Stolica i największe miasto Bośni i Hercegowiny, położone w dolinie rzeki Miljacki
Skoro juz wiemy jak bardzo wspaniałe jest Sarajewo: kultura, architektura i inne takie, to chyba pora na kilka słów osobistych refleksji.
Wynajęliśmy dwa noclegi w romantycznym, przytulnym hotelu o egzotycznej nazwie "Róża sułatana Levantu", albo coś w tym stylu. Na zdjęciach wszystko wyglądało uroczo, ale szybko sprowadzono nas na ziemię. Oba pokoje, które nam zaproponowano, jeden dla dzieci, dugi dla nas, nie miały okien, śmierdziały a w ścianach był taki grzyb że pokoje mogłyby służyć za scenografię w The Walking Dead.
Poza tym wszystkie panie z obsługi nosiły burki, nikaby i czadory, dlatego nawet nie wiem czy to były "panie", oraz nie mówiły w żadnym cywilizowanym języku. Do Sarajewa przyjechaliśmy wieczorem, więc byliśmy przyparci do muru i postanowiliśmy jedną noc zostać a potem się zastanowić co dalej.
Następna dziwna i niepokojące zdarzenie: żona poszła do kawiarni z dziećmi a ja, jako że kawy nie piję, poszedłem zobaczyć miasto. Kiedy wróciłem do tej kawiarni, żona nadal nie była obsłużona. Wyglądało to tak, że 6 metrów od niej stało pięciu kelnerów, o urodzie wskazującej ich azjatyckie lub afrykańskie pochodzenie, gapiło się na żonę z dziećmi, ale nie reagowało na żadne wezwania.
Nie wiem o co mogło chodzić.
Czy o to że nie miała burki?
Czy że weszła bez męża do kawiarni?
Czy że była nie-halal?
A skąd ci kelnerzy, młode chłopaki z jakichś zapadłych osad w Afganistanie, Somalii czy Pakistanu, się tam wzięli?
To był okres polityki "herzlich willkommen" Angeli Merkel i zablokowania szlaku bałkańskiego przez Wiktora Orbana, więc po Sarajewie błąkały sie całe tabuny tych "matek z dziećmi" rzekomo "z Syrii". Atmosfera w całym mieście była nerwowa, co dawało się wyczuć.
Być może to się zmieniło, ale jeżeli zdecydujecie się odwiedzić Sarajewo a jesteście samotną kobietą, to unikajcie muzułamańskich przybytków. W Sarajewie są także restauracje i hotele prowadzone przez Serbów czy Chorwatów.
Sarajewo, obok Brukseli to dwa największe negatywne zaskoczenia jakich doświadczyliśmy w podróżach.
Jest to miasto o bogatej historii i kulturze, które przyciąga turystów z całego świata dzięki swojej wspaniałej architekturze, kuchni i pięknej scenerii.
Sarajewo jest znane z pięknej architektury, w tym meczetów, synagog, cerkwi i kościołów. Najważniejsze zabytki to Wielka Meczet Baščaršija, Stara Synagoga, Katedra Serca Jezusowego oraz Twierdza Jajce. Miasto jest również słynne z Mostu Łacińskiego, który stał się symbolem miasta i jest jednym z najważniejszych zabytków w Sarajewie.
Sarajewo jest również znane z kuchni bałkańskiej, która łączy tradycyjne smaki z wpływami tureckimi i austro-węgierskimi. W miasteczku Baščaršija można spróbować tradycyjnych dan bałkańskich, takich jak cevapi, burek i baklava.
Meczet Gazi Husrev-bega
Zbudowany w XVI wieku, jest największym historycznym meczetem w Bośni i Hercegowinie oraz jedną z najbardziej reprezentatywnych budowli osmańskich na Bałkanach. Będąc centralnym meczetem Sarajewa od czasów jego budowy, dziś służy również jako główny meczet zbiorowy muzułmanów w Bośni i Hercegowinie.
Najbardziej prawdopodobnym budowniczym jest Acem Esir Ali Alaüddin, osmański mimar pochodzenia perskiego.
Meczet Gazi Husrev-bey był pierwszym meczetem na świecie, który otrzymał energię elektryczną i oświetlenie elektryczne w 1898 roku, w okresie Cesarstwa Austro-Węgierskiego.
Katedra Serca Jezusowego w Sarajewie
Znajduje się w dzielnicy Stari Grad w Sarajewie, w atrakcyjnej lokalizacji prowadzącej do głównych promenad miasta. Od 1889 roku, kiedy to została poświęcona, jest centrum katolickiego życia duchowego w Sarajewie. Poświęcony Sercu Jezusa.
Powstała z inicjatywy arcybiskupa Josipa Stadlera, który już w 1882 roku, na dwa lata przed rozpoczęciem budowy, zaczął szukać odpowiedniego miejsca na budowę kościoła katedralnego.
Konsekracji katedry miał dokonać nuncjusz apostolski w Wiedniu Luigi Galimberti.