Znana również jako Regensburg, to miasto w południowych Niemczech, położone w dolinie rzeki Dunaj.
Nasz pobyt w Ratysbonie przypadał w okolicach 1 maja czyli niemieckim Tag der Arbeit, kiedy to teutońska klasa pracująca oddaje się ludowym zabawom a tzw. wykluczane mniejszości, manifestowaniu swojego sprzeciwu dla patriarchatu, dwutlenku węgla oraz prywatnej własności środków produkcji i partnerów seksualnych.
Nie wiem jak świętowano w innych niemieckich miastach ale Ratysbona skupiła się na ludowych zabawach. I słusznie. Każdy normalny człowiek woli zapach spalonych wurstów od smrodu spalonych Volkswagenów. Chociaż wykluczana mniejszość też manifestowała.
Siedząc w słynnym Spitalgarten zauważyliśmy pochód, eskortowany przez dwa radiowozy, w którym uczestniczyła jedna Osoba Wykluczona, maszerująca dumnie z flagą Antify i pokazywana palcami przez sytą i zadowoloną z siebie klasę robotniczą.
- Dlaczego zamiast maszerować nie przykleiła się do drogi?
- I gdzie byli towarzysze Osoby Wykluczonej?
- Może byli zajęci śmieceniem w parku Thurn und Taxis i przyklejaniem plakatów na skrzynkach transformatorowych?
Ale jaka jest Ratysbona?
Podobno Regensburg posiada największą zachowana starówkę w Niemczech i jestem wstanie w to uwierzyć.
Co prawda Ratysbona była celem alianckich nalotów dywanowych, ale były one skierowane tylko w zakłady Messerschmitta dlatego zniszczone zostały głównie przedmieścia.
Stare miasto jest zadbane, rozległe, zróżnicowane architektonicznie i przyjazne dla turystów. Może nie wywołuje takiego zachwytu jak Bamberg, ale bez wątpienia góruje nad znacznie większym Augsburgiem.
Co można zjeść w Ratysbonie?
Miejscowa kuchnia nie odbiega od południowoniemieckich standardów, ale na uwagę zasługuje musztarda, którą serwują do wurstów jarmarczni sprzedawcy. Ta substancja jest tak słodka, że w Turcji byłaby wykorzystywana jako polewa do tortów, a jak wiadomo tureccy cukiernicy w kwestii słodkości nie maja żadnych zachamowań.
A co z muzeum Messerschmitta?
Nie wiem, choć bardzo chciałem tam pojechać. Muzeum podobno istnieje, ma nawet stronę internetową ale do nich nie trafiłem.
Wydaje się że Messerschmitta po wojnie się przebrandowił i teraz znamy go jako Airbus, a w okolicy Ratysbony ma swoje lotnisko do testowania prototypów na rynki militarne. Skutkiem tego, że nie mam w Land Roverze taktycznego GPS, ten pokładowy, w pobliżu lotniska, zaczął wariować a ja byłem zmuszony przejść na nawigacje wzrokową.
Objechałem całe lotnisko ale wszystkie bramy były zamknięte, a przy kilku byli uzbrojeni strażnicy.
Nie znalazłem tez żadnych szyldów, drogowskazów czy tablic informacyjnych, więc wróciliśmy do hotelu.
Jest to jedno z najstarszych miast w Niemczech, założone w czasach rzymskich, a jego historia sięga ponad 2000 lat.
Ratyzbona jest znana z wielu powodów, w tym z pięknej architektury i zabytków, takich jak katedra św. Piotra, zamek Thurn und Taxis oraz Stary Ratusz. Miasto jest również ważnym ośrodkiem naukowym, z Uniwersytetem Eichstätt-Ingolstadt oraz Techniczną Szkołą Wyższą Ratyzbony.
Jednym z najważniejszych wydarzeń w historii miasta był sobór laterański IV, który odbył się w Ratyzbonie w 1210 roku i był pierwszym soborem powszechnym, który odbył się poza Włochami.
Ratyzbona jest również znana ze swojego piwa i kuchni regionalnej, w tym z popularnego dania zwanej "knedle ziemniaczane z sosem szarlotkowym" (Kartoffelknödel mit Apfelblaukraut).
Stare miasto w Ratysbonie

Misrach autorstwa Daniego Karavana umieszczono w miejscu średniowiecznej synagogi w Ratysbonie.


Budynek dawnego oddziału Reichsbanku w Ratyzbonie

Pokaz możliwości preparatora zwierząt.


Polski akcent w Ratysbonie
Katedra św. Piotra w Ratyzbonie
Katedra została zbudowana w stylu romańskim w XII wieku, a następnie rozbudowana w stylu gotyckim w XIV wieku. W kościele znajdują się cenne dzieła sztuki, takie jak ołtarz główny z XIV wieku, tryptyk z obrazami Madonny z Dzieciątkiem oraz św. Piotra i św. Pawła, a także krypta biskupów, w której pochowani są biskupi Ratyzbony.
W 2006 roku Katedra św. Piotra w Ratyzbonie została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako część trasy kulturowej "Śladami Bawarskich Romańskich i Gotyckich Kościołów".

Figura Matki Boskiej z dzieciątkiem na ołtarzu Zwiastowania


Ołtarz Zwiastowania

Ołtarz św. Wolfganga


Kościół św. Emmerama w Ratyzbonie
Kościół ten był siedzibą biskupstwa Ratyzbony przed przeniesieniem siedziby biskupiej do Katedry św. Piotra w X wieku.
Kościół św. Emmerama został zbudowany w stylu romańskim w VII wieku, na miejscu wcześniejszej kaplicy. W ciągu wieków był wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany, a obecny kształt zyskał w dużej mierze dzięki renowacji w stylu barokowym w XVIII wieku.
W kościele znajdują się liczne zabytki, takie jak romański krucyfiks z XI wieku, ołtarz główny z XVIII wieku i krypty, w których pochowani są członkowie rodu Wittelsbachów, m.in. król Bawarii Maksymilian I Józef i książę Leopold Wilhelm Wittelsbach.


Organy Egedachera z 1669 r.

nagrobek Jana Awentyna

Transept zachodni z około 1050 r. z późniejszym drewnianym sufitem

Droga do kościoła św. Ruperta i bazyliki



Święty Sebastian


Krypta Wolfganga z Ratysbony w kościele św. Emmerama
Pod chórem Dionizosa, po zachodniej stronie, znajduje się Krypta Wolfganga, ostatnie miejsce spoczynku biskupa Wolfganga, którego relikwie przechowywane są w kryształowej kapliczce i cynowej trumnie.
Święty jest patronem Bawarii, diecezjalnym diecezji Ratyzbona i miasta Ratyzbona, a także zawodów rzeźbiarza, cieśli, węglarza, cieśli, przewoźnika i pasterza. Mówi się również, że pomaga w rekonwalescencji chorym zwierzętom hodowlanym.
Most Kamienny i wyspy na Dunaju
Most Kamienny (niem. Steinerne Brücke) w Ratyzbonie to gotycki most łukowy zbudowany w latach 1135-1146 przez ówczesnego biskupa Ratyzbony Konrada von Hirscha. Most ten przez wieki był jednym z najważniejszych mostów w Europie, ponieważ umożliwiał przepływ towarów i osób między Włochami a krajami północnymi.
Most Kamienny ma 310 metrów długości i składa się z 16 sklepionych łuków. Na moście znajdują się wieże strażnicze i kaplica św. Sebastiana z XVI wieku. Most był wielokrotnie remontowany i przebudowywany, m.in. po zniszczeniach podczas II wojny światowej.

Wieża mostowa lub brueckturm w mieście Regensburg



Bruckmandl to niewielki człowieczek siedzący w najwyższym punkcie Kamiennego Mostu, zwrócony twarzą ku południu. Bruckmandl symbolizuje budowniczego mostu, który troszczy się o postęp prac nad budową katedry.




Niemiecki bałagan i walka klasowa
Współczesne Niemcy i Ordnung halten.
Porta Pretoria
Brama, która stanowiła część fortyfikacji rzymskiego obozu legionowego o nazwie Castra Regina, założonego w tym miejscu w 179 roku naszej ery.
Nazwa "Porta Pretoria" oznaczała główną bramę obozu wojskowego i była jednym z głównych punktów dostępu do fortyfikacji. Po pewnym czasie z obozu legionowego wyrosło miasto, które dzisiaj nosi nazwę Ratyzbona (niem. Regensburg). Porta Pretoria była zachowana w dobrym stanie, co sprawia, że stanowi ważny zabytek i atrakcję turystyczną.
Pałac i park Thurn und Taxis
Zamek został zbudowany w latach 1810-1825 w stylu neoromańskim i neogotyckim na miejscu wcześniejszego pałacu. Obecnie jest to prywatna rezydencja rodu Thurn und Taxis.
Zamek Thurn und Taxis jest również związany z historią poczty, ponieważ rodzina Thurn und Taxis była odpowiedzialna za organizację poczty w Europie w XVIII i XIX wieku. Na zamku znajduje się Muzeum Poczty i Telegrafu, gdzie można zobaczyć wiele cennych eksponatów, takich jak stare stemple pocztowe, mundury pocztowe oraz wiele innych artefaktów związanych z historią poczty.

Aleja Księcia Anselma. Pomnik Sfinksa dla Heinricha Carla Freiherrna von Gleichena

Pałac Thurn und Taxis

Obelisk założyciela alei, księcia Anselma von Thurn und Taxis
Brama Emmeramera
Brama Emmeramska jest jedną z pięciu zachowanych bram miejskich średniowiecznych fortyfikacji miejskich Ratyzbony , zbudowanych około 1320 roku . Dobrze zachowana Nowa Brama Emmerama zastąpiła Starą Bramę Emmerama w murach miejskich Arnulfinów, zbudowaną około 920 roku.
Brama znajduje się w południowo-zachodniej części starego miasta, obok południowego skrzydła Pałacu Thurn und Taxis.
Stary Ratusz w Ratysbonie
Zbudowany, gdy cesarz Staufer Fryderyk II nadał Regensburgowi wolne miasto cesarskie w 1245 roku.
Budynek przeżywał swój rozkwit od roku 1663, kiedy to w Ratyzbonie Staromiejskim odbywał się Reichstag. Reichstag został rozwiązany w 1806 roku i uważany jest za prekursora niemieckich parlamentów.
W piwnicach Starego Ratusza zachował się również wyjątkowy element. Oryginalne narzędzia tortur nadal można zobaczyć w starym skarbcu.
Kościół Św. Ulryka
Dawny kościół katedralny 1250, jeden z najstarszych kościołów gotyckich na północ od Alp, dziś Muzeum Diecezjalne (wejście) i kościół stacyjny katedry.
W dzisiejszym muzeum można obejrzeć średniowieczne dzieła sztuki złotniczej oraz eksponaty z okresu renesansu, baroku i rokoko.
Dom Goliata w Regensburgu
Goliathhaus - wczesnogotycki, krenelażowy, dawny zamek mieszkalny z lat 1220/30 na starym mieście w Regensburgu.
Nazwa budynku pochodzi prawdopodobnie z XII wieku i nawiązywała do wcześniejszego budynku pełniącego funkcję schroniska dla włóczęgów, tzw. Goliardów. Zajazd ten mógł wówczas nosić nazwę Golias lub Goliathhaus, a nazwę tę przeniesiono do nowego domu po wybudowaniu zamku domowego około 1260 roku. Monumentalny mural w obecnym stylu powstał prawdopodobnie po raz pierwszy około 1573/74 lub 1585/87.
Kościół Dominikański św. Błażeja w Ratyzbonie
Kościół ten należy do najważniejszych dzieł wczesnogotyckiej architektury w Niemczech i jest jednym z największych kościołów dominikańskich na świecie. Budowa kościoła i klasztoru trwała ponad sto lat, począwszy od 1229 roku i pełnił funkcję kościoła klasztornego aż do kasaty klasztoru w 1806 roku. Obecnie kościół jest kościołem parafialnym Zgromadzenia Męskich Marianów w Ratyzbonie.
Kościół św. Józefa w Ratyzbonie
barokowy kościół, zbudowany w latach 1660-1673, służy klasztorowi karmelitów w Ratyzbonie. Podczas II wojny światowej, kościół i klasztor zostały uszkodzone w wyniku alianckich bombardowań w 1944 roku.
Salzstadel - stary magazyn soli
Zabytkowy budynek z 1619 roku, gruntownie odnowiony w latach 1988-1991. Obecnie Salzstadel jest punktem spotkań dla turystów odwiedzających starówkę Ratyzbony i dzielnicę Stadtamhof.
Ofiary Holokaustu z Ratyzbony
Przed II wojną światową w Ratyzbonie mieszkało kilkuset Żydów, jednak po dojściu nazistów do władzy byli oni stopniowo pozbawiani praw, majątków i zmuszani do emigracji.
W nocy z 1 na 2 kwietnia 1942 r. niemal cała społeczność żydowska Ratyzbony została deportowana do getta w Piaskach (dzisiejsza Polska), a następnie do obozów zagłady, m.in. do Bełżca i Sobiboru.
Bismarckplatz w Ratyzbonie
Plac powstał w 1803 roku po wyburzeniu Zbrojowni. Pałac Prezydencki i Teatr, które znajdują się przy Placu Bismarka, to dwa pierwsze budynki w stylu klasycystycznym w średniowiecznym krajobrazie Ratyzbony.
Dzięki stosunkowo niewielkiemu natężeniu ruchu, cotygodniowemu targowi, dwóm dużym fontannom częściowo otoczonym drzewami, imponującej zabudowie peryferyjnej i restauracjom, plac oferuje pieszym i turystom wysoką jakość pobytu.
Pomnik Keplera w Ratyzbonie
156 lat po śmierci wybitnego astronoma Johannesa Keplera (1571–1630) w Ratyzbonie i jego pochówku na Cmentarzu św. Piotra poza murami miasta, powstał plan wzniesienia pomnika ku jego czci.
Pomnik Keplera został wzniesiony w 1808 roku i obecnie znajduje się na zielonym pasie Fürst-Anselm-Allee, niedaleko głównego dworca kolejowego.

Ingolstadt
Miasto nad Dunajem, około 80 kilometrów na północ od Monachium. Jest piątym co do wielkości miastem w Bawarii. Siedziba Audi.
Augsburg
Trzecie co do wielkości miasto w Bawarii i jedno z najstarszych miast w Niemczech, mające bogatą historię sięgającą czasów rzymskich.
Monachium
Stolica i największe miasto Bawarii, południowego kraju Niemiec. Jest to także trzecie co do wielkości miasto w Niemczech.
Muzeum BMW w Monachium
Muzeum poświęcone historii i osiągnięciom słynnego niemieckiego producenta samochodów i motocykli BMW.