Belgia jest pięknym krajem o bogatej historii i kulturze, co czyni ją popularnym celem turystycznym. Oto kilka rzeczy, które warto wiedzieć o Belgii, jeśli chodzi o turystykę:
-
Bruksela - stolica Belgii - to piękne miasto, które warto odwiedzić. Znajduje się tam wiele atrakcji turystycznych, takich jak katedra św. Michała i św. Guduli, ratusz i Grand Place - jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie.
-
Brugia - malownicze miasto na zachodnim wybrzeżu Belgii, które słynie z pięknej architektury z czasów średniowiecza. W Brugii warto odwiedzić katedrę św. Salwatora oraz spacerować po urokliwych kanałach.
-
Antwerpia - drugie co do wielkości miasto w Belgii - to ważny ośrodek kultury i sztuki. Znajduje się tam wiele muzeów, takich jak Muzeum Rubensa i Muzeum Sztuk Pięknych.
-
Belgia słynie z piwa - warto spróbować tradycyjnych belgijskich piw, takich jak Lambic, Saison, Witbier czy Dubbel.
-
Czekolada to kolejny produkt, za którym Belgia jest znana - warto spróbować belgijskiej czekolady, która uchodzi za jedną z najlepszych na świecie.
-
W Belgii znajduje się wiele zamków i pałaców, które warto odwiedzić, takich jak zamek w Laeken, pałac królewski w Brukseli czy zamek w Ghent.
Tradycja piwowarska Belgii
Belgia ma jedną z najbogatszych i najbardziej różnorodnych tradycji piwowarskich na świecie, wpisaną w 2016 roku na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Belgijskie piwa wyróżniają się szeroką gamą stylów, długą historią oraz rzemieślniczym podejściem do warzenia.
Warzenie piwa na terenach dzisiejszej Belgii sięga średniowiecza, kiedy to klasztory, zwłaszcza opactwa trapistów, zaczęły produkować własne piwa. Pomimo spadku liczby browarów po II wojnie światowej, w ostatnich dekadach nastąpił boom rzemieślniczy i powrót do tradycyjnych metod warzenia.
Popularne wydarzenia to Belgian Beer Weekend w Brukseli czy Zythos Beer Festival w Leuven.
Belgijskie psy pasterskie
Belgijskie psy pasterskie to grupa czterech ras psów pracujących, które wywodzą się z Belgii. Wszystkie należą do jednej rasy według FCI, ale są podzielone na cztery odmiany różniące się wyglądem, przede wszystkim długością, fakturą i kolorem sierści. To inteligentne, energiczne i wszechstronne psy, wykorzystywane zarówno jako stróże, jak i psy pracujące w służbach mundurowych.
Każda z czterech odmian belgijskiego psa pasterskiego wywodzi się z innego regionu lub miasta w Belgii, co często znajduje odzwierciedlenie w ich nazwach:
- Malinois – pochodzi z miasta Malines (fr. Mechelen) w północnej Belgii, w regionie Flandria. To miasto historycznie było znane z hodowli psów pasterskich, a malinois stał się tam szczególnie popularny.
- Tervueren – wywodzi się z miejscowości Tervuren, leżącej niedaleko Brukseli, w regionie Flamandzkim. Jego elegancki wygląd sprawił, że był popularny jako pies reprezentacyjny.
- Groenendael – ma swoje korzenie w Groenendael, osadzie pod Brukselą. Twórcą tej odmiany był hodowca Nicolas Rose, który w XIX wieku rozpoczął selekcję czarnych długowłosych psów pasterskich.
- Laekenois – pochodzi z rejonu Laeken, obecnie dzielnicy Brukseli, znanej m.in. z pałacu królewskiego. Laekenois był pierwotnie używany do pilnowania owiec i lnu suszonego na polach.
Gotyk brabancki
Gotyk brabancki to odmiana gotyku, która rozwinęła się w Księstwie Brabancji (obecnie Belgia i część Niderlandów) w XIII–XVI wieku.
Gotyk brabancki różni się od np. francuskiego gotyku tym, że jest bardziej elegancki, a jego dekoracyjność jest wyrażona głównie w detalach rzeźbiarskich i fasadach. Jego wpływy były widoczne także w innych regionach Niderlandów oraz północnych Niemczech.
Najważniejsze przykłady gotyku brabanckiego:
- Katedra św. Rumolda w Mechelen – monumentalna budowla z 98 merową wieżą.
- Kościół św. Piotra w Leuven – przykład eleganckiej, harmonijnej architektury brabanckiej.
- Ratusz w Leuven – jeden z najpiękniejszych ratuszy w Europie, bogato zdobiony rzeźbami i ornamentami.
- Ratusz w Brukseli – dominujący element Grand Place, z wysoką wieżą i rzeźbionymi detalami.
- Onze-Lieve-Vrouwekathedraal w Antwerpii
- Sint-Michielskerk w Gandawie
Flamandowie i Walonowie
Belgia powstała w 1830 roku w wyniku rewolucji przeciwko Holandii, a powody były głównie religijne a nie etniczne – Belgowie byli katolikami, a Holendrzy protestantami. Dlatego Belgia to kraj podzielony językowo i kulturowo między dwie główne grupy etniczne:
-
Flamandów, mówiących po niderlandzku (ok. 60% populacji),
-
Walonów, mówiących po francusku (ok. 40%).
Konflikty między nimi wynikają głównie z różnic ekonomicznych i historycznych. Flandria (północ) jest obecnie bogatsza i bardziej uprzemysłowiona, podczas gdy Walonia (południe) w XX wieku straciła na znaczeniu po upadku przemysłu ciężkiego. Wcześniej jednak, w XIX i wczesnym XX wieku, to Walonia dominowała gospodarczo, a francuski był językiem elit – nawet we Flandrii.
Partie flamandzkie i walońskie często się nie dogadują, co prowadzi do długich kryzysów rządowych. W 2010 roku Belgia pobiła rekord świata, pozostając bez rządu przez 541 dni!
Każda strona ma swoje stereotypy:
-
Flamandowie o Walonach: Są leniwi, żyją z zasiłków i nie chcą pracować.
-
Walonowie o Flamandach: Są skąpi, nudni i wiecznie niezadowoleni.