Drugie co do wielkości miasto w Czechach, położone w południowej części kraju na Morawach.
Miasto liczy około 380 tysięcy mieszkańców i jest ważnym ośrodkiem kulturalnym, gospodarczym i naukowym.
W Brnie znajduje się wiele ważnych zabytków, takich jak katedra św. Piotra i Pawła, zamek Špilberk, klasztor Augustianów czy ratusz miejski. Miasto jest również znane z licznych festiwali i wydarzeń kulturalnych, takich jak Festiwal Filmowy w Brnie, Międzynarodowe Targi Książki czy festiwal muzyczny Ignis Brunensis.
Oprócz tego Brno słynie z produkcji wina i piwa oraz kuchni regionalnej, w której wykorzystywane są tradycyjne morawskie produkty, takie jak ser twarogowy lub mięso z kaczki.
Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Brnie
Siedziba biskupa diecezji brneńskiej, znajduje się w Brnie na wzgórzu Petrov.
Początki dzisiejszej katedry sięgają XI - XII wieku, kiedy to na jej miejscu zbudowano romańską kaplicę. Pod koniec XII wieku, za panowania margrabiego Konrada II, wybudowano tam kościół, który posiadał własną absydę i kryptę.
Obecna sylwetka zewnętrzna z dwiema wieżami powstała według projektu architekta Augusta Kirsteina, który był zwycięzcę konkursu architektonicznego w 1901 roku. Na jego podstawie świątynię przebudowano w latach 1904-1909 w stylu neo-gotyckim.
Należy do najważniejszych zabytków architektury Moraw Południowych, a także do najbardziej znanych zabytków Brna. Obie wieże mają 84 metry wysokości, wnętrze nawy i wyposażenie wnętrz są w większości barokowe, autorstwa rzeźbiarza Ondřeja Schweigla.
Stary Ratusz w Brnie
Początki budowy ratusza sięgają XIII wieku. Budynek pełnił funkcję ratusza do 1935 roku, po czym radni przenieśli się do pobliskiego, nowo zrekonstruowanego domu Zemské, który stąd nazwano Nowym Ratuszem. W łukowym przejściu z gotyckim kamiennym portalem autorstwa Antona Pilgrama znajdują się słynny brneński smok i brneńskie koło, z którymi wiąże się kilka brneńskich legend.
Wieża ratuszowa jest ogólnodostępna i roztacza się z niej szeroki widok na Brneńską starówkę. Wysokość wieży wynosi 62,66 mi prowadzą na nią 173 stopnie.
W wieży można obejrzeć mechanizm zegarowy oraz wystawę dotyczącą historii Ratusza Staromiejskiego.