Jedno z najpiękniejszych miast w Europie, słynącym z malowniczych uliczek, pięknych budynków, zabytków i zielonych parków.
Praga jest znana ze swojego pięknego zabytkowego centrum miasta, w którym znajduje się wiele gotyckich, barokowych i renesansowych budynków.
Najważniejsze atrakcje turystyczne Pragi to m.in. Zamek Praski, Katedra św. Wita, Most Karola, Stare Miasto z Rynkiem Staromiejskim, zegarem astronomicznym i kościołem św. Mikołaja oraz Wzgórze Petrin z wieżą widokową i Ogrodami Królewskimi.
W Pradze znajdują się również liczne muzea, galerie sztuki, teatry, kina, kluby muzyczne i restauracje, a także piękne parki i tereny zielone, takie jak Wyspa Kampa czy Łabędy.
Praga ma bogatą historię i kulturę, a także znaną na całym świecie kuchnię, w tym piwo i tradycyjne czeskie dania, takie jak knedliki, gulasz czy smażony ser smażony.

Hotel Paryż - pięciogwiazdkowy luksusowy secesyjny hotel w Pradze.

Dom Pod Minutą - renesansowa kamienica na Starym Mieście


Widok na Hradczany nocą.


Wieża telewizyjna Žižkov



Hotel International Prague wygląda jak Pałac Kultury



Pałac Kolovrat - obecnie ambasada Włoch.



Archikatedra Świętych Wita, Wacława i Wojciecha w Pradze
Katedra św. Wita (czes. Katedrála svatého Víta) to jedna z najważniejszych i najbardziej imponujących budowli w Pradze. Znajduje się na terenie kompleksu zamkowego Hradčany i jest siedzibą arcybiskupów praskich oraz główną świątynią Kościoła Katolickiego w Czechach.
Katedra została wzniesiona w stylu gotyckim, ale prace budowlane trwały ponad 500 lat i zakończyły się dopiero w XX wieku. Wewnątrz katedry można podziwiać m.in. piękne witraże, posągi, ołtarze oraz kaplice.
Najważniejsze elementy architektoniczne katedry to m.in. masywna wieża, wysoka na 96 metrów, którą można wejść na taras widokowy, a także majestatyczne wrota brązowe, tzw. Wrota Rajskie, zdobione rzeźbami z motywami biblijnymi.
W katedrze św. Wita znajdują się też cenne zabytki, takie jak sarkofagi królewskie, katedralny skarb z kosztownymi relikwiami oraz słynny Vitrał Wacława, czyli jedno z największych witraży na świecie, który przedstawia sceny z życia świętego Wacława - patrona Czech.


Figura św. Jana Nepomucena, narodowego świętego Czech, znajduje się na południowej zewnętrznej ścianie katedry św. Wita.

Gargulce na katedrze

Południowa Wieża ze Złotą Bramą jest trzecią pod względem wysokości wieżą kościelną w Czechach, o wysokości 96,6 m.

Widok na gotyckie przypory południowej ściany chóru

Widok na kazylikę św. Jerzego na Hradczanach


Witraże chóru

Wnętrze katedry, widok na prezbiterium

Rozeta, różyca, rosette, różyczka- ornament architektoniczny w kształcie rozwiniętej róży kataedry św. Wita.


Złota Brama katedry św. Wita
Historyczne wejście do katedry zwane Złotą Bramą, pomiędzy wieżą a kaplicą Św. Wacława.
Mozaika przedstawia Sąd Ostateczny. Całość dzieli się na trzy części, w których oprócz tradycyjnych motywów, takich jak Chrystus w roli sędziego z orędownikami, znajdziemy także klęczącego Karola IV. i jego czwartej żony, Elżbiety Pomorskiej.
Mozaika należy do unikatowych dzieł tego typu na północ od Alp. Dzieło to zdradza wpływy sztuki bizantyńskiej i włoskiej.
Most Karola w Pradze
Most zbudowany z piaskowca i liczący 16 przęseł. Początkowo nazywano go po prostu Mostem Króla, ale po śmierci Karola IV w 1378 roku został przemianowany na Most Karola.
Budowę mostu rozpoczęto w 1357 roku, za panowania króla Karola IV. Most miał zastąpić dotychczasowy most Judyty, który został zniszczony przez powódź. Legenda głosi, że król wybrał datę rozpoczęcia budowy, 9 lipca 1357, o godzinie 5:31, co daje palindromiczny zapis daty: 135797531. Według wierzeń miało to przynieść mostowi szczęście.



Posąg Bruncvika - rzeźba autorstwa Ludvika Simka z 1884 roku, na południowej stronie Mostu Karola w Pradze

Statua Antoniego Padewskiego, Most Karola


Czescy patroni: Św Wacław, Św. Norbert , Św. Zygmunt
Wieża Mostu Staregomiejskiego
znajduje się na Starym Mieście w Pradze, na placu Křižovnické náměstí , przy prawym wejściu na Most Karola, znajdującym się na Trakcie Królewskim .
Wieża Mostu Staromiejskiego z jej wspaniałymi rzeźbiarskimi zdobieniami miała służyć jako łuk triumfalny, upamiętniający panowanie cesarza Karola IV. i jego syna Wacława IV. Jednocześnie stanowiła symboliczne przejście do najbardziej luksusowej części Pragi
Ratusz staromiejski w Pradze
Staroměstská radnice został zbudowany w XIV wieku, a jego budowę rozpoczęto w 1338 roku. Składa się z kilku budynków połączonych ze sobą, a jego architektura łączy różne style, w tym gotyk i renesans. Jednak najbardziej charakterystycznym elementem jest tzw. Wieża Zegarowa.
Wspomniana Wieża Zegarowa, znana również jako Praski Zegar Astronomiczny, to jedna z najbardziej znanych atrakcji Ratusza Staromiejskiego. Zegar został zainstalowany w 1490 roku i jest jednym z najstarszych działających zegarów astronomicznych na świecie. Co godzinę zegar wykonuje widowiskowy pokaz z ruchomymi figurkami, reprezentującymi m.in. Apostołów.
Nowy Królewski Pałac
Zespołu budynków w zachodniej części Zamku Praskiego, połączonych zewnętrznie pod rządami cesarzowej Marii Teresy.
W średniowieczu monarcha rezydował w Starym Pałacu Królewskim, od czasów renesansu monarchowie Habsburgowie budowali na zachód od niego nowe budynki pałacowe. W latach 1753-1775 ujednolicenia wyglądu zewnętrznego poszczególnych budynków dokonał wiedeński architekt Nicolò Pacassi.
Pałac Schwarzenbergów w Pradze
Wybudowany przez Jana Lobkowica i architekta Agostino Galli, renesansowa rezydencja w stylu północnowłoskim, którą ukończono w 1567 r. W kolejnych dziesięcioleciach pałac kilkakrotnie przechodził z rąk do rąk i dopiero na początku XVIII w. odziedziczyli go rodzina Schwarzenbergów.
Dzięki znacznemu zachowaniu pierwotnego stanu jest jedną z najlepiej zachowanych budowli renesansowych w Czechach.
Kaplica Świętego Krzyża
Późnobarokowa budowla na II. dziedzińcu Zamku Praskiego. Kaplicę wybudował w latach 1756-1767 praski budowniczy włoskiego pochodzenia Anselm Martin Lurag na miejscu starszych budynków biura konstrukcyjnego i kuchni koronacyjnej Karola VI.
Brama na Zamkiem Królewskim pod Czarną Wieżą
Wieżę jako bramę zbudowano prawdopodobnie w tym samym czasie, co całe romańskie fortyfikacje Zamku Praskiego, wkrótce po roku 1135 , kiedy to książę Soběslav I przeniósł tu swoją siedzibę z Wyszehradu.
Choć ulegała różnym modyfikacjom, zachowała charakter średniowiecznej wieży zamkowej z XII wieku. Jest to jedyna zachowana w całości wieża z pierwotnej fortyfikacji romańskiej.
Zmiana warty przed Zamkiem Królewskim na Hradčanske náměstí odbywa się codziennie o pełnych godzinach.
Praskie Muzeum Zabawek
Muzeum w budynku Najwyższego Burgrabiego Zamku Praskiego
Staroměstské náměstí
Rynek Staromiejski w Pradze - plac w centrum Starego Miasta i ogólnie historyczne centrum wielkiego miasta. Zajmuje powierzchnię ponad 9 000 m².
Przechodzi tędy droga królewska.
Bazylika św. Jerzego w Pradze
Bazylika św. Jerzego na Zamku Praskim jest jednym z najstarszych czeskich kościołów i miejscem pochówku Przemyślidów , w pobliżu którego powstał pierwszy czeski klasztor św. Jerzego. Bazylikę ufundował Wratysław I około 920 roku jako drugi kościół na terenie ówczesnej Pragi .
Kościół św. Mikołaja na Starym Mieście
Kościół wybudowano na miejscu wypalonego gotyckiego kościoła parafialnego, o którym wzmiankowano w 1273 roku. Za panowania króla Wacława IV. Kościół stał się jednym z ośrodków husyckich ideologów reformacji religijnej. W roku 1787, za panowania cesarza Józefa II. Kościół został zdesakralizowany, a klasztor skasowany.
Kościół św. Mikołaja na Małej Stranie
Najsłynniejszy kościół barokowy w Pradze jest jedną z najcenniejszych budowli barokowych na północ od Alp. Kopuła ma imponującą średnicę 20 m, a jej wysokość do szczytu latarni wynosi prawie 57 m, co sprawia, że jest to najwyższe wnętrze w Pradze.
Radnické schody
Schody Ratusza znajdują się na Hradczanach. Mają około 100 metrów długości i pokonują różnicę wysokości wynoszącą około 30 metrów , korzystając ze 127 schodów . Swoją obecną nazwę otrzymały w 1870 r. od ratusza na Hradczanach , który znajdował się w ich górnej części. To bardzo malowniczy zakątek Pragi, gdyż schody częściowo znajdują się pod zabytkowymi budynkami Hradczanów.
