Urokliwe miasto w północnej Bawarii, w rejencji Górna Frankonia.
Udając się do Bambergu wiedzieliśmy czego się spodziewać: malownicze niemieckie miasto z mnóstwem ciężkiego niemieckiego baroku, czyli tak jak powinno być. Mimo to Bamberg nas przytłoczył swoją wspaniałością, dlatego miasto znalazło się w kategorii pozytywnych zaskoczeń.
Stolica biskupów Frankonii to perła i esencja niemieckiego baroku. Wydaje się, że w obrębie starego miasta, a jest ono naprawdę duże, nie ma ani jednej „zwyczajnej” kamienicy.
Co zobaczyć w Bambergu?
Przyznam, że mimo że chodziliśmy po mieście cały dzień i tak nie zobaczyliśmy wszystkiego. Nie dotarliśmy do Opactwa Michaelsberg i pewnie w wielu innych miejscach po drodze do Michaelsbergu. Z tego co mogę polecić, to:
- Archikatedra św. Piotra i św. Jerzego w Bambergu z ołtarzem Wita Stwosza.
- Stary ratusz w Bambergu - najbardziej charakterystyczna i jedna z najstarszych budowli miasta.
- Kościół Matki Bożej Miłosierdzia, przy rynku warzywnym na wyspie.
Co zjeść i wypić w Bambergu?
To samo co w całej Bawarii: wursty, golonkę i sznycle, ale plus jest taki, że frankońskie potrawy już bardziej przypominają to co znamy w Polsce, czyli jeżeli nie lubisz musztardy słodkiej jak melasa, będziesz zadowolony.
Górna Frankonia to podobno region z największym zagęszczeniem browarów na świecie, więc w kwestii piwa nie ma problemów, jest jednak pewien bamberski gatunek piwa który jest dyskusyjny. Chodzi o ciemne piwo z wędzonego słodu. Nie jest to gatunek wybitny a raczej taka ciekawostka dla turystów. Serwują to w Schlenkerla die historische Rauchbierbrauerei w pobliżu Starego Ratusza.
Bamberg ma bogatą historię sięgającą IX wieku. Miasto zostało założone jako biskupia siedziba i zachowało swoje historyczne centrum do dzisiaj. W 1993 roku starówka Bambergu została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Starówka: Jednym z głównych punktów orientacyjnych w Bambergu jest jego piękna starówka. Posiada ona zabytkowe budynki, wąskie brukowane uliczki i liczne kościoły. Głównym punktem jest katedra Bambergska (Bamberger Dom) - imponujący gotycki kościół z XIII wieku.
Wyspa Miejska: W centrum miasta znajduje się Wyspa Miejska (Klein Venedig), która jest popularnym miejscem zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Jest to obszar z malowniczymi kamienicami zbudowanymi na palach, z widokiem na rzekę Regnitz.
Stare Ratusze: Bamberg ma dwa historyczne ratusze. Główny ratusz (Altes Rathaus) znajduje się na Wyspie Miejskiej i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków w mieście. Drugi ratusz (Neues Rathaus) jest bardziej nowoczesny i znajduje się na jednym z wzgórz.
Rauchbier
Rauchbier, czyli piwo warzone z użyciem wędzonego słodu, które jest specjalnością miasta. Jest to unikatowy styl piwa, który wyróżnia się charakterystycznym dymnym aromatem i smakiem, przypominającym wędzoną szynkę, kiełbasę lub ognisko.
Wędzony słód był dawniej powszechny, ponieważ przed wynalezieniem nowoczesnych metod suszenia (np. w piecach słodowych) każde piwo miało lekko dymny aromat. W Bambergu ta tradycja przetrwała dzięki lokalnym browarom, które wciąż stosują dawne metody produkcji.
Najbardziej znane browary w Bambergu oferujące Rauchbier:
- Schlenkerla (Brauerei Heller) – najbardziej znany producent Rauchbiera. Ich klasyczne Aecht Schlenkerla Rauchbier Märzen to ikona stylu, z intensywnym aromatem wędzonki.
- Brauerei Spezial – drugi znany browar w Bambergu, produkujący nieco łagodniejsze i bardziej zbalansowane wersje Rauchbiera.
- Inne browary, np. Fässla czy Mahrs Bräu, także oferują piwa o lekkim wędzonym charakterze.
Rauchbier to bardziej rytuał niż codzienne piwo do ugaszenia pragnienia. Można powiedzieć, że ma swój kultowy status, ale raczej jako regionalna atrakcja niż coś, co ludzie piją litrami. To trochę jak oscypek w Zakopanem - trzeba spróbować, ale nie każdy ma ochotę jeść go na co dzień.
Stare miasto w Bambergu
Archikatedra św. Piotra i św. Jerzego w Bambergu
Archikatedra św. Piotra i św. Jerzego (St. Peter und St. Georg Dom) znajduje się w mieście Bamberg w Niemczech. Jest to jedna z najważniejszych budowli sakralnych w kraju i jednocześnie siedziba arcybiskupów Bambergu.
Katedra została zbudowana w stylu romańskim w XI wieku, ale później przeszła wiele przebudów i rozbudów, co nadawało jej cechy gotyckie i barokowe. W wyniku tych modyfikacji, obecnie możemy podziwiać różnorodne style architektoniczne w tej budowli.
Charakterystycznymi cechami katedry są jej cztery wieże, w tym dwie potężne wieże dzwonnicze, które dominują nad panoramą miasta Bamberg. Wnętrze katedry jest imponujące, z licznymi kaplicami, ołtarzami i rzeźbami. Warto zwrócić uwagę na ołtarz główny, który jest jednym z najważniejszych dzieł sztuki sakralnej w Niemczech.

Chór wschodni katedry, widok z zewnątrz.

Prezbiterium i chór wschodni katedry w Bambergu

Organy katedralne z 1953 roku

Prezbiterium i chór zachodni katedry w Bambergu

Rzeźby z pierwszej świątyni z 1012 roku, zbudowanej przez cesarza Henryka II.

Kaplica Najświętszego Sakramentu

Relikwiarz z kością św. Ottona w katedrze w Bambergu.



Domplatz Bamberg


Stacje Drogi Krzyżowej w Katedrze Bamberskiej
Brama Adama i Ewy Archikatedry w Bambergu
Brama na wschodniej elewacji kościoła. Pomiędzy uskokami ościeży umieszczone są figury: Adama i Ewy, św. Piotra, św. Szczepana męczennika oraz parę cesarską Henryka II i Kunegundę Luksemburską.
Brama Książęca Archikatedry w Bambergu
Fürstenportal - główny portal katedry, zlokalizowany od strony północnej i otwierany tylko w święta. W tympanonie znajduje się przedstawienie Sądu Ostatecznego oraz rzeźby Abrahama i Anioła zapowiadającego Sąd Ostateczny.
Grób Henryka II i Kunegundy
Jedno z najbardziej znanych dzieł sztuki w bamberskiej katedrze - cesarza Henryka II, fundatora katedry i jego żony, cesarzowej Kunegundy. Rzeźby po bokach pokazują epizody z życia pary cesarskiej, np. cesarzowa krocząca po rozżarzonych lemieszach, aby udowodnić swoją niewinność po oskarżeniu o cudzołóstwo.
Jeździec z Bambergu
Nie ma pewności kogo przedstawia ta rzeźba. Naziści uważali ją z symbol niemiecką doskonałości, patrzącego na wschód w poszukiwaniu nowych ziem do podboju.
Obecnie uważa się, że był to prawdopodobnie król Węgier Stefan I z XI wieku.
Ołtarz Wita Stwosza w archikatedrze w Bambergu
Wykonany z drewna lipowego przez Wita Stwosza w latach 1520-1523. Pierwotnie miał być przeznaczony do kościoła w Norymberdze, ale, na wskutek Reformacji rada odmówiła jego wystawienia.
Syn Wita, Andrzej zdołał sprowadzić go do Bambergu w 1543 roku, a do katedry, z kościła farnego trafił w 1937 roku.
Ołtarze Kirchgattendorfer i Riemenschneideraltar w Bambergu
Ołtarze znajdują się w nawach bocznych. Pierwszy z nich jest poświęcony Maryi i pochodzi z XVI wieku i został przeniesiony z Kirchgattendorf w Górnej Frankonii. Drugi został zmontowany w 1926 roku z różnych pojedynczych figur różnego pochodzenia, wszystkie datowane na około 1500 rok.
Krypty archikatedry w Bambergu
Krypta zachodnia służy jako miejsce pochówku arcybiskupów Bambergu oraz znajdują się tam czaszki fundatorów: Henryka II i Kunegundy. W krypcie wschodniej są pochowani biskupi z XI i XII wieku oraz król Konrad III, który zmarł w Bambergu w 1152 r.
Stary ratusz w Bambergu
Stary Ratusz w Bambergu (niem. Altes Rathaus) to jedna z najbardziej charakterystycznych, najczęściej fotografowanych i najstarszych budowli miasta.
Oddziela średniowieczne miasto na dwie części. Budowla powstała w drugiej połowie XV wieku na sztucznej wyspie pośrodku rzeki.
Obecny wygląd budynku jest w dużej mierze efektem przebudowy w stylu barokowym z XVIII wieku
Kościół Matki Bożej Miłosierdzia - Górna Fara - Die Obere Pfarre
Pfarrkirche Unsere Liebe Frau w Bambergu, znana również jako Kościół Matki Bożej Miłosierdzia, to jedna z ważniejszych świątyń w Bambergu, Niemczech. Oto kilka informacji na temat tego kościoła:
Pierwotny kościół został zbudowany w XII wieku w stylu romańskim. Początkowo był kościołem parafialnym, a w XIII wieku został przekształcony w kościół klasztorny dla dominikanów. Obecna świątynia jest wynikiem przebudowy w stylu gotyckim, która miała miejsce w XV wieku.
Kościół Unsere Liebe Frau charakteryzuje się gotycką architekturą. Posiada wysoką nawę, wieże oraz sklepienie krzyżowo-żebrowe. We wnętrzu można podziwiać liczne zabytki, w tym ołtarz główny z XV wieku, rzeźby, witraże i freski.
Ołtarz główny w kościele Unsere Liebe Frau jest jednym z najważniejszych zabytków tego typu w Bambergu. Centralną część ołtarza zajmuje figura Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus.




Ambona. Przedstawienie Matki Boskiej w aureoli stojącej na baldachimie ambony nawiązuje do miedziorytu Albrechta Dürera.



Sklepienie Górnej fary z XIX wiecznymi obrazami: Zwiastowanie, Nawiedzenie Maryi, Pokłon Pasterzy czy dwunastoletniego Jezusa w Świątyni.

Ołtarz główny kościoła Matki Bożej Miłosierdzia w Bambergu
Potężny ołtarz główny w chórze, darowizna księcia-biskupa Lothara Franza von Schönborna z 1711 roku.
W górnej części zasiada na tronie Bóg Ojciec, nad nim widać gołębicę jako symbol Ducha Świętego, a poniżej Jezusa na rękach Maryi.
Rzeźbiony w drewnie orzechowym wizerunek Maryi z Dzieciątkiem, znajdujący się w centrum ołtarza głównego, po raz pierwszy jako cudowny został opisany w 1701 roku, jest dziełem szkoły kolońskiej z około 1250 r. Po raz pierwszy wspomniano o nim w Górnej Farze roku 1443.
Ölberg - Góra Oliwna przy Górnej Farze
Grupa rzeźb późnogotyckich przy kościele Matki Bożej Miłosierdzia. Zbudowana w 1502 roku, zawiera figurki wykonane już pod koniec XV wieku, które nawiązują do reliefów Drogi Krzyżowej.
Kościół św. Marcina
Barokowy kościół z XVII wieku, z ozdobną fasadą.
Kościół znajduje się w starej części miasta, która jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Untere Brücke - Dolny most
Drugi, mniej reprezentacyjny z mostów przy Starym Ratuszu. Na uwagę zasługują szczególnie graffiti zrobione za pomocą myjki ciśnieniowej.
Neue Residenz Bamberg
Nowa rezydencja w Bambergu wraz z katedrą i Starym Dworem tworzy historycznie rozwinięty zespół pałacowy, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Dwa barokowe skrzydła znajdujące się na placu katedralnym zostały zbudowane w latach 1697-1703 za księcia-biskupa Lothara Franza von Schönborna według planów Leonharda Dientzenhofera. W latach 1604-1612 zbudowano dwa tylne skrzydła renesansowe.
Brunnen Alte Pferdetränke
Budynek wybudowany w stylu renesansowym. Zanim to nastąpiło, w tym samym miejscu stał Castrum Babenberg, pałac cesarza Henryka II, a od 1007 r. budynek służył także jako rezydencja biskupia. Parterowy pałac został zbudowany na Placu Katedralnym w 1185 roku.
Pod koniec XVI wieku obok Pallas na zlecenie biskupa Würzburga Wita II wzniesiono renesansowy budynek.
Pozostała jedyna wieża, z czasów cesarza Henryka II. W podziemiach wieży znajduje się kaplica św. Tomasza. Został on poświęcony przez papieża Benedykta w 1020 roku, kiedy przybył on z podróżą do Bambergu. W tym czasie Wielkanoc spędzał u cesarza Henryka II.
Brudermühle
Dawny młyn franciszkański, pierwotny budenk został zniszczony w pożarze. Obecny budynek wzniesiono po pożarze w 1762 roku i ozdobiono go wspaniałym obrazem Madonny Domowej, prawdopodobnie pochodzącym z warsztatu rzeźbiarza Leonharda Gollwitzera.
Do połowy XIX wieku Brudermühle pełnił funkcję młyna zbożowego, a teraz jest tam restauracja z tradycyjną bamberską kuchnią.
Fontanna Maksymiliana na Placu Maksymilian w Bambergu
Plac Maksymiliana jest największym i najważniejszym placem w Bambergu. Swoją nazwę zawdzięcza królowi Maksymilianowi I Bawarskiemu, który odegrał kluczową rolę w historii regionu. Jedną z godnych uwagi cech Placu Maksymiliana jest wspaniała Fontanna Maksymiliana, stworzona przez Ferdinanda Millera w 1888 roku.
Fontanna Gabelmann
Czyli fontanna Neptuna, którego ze względu na trójząb, Frankończycy nazywają Gabelmannem, czyli widlarzem.
Fontannę ukończono w 1698 roku i była sfinansowana środkami zapisanymi w testamencie, przez jednego z radnych miejskich.
Alter Ebracher Hof
Jest to pierwszy pałac miejski klasztoru Cystersów w Ebrach z XVII wieku. W wyniku sekularyzacji, na początku XIX wieku, Alte Ebracher Hof najpierw stał się własnością publiczną, a później prywatną.
W północno-wschodnim narożniku pierwszego piętra znajduje się przedstawienie Chrystusa pochylającego się pod krzyżem, by objąć Bernarda z Clairvaux.

Ingolstadt
Miasto nad Dunajem, około 80 kilometrów na północ od Monachium. Jest piątym co do wielkości miastem w Bawarii. Siedziba Audi.
Augsburg
Trzecie co do wielkości miasto w Bawarii i jedno z najstarszych miast w Niemczech, mające bogatą historię sięgającą czasów rzymskich.
Ratysbona | Regensburg
Znana również jako Regensburg, to miasto w południowych Niemczech, położone w dolinie rzeki Dunaj.
Monachium
Stolica i największe miasto Bawarii, południowego kraju Niemiec. Jest to także trzecie co do wielkości miasto w Niemczech.
Muzeum BMW w Monachium
Muzeum poświęcone historii i osiągnięciom słynnego niemieckiego producenta samochodów i motocykli BMW.