(gr. Θεσσαλονίκη, Thessaloníki) to drugie co do wielkości miasto w Grecji, położone na północnym wybrzeżu Morza Egejskiego.
Historia Saloników sięga starożytności, kiedy to miasto było jednym z najważniejszych ośrodków handlowych w regionie. W okresie bizantyjskim, Saloniki były ważnym ośrodkiem kulturalnym i religijnym, a dzisiaj w mieście można zobaczyć wiele zabytków z tego okresu, takich jak kościoły, klasztory i ruiny zamku.
Jednym z najważniejszych zabytków w Salonikach jest Białą Wieża (gr. Λευκός Πύργος, Lefkós Pýrgos), zabytkowa wieża obronna z XV wieku, która dzisiaj pełni rolę muzeum. Innym ważnym zabytkiem jest rotunda św. Jerzego, starożytna świątynia przekształcona w bizantyjską cerkiew w IV wieku.
Saloniki są również znane ze swojej kuchni, a jednym z najważniejszych dań w mieście jest "bougatsa", ciasto filo z serem lub mięsem. W mieście znajdują się również liczne kawiarnie, bary i restauracje, w których można spróbować tradycyjnych greckich potraw.
Bazylika św. Dymitra w Salonikach
Kościół poświęcony św. Demetriuszowi, patronowi Salonik. Pierwszą świątynią była niewielka sala modlitewna założona po 313 roku n.e. w miejscu męczeństwa św. Demetriusza.
W latach 412-413 prefekt Illyricum Leontios ufundował na tym samym obszarze dużą trójnawową bazylikę, pod której świętą platformą zachowała część term, w której zginął męczeński św. Demetriusz.
Łuk Triumfalny Galeriusza
Jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Salonik - Łuk Triumfalny Galeriusza, zwany także Kamara.
Został zbudowany na cześć rzymskiego cesarza Galeriusza, kiedy ten powrócił zwycięsko do miasta (około 306 roku n.e.) po wojnach z Persami. O zwycięstwie Galeriusza nad Narsesem opowiadały cztery główne płaskorzeźby pomnika.
Rotunda
Zbudowana na początku IV wieku rzymska świątynia na planie koła.
Na kościół przekształcono ją już w okresie wczesnochrześcijańskim, co niektórzy badacze utożsamiają ze świątynią Mocy Bezcielesnych wspominaną w źródłach bizantyjskich.
W 1591 roku został przekształcony w meczet przez szejka Hortaci Sulejmana Efendiego. Po wyzwoleniu Salonik w 1912 roku został poświęcony św. Jerzemu.
Biała wieża w Salonikach
Fortyfikacja osmańska z XV wieku, zbudowana, na miejscu istniejącej wcześniej wieży bizantyjskiej.
Dziś pełni funkcję muzeum i jest jedną z najsłynniejszych budowli-symbolów miast w Grecji. Ma 6 pięter, wysokość 34m i obwód 70m.