Bułgaria

sortuj:

Bułgaria to kraj o niezwykłej różnorodności, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie - od relaksu na pięknych plażach Morza Czarnego, przez aktywny wypoczynek w górach, po zwiedzanie historycznych miast i monastyrów. Bogata kultura, tradycje oraz wspaniała kuchnia sprawiają, że Bułgaria jest idealnym miejscem na wakacje, oferującym autentyczne doświadczenia turystyczne.

Bułgarska kuchnia to mieszanka smaków bałkańskich, śródziemnomorskich i orientalnych. Typowe potrawy to szopska sałata, kebapcze (grillowane kiełbaski), banica (ciasto nadziewane serem) oraz tarator (chłodnik z jogurtu i ogórków).

Bułgaria ma długą tradycję winiarską, a jej wina zyskują coraz większą renomę na świecie. Regiony takie jak Melnik, Plovdiv czy Słowianka słyną z doskonałych win, zwłaszcza z lokalnych szczepów takich jak Mavrud i Melnik.

Bułgarskie wybrzeże Morza Czarnego jest jednym z głównych celów wakacyjnych turystów. Znajdują się tutaj liczne kurorty, takie jak Pomorie i Złote Piaski, które oferują doskonałe warunki do wypoczynku, z pięknymi plażami i rozwiniętą infrastrukturą turystyczną.

Mniej zatłoczone miejsca, takie jak Sozopol czy Nesebyr, zachwycają swoim historycznym charakterem i starożytnymi ruinami. Nesebyr, wpisany na listę UNESCO, to urokliwe miasteczko z wąskimi uliczkami i zabytkowymi cerkwiami.

Dlaczego Bułgarią rządzili cesarze?

Bułgarscy władcy przyjęli tytuł cesarski (car, odpowiednik bazyleusa w Bizancjum) w specyficznych okolicznościach, ale nie wynikało to z małżeństw z bizantyjskimi księżniczkami „powitymi w purpurze”, jak w przypadku Moskwy. Ich cesarska godność była efektem militarnych sukcesów i rywalizacji z Bizancjum.

Początkowo bułgarscy chanowie byli traktowani przez Bizancjum jako barbarzyńscy władcy, ale po klęsce Bizantyńczyków w 681 roku cesarz Konstantyn IV został zmuszony do uznania ich państwa. Chan Symeon I (893-927) był pierwszym, który przyjął tytuł cesarza. 

Symeon prowadził wojny z Bizancjum i odnosił sukcesy - w 913 roku dotarł pod Konstantynopol i wymusił uznanie swojej władzy. W 917 roku rozbił armię bizantyjską pod Anchialos, a w 919 roku ogłosił się cesarzem Bułgarów i Rzymian.

Bizancjum nie chciało tego uznać, ale w 927 roku cesarz Roman Lekapen, po kolejnych wojnach, uznał jego syna Piotra I jako cara Bułgarów.

Chrzest Bułgarii

Bułgaria przyjęła chrzest w 864 lub 865 roku za panowania chan (cara) Borysa I Michała. Było to stosunkowo wcześnie w porównaniu do wielu innych narodów europejskich, ale nie byli pierwsi. Wcześniej Chrześcijaństwo, jako religię panującą, przyjeli: Armenia, Gruzja, Chorwacja oraz kraje karolińskie, Francja, Niemcy, Belgia itd.

Bułgaria znajdowała się między Bizancjum a państwem Franków, które walczyły o wpływy w regionie. Chan Borys I początkowo skłaniał się ku chrztowi od Franków, ale ostatecznie przyjął go z Bizancjum.
Po chrzcie w 870 r. Bułgaria otrzymała autokefaliczny Kościół, co zapewniło jej niezależność religijną. W 893 r. język staro-cerkiewno-słowiański stał się językiem liturgicznym - to ważne, bo wiele innych krajów musiało używać łaciny lub greki.

Burgas

Burgas

Jeden z najważniejszych portów morskich na Morzu Czarnym.

Kopriwsztica

Kopriwsztica

Miasto w Bułgarii, położone w centralnej części kraju, w dolinie rzeki Topolnicy, około 111 km na wschód od stolicy kraju.

🚲

Płowdiw

Płowdiw

Drugie co do wielkości miasto w Bułgarii, i jedno z najstarszych miast w Europie.

Sofia

Sofia

Sofia to stolica Bułgarii i największe miasto, położone w zachodniej części kraju.

Sozopol

Sozopol

Miasto znane w starożytności jako Apollonia Pontyjska było ważnym ośrodkiem kulturalnym i handlowym.

Nesebyr

Nesebyr

Miasto założone w VI wieku p.n.e. i jest jednym z najstarszych miast na wybrzeżu Morza Czarnego

Warna

Warna

Jedno z największych miast w Bułgarii, położone na wybrzeżu Morza Czarnego.

Pomorie

Pomorie

Miasto słynie z jednego z największych solnisk w Europie, zwanego Pomoriejskim Jeziorem Solnym, które jest jednym z głównych źródeł soli w Bułgarii.

Przylądek Kaliakra

Przylądek Kaliakra

Przylądek i twierdza na wybrzeżu Morza Czarnego w północno-wschodniej Bułgarii

Komples pałacowy w Balcziku

Komples pałacowy w Balcziku

Pałac rumuńskiego króla Ferdynanda I i jego żony królowej Marii.

Monastyr Aładża

Monastyr Aładża

Zabytkowy kompleks klasztorny znajdujący się w pobliżu miasta Warna w Bułgarii