Granica i punkt kontroli celnej Sarfi
Kościół świętogo Andrzeja Apostoła
Budowę kościoła świętego Andrzeja Pierworodnego rozpoczęto w 2008 roku, a otwarto świątynię w 2012 roku. Świątynia jest wyjątkowa, ponieważ wyryte są na niej wszystkie starożytne gruzińskie ozdoby, znane z różnych gruzińskich kościołów-klasztorów znajdujących się na terytorium Tao-Klarjeti.
Istnienie świątyni w pobliżu granicy z Turcją, oprócz bezpośredniego celu, ma znaczenie symboliczne.
Pomnik i wodospad Andrzeja Pierwszego [Apostoła]
Pomnik poświęcony jest historycznemu faktowi przybycia św. Andrzeja Pierwszego do Gruzji. Według legendy w ten sposób przedostał się do Gruzji. Chrześcijaństwo zostało po raz pierwszy rozpowszechnione w Adżarii, przez jednego z uczniów Jezusa Chrystusa, Andrzeja Pierwszego Powołanego.
Według opowieści, w miejscu, gdzie Andrzej odpoczywał po długiej i męczącej podróży, ze skały wytrysnął wodospad, który ugasił pragnienie apostoła. Wodospad ten nazwano „wodospadem Andrii” i nawet teraz, po XX wieku, chłodzi podróżnych tak samo, jak wtedy – za czasów Andrzeja I.
Twierdza Gonio
Gonio to nazwa z późniejszego okresu XII wieku, a sama twierdza została założona przez Rzymian w I wieku naszej ery i nazywała się Apsari. W II wieku stało tu pięć kohort Rzymian. W tym okresie było to dobrze ufortyfikowane i dobrze wyposażone miasto-twierdza. Na terenie zamku znaleziono budowle z I-III wieku: łaźnie, koszary, pretorium, kanalizację i wodociągi, wodociągi, studnie itp. Na przestrzeni wieków najpierw Cesarstwo Rzymskie , następnie Bizancjum i włoskie republiki miejskie wykazywały duże zainteresowanie tą strategicznie ważną fortecą.
Twierdza Apsari była odskocznią legionów rzymskich, świadczy inskrypcja znaleziona na cokole w Abelli niedaleko Noli we Włoszech. Napis ten wspomina setnika Martiusa Pletoriusa Celerusa, patrona Colonia Abella. Inskrypcja mówi o nim, że został odznaczony przez cesarza Trajana jako centurion wielu legionów jako uczestnik wojny partyjskiej.