Urokliwe miasto w północnej Bawarii, w rejencji Górna Frankonia.
Udając się do Bambergu wiedzieliśmy czego się spodziewać: malownicze niemieckie miasto z mnóstwem ciężkiego niemieckiego baroku, czyli tak jak powinno być. Mimo to Bamberg nas przytłoczył swoją wspaniałością, dlatego miasto znalazło się w kategorii pozytywnych zaskoczeń.
Stolica biskupów Frankonii to perła i esencja niemieckiego baroku. Wydaje się, że w obrębie starego miasta, a jest ono naprawdę duże, nie ma ani jednej „zwyczajnej” kamienicy.
Co zobaczyć w Bambergu?
Przyznam, że mimo że chodziliśmy po mieście cały dzień i tak nie zobaczyliśmy wszystkiego. Nie dotarliśmy do Opactwa Michaelsberg i pewnie w wielu innych miejscach po drodze do Michaelsbergu. Z tego co mogę polecić, to:
- Archikatedra św. Piotra i św. Jerzego w Bambergu z ołtarzem Wita Stwosza.
- Stary ratusz w Bambergu - najbardziej charakterystyczna i jedna z najstarszych budowli miasta.
- Kościół Matki Bożej Miłosierdzia, przy rynku warzywnym na wyspie.
Co zjeść i wypić w Bambergu?
To samo co w całej Bawarii: wursty, golonkę i sznycle, ale plus jest taki, że frankońskie potrawy już bardziej przypominają to co znamy w Polsce, czyli jeżeli nie lubisz musztardy słodkiej jak melasa, będziesz zadowolony.
Górna Frankonia to podobno region z największym zagęszczeniem browarów na świecie, więc w kwestii piwa nie ma problemów, jest jednak pewien bamberski gatunek piwa który jest dyskusyjny. Chodzi o ciemne piwo z wędzonego słodu. Nie jest to gatunek wybitny a raczej taka ciekawostka dla turystów. Serwują to w Schlenkerla die historische Rauchbierbrauerei w pobliżu Starego Ratusza.
Bamberg ma bogatą historię sięgającą IX wieku. Miasto zostało założone jako biskupia siedziba i zachowało swoje historyczne centrum do dzisiaj. W 1993 roku starówka Bambergu została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Starówka: Jednym z głównych punktów orientacyjnych w Bambergu jest jego piękna starówka. Posiada ona zabytkowe budynki, wąskie brukowane uliczki i liczne kościoły. Głównym punktem jest katedra Bambergska (Bamberger Dom) - imponujący gotycki kościół z XIII wieku.
Rauchbier: Bamberg słynie z piwa, a w szczególności z odmiany zwanej Rauchbier. Jest to ciemne piwo o charakterystycznym, wyraźnym smaku wędzonego słodu. Browary w Bambergu produkują to unikalne piwo od setek lat.
Wyspa Miejska: W centrum miasta znajduje się Wyspa Miejska (Klein Venedig), która jest popularnym miejscem zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Jest to obszar z malowniczymi kamienicami zbudowanymi na palach, z widokiem na rzekę Regnitz.
Stare Ratusze: Bamberg ma dwa historyczne ratusze. Główny ratusz (Altes Rathaus) znajduje się na Wyspie Miejskiej i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków w mieście. Drugi ratusz (Neues Rathaus) jest bardziej nowoczesny i znajduje się na jednym z wzgórz.
Stare miasto w Bambergu
Archikatedra św. Piotra i św. Jerzego w Bambergu
Archikatedra św. Piotra i św. Jerzego (St. Peter und St. Georg Dom) znajduje się w mieście Bamberg w Niemczech. Jest to jedna z najważniejszych budowli sakralnych w kraju i jednocześnie siedziba arcybiskupów Bambergu.
Katedra została zbudowana w stylu romańskim w XI wieku, ale później przeszła wiele przebudów i rozbudów, co nadawało jej cechy gotyckie i barokowe. W wyniku tych modyfikacji, obecnie możemy podziwiać różnorodne style architektoniczne w tej budowli.
Charakterystycznymi cechami katedry są jej cztery wieże, w tym dwie potężne wieże dzwonnicze, które dominują nad panoramą miasta Bamberg. Wnętrze katedry jest imponujące, z licznymi kaplicami, ołtarzami i rzeźbami. Warto zwrócić uwagę na ołtarz główny, który jest jednym z najważniejszych dzieł sztuki sakralnej w Niemczech.
Stary ratusz w Bambergu
Stary Ratusz w Bambergu (niem. Altes Rathaus) to jedna z najbardziej charakterystycznych, najczęściej fotografowanych i najstarszych budowli miasta.
Oddziela średniowieczne miasto na dwie części. Budowla powstała w drugiej połowie XV wieku na sztucznej wyspie pośrodku rzeki.
Obecny wygląd budynku jest w dużej mierze efektem przebudowy w stylu barokowym z XVIII wieku
Kościół Matki Bożej Miłosierdzia
Pfarrkirche Unsere Liebe Frau w Bambergu, znana również jako Kościół Matki Bożej Miłosierdzia, to jedna z ważniejszych świątyń w Bambergu, Niemczech. Oto kilka informacji na temat tego kościoła:
Pierwotny kościół został zbudowany w XII wieku w stylu romańskim. Początkowo był kościołem parafialnym, a w XIII wieku został przekształcony w kościół klasztorny dla dominikanów. Obecna świątynia jest wynikiem przebudowy w stylu gotyckim, która miała miejsce w XV wieku.
Kościół Unsere Liebe Frau charakteryzuje się gotycką architekturą. Posiada wysoką nawę, wieże oraz sklepienie krzyżowo-żebrowe. We wnętrzu można podziwiać liczne zabytki, w tym ołtarz główny z XV wieku, rzeźby, witraże i freski.
Ołtarz główny w kościele Unsere Liebe Frau jest jednym z najważniejszych zabytków tego typu w Bambergu. Centralną część ołtarza zajmuje figura Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus.
Kościół św. Marcina
Barokowy kościół z XVII wieku, z ozdobną fasadą.
Kościół znajduje się w starej części miasta, która jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Untere Brücke - Dolny most
Drugi, mniej reprezentacyjny z mostów przy Starym Ratuszu. Na uwagę zasługują szczególnie graffiti zrobione za pomocą myjki ciśnieniowej.
Neue Residenz Bamberg
Nowa rezydencja w Bambergu wraz z katedrą i Starym Dworem tworzy historycznie rozwinięty zespół pałacowy, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Dwa barokowe skrzydła znajdujące się na placu katedralnym zostały zbudowane w latach 1697-1703 za księcia-biskupa Lothara Franza von Schönborna według planów Leonharda Dientzenhofera. W latach 1604-1612 zbudowano dwa tylne skrzydła renesansowe.
Brunnen Alte Pferdetränke
Budynek wybudowany w stylu renesansowym. Zanim to nastąpiło, w tym samym miejscu stał Castrum Babenberg, pałac cesarza Henryka II, a od 1007 r. budynek służył także jako rezydencja biskupia. Parterowy pałac został zbudowany na Placu Katedralnym w 1185 roku.
Pod koniec XVI wieku obok Pallas na zlecenie biskupa Würzburga Wita II wzniesiono renesansowy budynek.
Pozostała jedyna wieża, z czasów cesarza Henryka II. W podziemiach wieży znajduje się kaplica św. Tomasza. Został on poświęcony przez papieża Benedykta w 1020 roku, kiedy przybył on z podróżą do Bambergu. W tym czasie Wielkanoc spędzał u cesarza Henryka II.