 2007 roku została zwrócona księciu koronnemu Albanii Leka.

KOMENTARZE NA FORUM
Treść
Podpis
Ocena
Drilon i Pogradec nad Ochrydem

Drilon i Pogradec nad Ochrydem

Malownicza miejscowość położona we wschodniej części Albanii, nad jeziorem Ochrydzkim.

👪

Tirana

Tirana

Stolica i największe miasto Albanii, położone w środkowej części kraju, w dolinie rzeki Ishm.

Kruja

Kruja

Jedno z najważniejszych historycznych miast Albanii i znane z wielu zabytków związanych z historią kraju

Vlora

Vlora

Ważny port handlowy i rybacki, a także popularne miejsce turystyczne ze względu na swoje piękne plaże i malownicze krajobrazy.