Miasto założone w VI wieku p.n.e. i jest jednym z najstarszych miast na wybrzeżu Morza Czarnego
Nesebyr jest znane ze swojej bogatej historii i dziedzictwa kulturowego. W centrum miasta znajduje się zabytkowa starówka, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Starówka to labirynt wąskich, brukowanych uliczek, a jej charakterystycznym elementem są liczne kościoły i cerkwie z różnych okresów historycznych.
W Nesebyrze znajduje się około 40 zabytkowych kościołów, z których większość pochodzi z okresu bizantyjskiego i średniowiecznego. Są to zarówno kościoły katolickie, jak i prawosławne. Najważniejsze z nich to cerkiew pw. św. Stefana z XI wieku, która jest jednym z najstarszych zabytków Nesebyra oraz kościół pw. św. Jana Chrzciciela, który jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków bizantyjskich w Bułgarii.
Aquapark w Nesebyrze
Cerkiew Chrystusa Wszechmogącego - Pantokratora
Powstała w XIII-XIV wieku i jest jednym z najbardziej niezwykłych i najlepiej zachowanych średniowiecznych kościołów w Nesebyrze, typowym przedstawicielem stylu malowniczego w architekturze sakralnej.
Cerkiew Świętego Szczepana w Nesebyrze
Została zbudowana w XI-XIII wieku. Początkowo kościół nosił imię Matki Bożej. Dlatego tematycznie malowidła ścienne nawiązują do życia Matki Bożej.
Cerkiew św. Zofii w Nesebyrze
Znana także, jako Stara Metropolia. Zbudowana bezpośrednio po Soborze Chalcedońskim w 451 roku, kiedy diecezja Tracji znalazła się pod jurysdykcją Patriarchy Konstantynopola. Budowla została zniszczona przez Awarów w VI wieku i odbudowana na początku VII wieku. Obecny wygląd uzyskała po przebudowie na początku IX wieku. W średniowieczu kościół był katedrą diecezji Mesemvri.
W 1257 roku flota wenecka Giacomo Doro splądrowała kościół, zabierając do kościoła San Salvatore w Wenecji szereg relikwii: relikwie św. Teodora Stratilatusa , dłoń i szczęki apostoła Andrzeja Pierwszego Powołanego, czaszkę św. Siostry i dłoń Apostoła Bartłomieja.