Miasto leżące w zachodniej części kraju, około 90 kilometrów na zachód od Pragi.
Pilzno, jedno z niewielu miast Europy Środkowej, wyzwolone przez wojska amerykańskie oraz ojczyzna najbardziej przecenionego piwa na świecie, Pilznera Urquela. Z tego względu spodziewałem się, że podobnie jak w Krakowie, zastanę tam tabuny potomków zachodnich aliantów, którzy do rana chlają, drą ryje i wymiotują w bramach.
Nic bardziej mylnego, Pilzno okazało się miastem spokojnym i nieco nudnym. Być może dlatego, że wszyscy imprezowicze siedzieli Plzeňským Prazdroju, podczas gdy my włóczyliśmy się po mieście.
Do Prazdroja udaliśmy się wcześnie rano, tuż przed wyjazdem do Ratyzbony, więc zastaliśmy tam tylko poranną krzątaninę i kilku turystów z Węgier. Browar robi wrażenie. Dla gości udostępniono starą reprezentacyjną część zakładu, gdzie znajdziemy kilka restauracji, muzeum i bardzo dobrze zaopatrzony sklep z pamiątkami.
Będąc w Pilznie koniecznie odwiedźcie Plzeňský Prazdroj, nawet jeżeli nie jesteście fanami Urquela. Browar jest w pobliżu starego miasta więc nie trzeba korzystać z komunikacji miejskiej.
Pilzno ma długą historię sięgającą średniowiecza. Miasto zostało założone w XIII wieku i szybko stało się ważnym ośrodkiem handlowym i rzemieślniczym. Pilzno jest znane jako miejsce, w którym zostało uwarzone pierwsze piwo typu "Pilsner" w 1842 roku, co miało ogromny wpływ na rozwój browarnictwa na całym świecie.
Pilzno jest słynne z wielu tradycyjnych browarów, które produkują wyśmienite czeskie piwo. Najbardziej znany z nich to Browar Pilsner Urquell, który jest uznawany za jedno z najlepszych piw na świecie. Zwiedzanie browarów i degustacja piwa jest jednym z głównych punktów atrakcyjności turystycznej miasta.
Centrum Pilzna to malowniczy rynek, który jest jednym z największych placów rynkowych w Europie. Na placu znajduje się ratusz w stylu gotyckim, który jest jednym z najważniejszych zabytków miasta. Wokół placu znajdują się również liczne kawiarnie, restauracje i sklepy.
Katedra św. Bartłomieja: Katedra w Pilźnie jest jednym z najważniejszych zabytków sakralnych w Czechach. Została zbudowana w stylu gotyckim i jest imponującym przykładem architektury średniowiecznej. We wnętrzu katedry można podziwiać bogato zdobione ołtarze, malowidła i inne dzieła sztuki.
Stare miasto w Pilznie
CSSR – skrót od Czechosłowacka Republika Socjalistyczna
USA państwo zła. Tak się bawią czeskie komuchy.
Českobratrská církev evangelická
Pivovar Plzeňský Prazdroj
Browar jest uważany za miejsce narodzin stylu piwa pilsner, który stał się popularny na całym świecie. Pierwsza partia piwa została uwarzona przez cieszyńskiego piwowara Josefa Grolla, który wprowadził nową technologię warzenia dolnej fermentacji z wykorzystaniem dolnej fermentującej drożdży i chmielu z rodzaju Saaz.
Most Wilsonów
Most przecinający rzekę Radbuza w centrum miasta. Most został zbudowany w latach 1907-1908 i nazwany na cześć prezydenta USA Woodrowa Wilsona. Most jest jednym z najważniejszych zabytków Pilzna i jednym z najpiękniejszych mostów w Czechach.
Kościół Wniebowzięcia NMP w Pilźnie
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pilźnie w Czechach to kościół gotycki zbudowany w latach 1295-1307, jest częścią dawnego klasztoru franciszkanów i jest jednym z najstarszych kościołów w Pilźnie. Dziś wraz ze wspomnianym dawnym klasztorem franciszkanów objęty jest ochroną jako nieruchomy zabytek kultury.
Podczas oblężenia Pilzna przez husytów, ostatni raz w 1434 roku , zniszczeniu uległ przylegający do murów teren klasztoru, a wraz z nim nieuchronnie zniszczeniu uległ także kościół. Naprawy prowadzono głównie po roku 1460, kiedy to klasztor przekazano Zakonowi Braci Mniejszych.
Katedra św. Bartłomieja w Pilznie
Budowla powstała w XIV i XV wieku, na miejscu starszego kościoła św. Bartłomieja, jako gotycka trójnawowa budowla z prezbiterium i pojedynczą wieżą, która przy wysokości ponad 102 m jest najwyższą wieżą kościelną w Czechach.
Wraz z utworzeniem diecezji pilzneńskiej w 1993 roku kościół parafialny stał się katedrą.
Kolumna Maryjna na rynku Pilzneńskim
Kolumnę wzniesiono z inicjatywy rady miejskiej w 1681 roku w podziękowaniu za wygaśnięcie epidemii dżumy w stylu wczesnobarokowym . Na szczycie znajduje się pomnik będący luźną repliką gotyckiej rzeźby Pilźnieńskiej Madonny.
Ratusz w Pilźnie
Wybudowany w połowie XV wieku z inicjatywy rady miejskiej. Architektem był Włoch Giovanni de Statia, pochodzący z Lugano , który wybudował ratusz w stylu włoskiego renesansu.
Ratusz był pierwszą renesansową budowlę w Pilznie.
Późnogotycka wieża ciśnień
Wzmiankowana po raz pierwszy w 1532 roku, przebudowana i podwyższona w latach 1845-47 przez budowniczego pilzneńskiego Kristiána Lexę, pełniła funkcję wodociągu do 1899 r.
Integralną jego częścią jest klasycystyczny dom wodny, zbudowany na fosie.
W sąsiadującym domu urodził się Josef Škoda, profesor Uniwersytetu Wiedeńskiego.
Kopeckie Sady i kolumna meteorolofgiczna
Martin Kopecký (1777-1854) był burmistrzem Pilzna w latach 1828-1850. Do jego najważniejszych osiągnięć należy likwidacja średniowiecznych murów otaczających historyczne centrum Pilzna, w miejscu których założono parki. Jeden z nich nosi dziś nazwę Kopecky Sady od nazwiska założyciela.
Kolumna meteorologiczna stojąca przed Ratuszem w Kopeckich Sadach. Autorem secesyjnej budowli z przełomu XIX i XX wieku jest dawna pilzneńska firma Jaroš i Michálek, która wykonała na obudowie detale artystyczne i rzemieślnicze. Na poszczególnych polach można monitorować różne instrumenty meteorologiczne.
Náměstí Republiky
Najważniejszy plac miasta, jest jednym z największych w Europie i największym średniowiecznym placem w Czechach poza Pragą.
Pierwotnie plac miał powierzchnię 200 x 145 m i zajmował jedną siódmą powierzchni całego miasta.
Przy Placu Republiki znajdziecie wiel ważnych zabytków, takich jak katedra św. Bartłomieja, ratusz w Pilźnie, rezydencja biskupia czy zespół domów mieszczańskich.
Muzeum Czech Zachodnich w Pilźnie
Muzeum Miejskie Miasta Pilzna i Zachodnich Czech zostało założone 8 listopada 1878 roku i mieściło się w dzisiejszym budynku Państwowej Biblioteki Badawczej. Do nowego budynku, widocznego na zdjęciu, Muzemu zostało przeniesione w 1890 roku.
Wśród niektórych z wyjątkowych eksponatów na wystawie znajduje się rzadka kolekcja wczesnej europejskiej broni palnej z XIV-XVII wieku.