Drugie co do wielkości miasto Cypru, położone na południowym wybrzeżu wyspy nad Morzem Śródziemnym.
Limassol to miasto przypominające gruzińskie Batumi: podobna mieszanka nowoczesnej architektury i zabytków z różnych epok. Jednak to tylko powierzchowne podobieństwo, ponieważ w stolicy Adżarii znajdziemy te same elementy w większej skali i lepszej jakości. Mimo że Batumi leży na obrzeżach Europy, przyciąga więcej turystów niż śródziemnomorskie Limassol, które, podobnie jak grecka część Nikozji, sprawia wrażenie opustoszałego.
Na trasie przez stare miasto, od katedry Ayia Napa do Starego Portu, napotkaliśmy dwa koty, kilku znudzonych kelnerów, meczet w remoncie i grupkę znudzonych seniorów z przewodniczką. Na dowód zobaczcie zdjęcia poniżej.
Dlaczego tak jest? Nie mam 100% pewności, ale może turyści z północy, dociśnięci Europejskim Zielonym Ładem i konsekwencjami wojny na Ukrainie, w tym roku nie dopisali, a dla tych z Bliskiego Wschodu, zdjęcie z gruzińskim jesionem czy lipą w tle jest bardziej egzotyczne i wartościowe, niż takie, z jeszcze jedna cholerną palmą.
Jeżeli miałbym szukać jakichś zalet, w porównaniu z Larnaką, to niewątpliwie jest nią morze. Plaże w Limassol są co prawda mniejsze i nie z tak czystym piaskiem, ale dno jest tu głębsze i zaopatrzone w skalne falochrony, dzięki czemu kąpiel w morzu daje więcej ochłody a amatorzy nurkowania mogą podziwiać liczne gatunki ryb, zamiast jałowego piasku.
Limassol, znane także jako Lemesos, to drugie co do wielkości miasto na Cyprze, położone na południowym wybrzeżu wyspy.
Limassol ma długą historię sięgającą czasów starożytnych. Miasto zostało zbudowane pomiędzy dwoma starożytnymi miastami: Amathus i Kourion.
W okresie średniowiecza miasto zyskało na znaczeniu pod panowaniem Bizancjum, a później podczas krucjat i pod rządami Franków oraz Wenecjan.
Pod panowaniem Brytyjczyków, miasto rozwijało się jako główny port i centrum handlowe.
W sercu miasta znajduje się zamek, który obecnie mieści Muzeum Średniowiecznego Cypru. Według tradycji, to tutaj Ryszard Lwie Serce poślubił Berengarię z Nawarry i koronował ją na królową Anglii.
Ruiny starożytnego miasta Amathus są jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych na Cyprze, ze świątyniami i innymi zabytkami datowanymi na różne epoki.
Port w Limassol jest największym portem morskim na Cyprze, pełniącym kluczową rolę w handlu i transporcie.
Zamek w Limassol
Obecną formę zamek przyjął około 1590 roku, w okresie okupacji tureckiej i został zbudowany na fundamentach wcześniejszego zamku o znacznie większych gabarytach. Najstarsza wzmianka o zamku Limassol pochodzi z 1228 roku, kiedy to Fryderyk II niemiecki uwięził tam zakładników z rąk wicekróla cypryjskiego Jana I z Bejrutu z rodu Ibelenów.
Turcy początkowo używali go jako więzienia, i tak było podczas okupacji brytyjskiej do 1948 roku, kiedy to przeszło pod jurysdykcję Służby Archeologicznej i było gospodarzem pierwszego prowincjonalnego stanowiska archeologicznego muzeum.
Dziś funkcjonuje jako muzeum średniowieczne. Według tradycji Ryszard Lwie Serce poślubił tu swoją ukochaną Berengarię.
Katedra Agia Napa
Kościół zbudowany pod koniec XIX i na początku XX wieku na ruinach starszego, mniejszego kościoła bizantyjskiego.
Według tradycji kościół wziął swoją nazwę od ikony Matki Boskiej, która została znaleziona w dolinie (łac. „napa”) i jest jej poświęcona. Obecny kościół, ukończony w 1906 roku, jest trójnawowy, posiada marmurowy ikonostas i freski, głównie na kopule. Znajduje się w nim również pokryta srebrem ikona Agia Napa.
Kościół św. Katarzyny w Limassol
Kościół został zbudowany w Limassol w 1879 roku i jest poświęcony świętej Katarzynie. Architekt fr. Francescoda Monghidoro z Bolonii podążał za panującymi wówczas w Europie trendami w tego typu budynkach.
We wnętrzu zastosował elementy barokowe, wybierając na fasadę zewnętrzną motyw bardziej kościelny, którego elementem dominującym jest główne wejście. Ściany w łukach i kopułę ozdobiono neobizantyjskimi freskami namalowanymi w 1979 roku podczas renowacji.
Kościół Agios Antonios
Piękny kamienny kościół zbudowany około 1870 roku. Ma wyjątkową architekturę, którą warto zobaczyć. Bardzo blisko mariny Limassol.
Kebir Mosque - Wielki Meczet
Położony w starej dzielnicy tureckiej Meczet Kebir, został zbudowany w XVI wieku i działa do dziś, co czyni go jednym z najważniejszych miejsc kultu dla muzułmanów z Limassol. Ostatnie wykopaliska po wschodniej stronie meczetu, ujawniły również architektoniczne pozostałości X-wiecznej katedry Agia Ekaterini.