Miasto w Belgii, położone w regionie Flandria. W XV wieku Mechelen stał się siedzibą arcybiskupa, a w XVI wieku był jednym z najważniejszych miast Niderlandów.
Mechelen to całkowite przeciwieństwo męczącej, nerwowej i cuchnącej Brukseli. Idealne miejsce aby Belgię poznać i w niej wypocząć.
Miasto jest średniej wielkości, nie zadeptane przez tłumy ludzi ale pełne uroczych zabytków i z dobrze rozwiniętym zapleczem gastronomicznym.
Belgia to europejskie piwne zagłębie i Mechelen także ma w nim swój udział. W mieście działa browar Het Anker, którego tradycje sięgają XV wieku, a jego flagowe piwa to Maneblusser i Gouden Carolus.
W Mechelen znajduje się wiele cennych zabytków, w tym piękne gotyckie katedry: Katedra św. Rumbolda i Katedra św. Jana Chrzciciela. W mieście znajduje się także zamek Het Steen, a także liczne kościoły i klasztory.
Katedra św. Rumbolda w Mechelen
Budowa katedry rozpoczęła się w 1200 roku, a zakończono ją w XVI wieku. Jest to jedna z najważniejszych gotyckich budowli w Belgii.
Katedra charakteryzuje się imponującą architekturą gotycką. Jej wieża, zwaną wieżą św. Rumbolda, jest jedną z najwyższych wież w Belgii. Wnętrze katedry ozdobione jest wieloma dziełami sztuki, witrażami i rzeźbami.
Wieża katedralna, nazwana na cześć patrona katedry, św. Rumbolda, mierzy około 97 metrów wysokości. Można wspiąć się na nią, by podziwiać panoramę miasta Mechelen.
Katedra słynie z posiadania jednego z największych dzwonów w Europie, znanego jako Roeland. Waży on około 8 ton.
Święty Rumbold, patron katedry, był biskupem Mechelen w VIII wieku. Jego relikwie przechowywane są w katedrze.
Kościół świetej Katarzyny w Mechelen
Zbudowany w stylu gotyckim w pierwszej połowie XIV wieku Sint Katelijnekerk jest domem i miejscem spotkań chrześcijan chaldejskich.
Kościół został zbudowany z prostych materiałów na znak oszczędności. Na przykład ze sklepieniem drewnianym zamiast droższego sklepienia dachowego kamiennego.
Pierwotnie kościół był bogato zdobiony, ale podczas renowacji w XIX wieku wnętrze zostało znacznie stonowane.
Rzadkością jest oddzielnie ukryty domek na zwłoki dziecka, niewielka dobudówka od strony południowej, dostępna przez drzwi w nawie bocznej. W ten sposób dzieciom urodzonym martwym można było w dalszym ciągu zapewnić godne pożegnanie, nawet zanim zostało to przewidziane w przepisach.
Od 2006 roku Msze św. odprawiane są w języku aramejskim, oryginalnym języku Jezusa Chrystusa, zgodnie z liturgią Kościoła chaldejskiego ze Wschodu.
Stadhuis van Mechelen
Ratusz miejski w Mechelen został zbudowany w XVI wieku, w latach 1526-1530, w stylu gotyckim. Został zaprojektowany przez architekta Rombouta II Keldermansa.
Budynek ten charakteryzuje się piękną architekturą gotycką. Fasada zdobią liczne rzeźby i detale architektoniczne, takie jak pinakle, łuki i gzymsy.
