Miasto w regionie Flandria, nad rzeką Skaldą, około 50 km na północ od Brukseli. Ważny ośrodek gospodarczy, kulturalny i turystyczny.
W Antwerpii warto zobaczyć piękny Rynek Główny (Grote Markt) otoczony pięknymi zabytkowymi budynkami, takimi jak ratusz miejski, a także gotycką katedrę Notre-Dame, która jest jednym z najważniejszych zabytków miasta. Innymi zabytkami godnymi uwagi są zamek Het Steen, pałac Stadhuis oraz liczne kościoły i klasztory.
Katedra Najświętszej Marii Panny w Antwerpii
Główny kościół diecezji Antwerpii, jest katedrą w latach 1559-1803 i od 1961 roku do chwili obecnej. Wieża Katedry Najświętszej Marii Panny została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Katedra Najświętszej Marii Panny to gotycki kościół na planie krzyża zbudowany w latach 1352-1521.
Kościół jest uważany za jedną z najważniejszych atrakcji gotyku brabanckiego, ale reprezentuje nowy typ tego stylu. Nie zastosowano na przykład okrągłych kolumn z kapitelami z liści kapusty, lecz profilowane filary belkowe.
Katedra słynie z imponującej fasady zachodniej z tympanonem przedstawiającym Sąd Ostateczny.
Fontanna Brabo
Otwarta w 1887 roku fontanna przedstawia rzymskiego żołnierza Silviusa Brabo wrzucającego rękę olbrzyma do rzeki, co jest nawiązaniem do średniowiecznej legendy.
Ponad dwa tysiące lat temu, kiedy Antwerpia była jeszcze małą osadą w Cesarstwie Rzymskim, olbrzym Antigoon zbudował nad rzeką Skaldą duży zamek. Pobierał opłatę od każdego przepływającego statku, który płynął rzeką. Gigant odciął ręce marynarzom, którzy nie mogli lub nie chcieli oddać połowy ładunku, i wrzucił ich ręce do rzeki.
Pewnego dnia rzymski żołnierz Silvius Brabo przepłynął wzdłuż zamku giganta. Odmówił płacenia myta i wyzwał Antigoona na pojedynek. Brabo zdołał pokonać olbrzyma, odciął mu głowę i rękę, a rękę wrzucił do rzeki.
Grote Markt
W 1220 roku, książę Brabancji Henryk I podarował miastu ten niezagospodarowany wówczas prosty plac. Nieco później odbywały się tu pierwsze coroczne jarmarki, na których angielscy kupcy handlowali z Włochami, Hiszpanami i Niemcami. Ostatecznie stał się stałym rynkiem i międzynarodową wizytówką Antwerpii, najważniejszego miasta Niderlandów w XV wieku.