Larnaka

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Miasto na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy. Stanowi ośrodek administracyjny dystryktu Larnaka.

Niech Was nie zwiodą starannie wyselekcjonowane zdjęcia poniżej. Larnaka to nowoczesny żelbetonowy kombinat turystyczny a nie nastrojowe greckie miasteczko. I w tym jest problem.

Jeżeli wybieramy się do starożytnego Kitionu, którego historia sięga epoki brązu, ważnego portu od czasów antycznych, przez Bizancjum, Imperium Osmańskie, czasy ekspansji żeglarzy z Wenecji i krucjaty rycerskie, to chcielibyśmy zastać przynajmniej coś takiego jak macedońska Ochryda.

Tymczasem w Larnace, poza wyjątkowymi historycznie częściami tkanki miejskiej, widać stare domy które są: zasłaniane, wyburzane lub niezamieszkałe popadają w ruinę, aby zrobić miejsce pod jeszcze jeden nowoczesny hotel.

Może to niesprawiedliwe, może nie wiem wszystkiego, po prostu porównuję to z tym, jak inne kraje na świecie podchodzą do swojego dziedzictwa: Bułgaria nie buduje nowych hoteli na terenie Nesebyru, chorwacki SplitPula nie są zmieniane w Miami, podobnie włoska Marina di Pisa czy San Gimignano.

NiemcyPolacy odbudowywali Gdańsk, Drezno czy Warszawę z kompletnych ruin, żeby tylko odtworzyć ich historyczny wygląd, ale Grecy …. Widocznie mają tak bogatą kulturę, że mogą pozwolić sobie na rozrzutność. A przynajmniej tak sądzą.

Mniejsza z architekturą. W świetle ledów i neonów, wszystkie knajpy wyglądają dobrze, a jeśli chodzi o zaplecze gastronomiczne to Larnaki nie opuścicie niedopieszczeni. Problematyczna może być jednak kąpiel w morzu.

Larnaka położona jest nad płytką zatoką, dzięki temu jej wody są dużo cieplejsze, niż wody w innych śródziemnomorskich miejscowościach, nie ma tu też dużych fal a żeby zanurzyć się po szyję, trzeba nieraz przejść kilkaset metrów. Jeżeli lubicie od czasu do czasu się troche ochłodzić w morzu, powinniście wybrać okolice Limassol.

Larnaka łączy w sobie starożytne dziedzictwo z nowoczesnością, oferując turystom i mieszkańcom bogatą mozaikę doświadczeń kulturowych, historycznych oraz jest jednym z najstarszych zamieszkanych miast na świecie, którego historia sięga ponad 6 tysięcy lat wstecz. Znane w starożytności jako Kition, był ważnym ośrodkiem handlowym i kulturowym. 

W czasach średniowiecza Larnaka była ważnym portem handlowym pod panowaniem Bizancjum, Wenecji i Ottomańskiej Turcji.

Larnaka jest popularnym celem turystycznym ze względu na swoje piękne plaże, jak Finikoudes i Mackenzie Beach, a także bogatą historię i kulturę.

Międzynarodowy Port Lotniczy Larnaka jest głównym lotniskiem na wyspie, obsługującym większość międzynarodowych lotów na Cypr.

Cerkiew św. Łazarza w Larnace

Kościół poświęcony jest św. Łazarzowi z Betanii , którego według Ewangelii Jana Jezus wskrzesił z martwych cztery dni po swojej śmierci. Według tradycji kościelnej, po zmartwychwstaniu Łazarz opuścił Judeę, aby uniknąć morderstwa i uciekł na Cypr. Tam apostołowie Paweł i Barnaba mianowali go pierwszym biskupem Kiti (dzisiejsza Larnaka). Mieszkał w Larnace aż do swojej śmierci, a kościół został zbudowany na miejscu, które uważa się za jego (drugi) grobowiec.

Według tradycji miejsce pochówku Łazarza zaginęło w okresie panowania arabskiego rozpoczętego w 649 r. W 890 r. w Larnace odnaleziono grób z napisem Łazarz, umarł od czterech dni, przyjaciel Chrystusa. Cesarz Leon V przeniósł szczątki Łazarza do Konstantynopola w 898 roku. W nagrodę dla miasta Larnaka za przeniesienie, cesarz Leon wzniósł nad grobowcem pod koniec IX lub na początku X wieku świątynię św. Łazarza.

Dziś obok kościoła znajduje się muzeum bizantyjskie, w którym eksponowane są ikony i relikty religijne.

Zamek w Larnace

Zamek w Larnace znajduje się na końcu nadmorskiej drogi w Finikoudes i jest również nazywany Twierdzą Larnaki. Uważa się, że został zbudowany w średniowieczu, a swój obecny kształt przyjął w czasach panowania osmańskiego, chociaż istnieją pewne spory co do jego pochodzenia.

Kiedy Larnaka stała się jednym z głównych portów Królestwa Cypru, tworząc tym samym potrzebę budowy zamku chroniącego miasto i port. W latach 1382-98, za panowania Jakuba I, niewielka bizantyjska fortyfikacja położona w pobliżu portu została przebudowana na zamek.

W XVIII wieku zamek zaczął tracić na znaczeniu i stopniowo był opuszczony. W pierwszej połowie XVIII wieku znany odkrywca, opat Giovanni Maritti, pisze, że zamek znajdował się w stanie na wpół opuszczonym, lecz na zamku nadal znajdowała się wieża strażnicza. 

W czasach panowania brytyjskiego zamek służył jako więzienie. Na zamku znajdowała się szubienica do egzekucji więźniów. Ostatnia egzekucja w budynku zamku miała miejsce w 1948 roku. W czasie zamieszek międzygminnych zamek przejęli Grecy cypryjscy i wykorzystywali go jako więzienie.

Meczet Djami Kebir

Meczet Beyuk znajduje się w tureckiej cypryjskiej dzielnicy Skala, w pobliżu średniowiecznego zamku miejskiego, w strefie przybrzeżnej, a dokładniej na końcu Alei Ateńskiej. Do końca średniowiecza (XIII-XIV w.) był to kościół łaciński pod wezwaniem św. Katarzyny. 

Dziś meczet ten, oprócz tego, że jest miejscem kultu, służy także jako muzeum i jest otwarty dla zwiedzających w godzinach, w których nie odbywają się modlitwy.

Magazyny i stary zajazd na Placu Europejskim

Pięć kamiennych, odrestaurowanych kolonialnych magazynów celnych stanowi od 1995 roku Miejską Galerię Sztuki w Larnace i znajduje się na Placu Europejskim. Są zintegrowani z tkanką społeczną miasta, przyczyniając się na wiele sposobów do konsolidacji sztuk wizualnych w Larnace i na całym Cyprze.

Z przekazów głównie ustnych wynika, że ​​dom powstał w drugiej połowie XVIII wieku i początkowo służył jako zajazd i zajazd dla podróżnych, którzy przybywali do portu ze swoimi zwierzętami w celu transportu i odbioru towarów. 

Limassol

Limassol

Drugie co do wielkości miasto Cypru, położone na południowym wybrzeżu wyspy nad Morzem Śródziemnym.

Nikozja | Lefkosía

Nikozja | Lefkosía

Stolica Cypru, zarazem największe miasto wyspy. Położone jest w środkowej części wyspy na równinie Mesaria.

🤩

👫