Batumi to drugie pod względem liczby ludności miasto w Gruzji i stolica Autonomicznej Republiki Adżarii.
Batumi to miasto niepodobne do żadnego, które widziałem: mozaika pałaców jak w Monako, nowoczesnych apartamentowców godnych Miami i, jakże by inaczej, radzieckich Chruszczowek z których część wygląda jakby były w ostatnich stadiach biodegradacji.
Niepodważalną zaletą gruzińskiego kurortu nad Miami, jest to że można tu spotkać krowę a nie aligatora i w przeciwieństwie do większości miast poradzieckich, nie spotkasz tu pomników Wodza Międzynarodowej Rewolucji.
I żeby było jasne, wiem że nad Morzem Czarnym jest wiele takich miast: bułgarskie Pomorie czy Jałta i Foros na Krymie, ale stolica Adżarii przebija je skalą.
Kto przyjeżdża do Batumi?
Jak w całej Gruzji, możemy zobaczyć tu ludzi z całego świata, ale dominującą grupą są tu turyści z Bliskiego Wschodu: Półwysep Arabski, Iran, Irak, Izrael, i to zarówno Żydzi jak i muzułmanie z izraelskimi paszportami. Pod tym względem Tbilisi jest bardziej europejskie, ale nie musicie się martwić bo większość przyjezdnych to dobrze sytuowane rodziny z dziećmi, a bandy młodych mężczyzn z pontonów, jak w Sarajewie czy Brukseli.
Skąd to zainteresowanie Synów Pustyni Gruzją? Można się domyślać, że jeżeli pochodzisz z kraju w kolorze écru, to zielone i kwitnące Batumi jest dla ciebie egzotyczną alternatywą gdzie możesz się poczuć jak w Europie i zaoszczędzić na biletach lotniczych.
Co i gdzie zjeść w Batumi?
Jeśli spodziewacie się adresu jakiejś małej, zakamuflowanej restauracji do której przychodzą głównie miejscowi, a na jakie jest popyt wśród osób odwiedzających Włochy, to się nie doczekacie.
Na ulicach Batumi, większość restauracji tak wygląda. Domyślam się że większość turystów zamieszkujących luksusowe hotele i apartamentowce, ma swoje jadłodajnie na miejscu i nie muszą się martwić że podadzą im coś, co nie jest Halal.
Najlepsza restauracja w jakiej jadłem w Batumi, była przy ulicy Pirosmani i nie miała nawet szyldu, choć lista dań w manu była imponująca. Szczególnie polecam ozorek i serce wołowe w zielonym sosie Tkemeli a w pobliżu Centralnego Meczetu, kebab z jagnięciny.
Batumi jest znane z unikalnej architektury, która łączy w sobie elementy historyczne, nowoczesne i futurystyczne. W mieście można zobaczyć wiele interesujących budynków, takich jak wieża Alphabetic, która reprezentuje gruzińskie alfabet.
Tak, to też jest centrum Batumi. Pastwisku w pobliżu drapaczy chmur.
Polski akcent w Batumi
I kolejny polski akcent.
Dzielnice: Pivzavod i Meotche Ubani
Centralny Meczet w Batumi
Jest to jeden z najstarszych budynków w Batumi, został zbudowany w czasach panowania osmańskiego, zamówiony przez rodzinę Aslana Bega Khimshiashvili, muzułmańskiego gruzińskiego szlachcica w 1866 roku.
Orta Jame działała nieprzerwanie od 1866 do 1935 roku. Został zamknięty w 1935 roku i służył głównie jako magazyn wojskowy. Meczet powstał w 1946 roku i funkcjonuje do dziś.
Katedra Najświętszej Maryi Dziewicy
Neogotycka budowla, zbudowana jako kościół rzymskokatolicki dzięki sponsoringowi braci Zubalashvili, gruzińskich katolickich biznesmenów, w latach 1898-1903.
Zaprojektowany przez polskiego architekta Aleksandra Rogojskiego. W okresie sowieckim kościół zamknięto i przekształcono w laboratorium wysokich napięć. W 1989 roku cerkiew została przekazana Gruzińskiej Cerkwi Prawosławnej. Katolicy w Batumi korzystają obecnie z Kościoła Ducha Świętego, nowego budynku konsekrowanego w 2000 roku.
Pomnik Ali i Nino
Ruchoma kompozycja rzeźbiarska na Bulwarze Batumi, jedna z atrakcji czarnomorskiego kurortu w Gruzji.
8-metrowe postacie mężczyzny i kobiety, Ali i Nino, powoli zbliżają się do siebie, stopniowo stając się jedną całością. Proces ten powtarza się co 10 minut.
Pomnik jest dziełem słynnej gruzińskiej artystki i rzeźbiarki Tamar Kvesitadze.
Nazwa pomnika pochodzi od azerskiej powieści Ali i Nino, opowiadojącej miłości azerbejdżańskiego muzułmanina Ali Shirvashiri i gruzińskiej chrześcijanki Nino Kifiani.
Promenada
Park nadmorski w mieście Batumi, który rocznie odwiedza aż dwa miliony turystów. Jego długość wynosi 7 kilometrów. Według tych danych jest to najdłuższy bulwar na wybrzeżu Morza Czarnego . Bulwar Batumi to pomnik dziedzictwa kulturowego, w skład którego wchodzą ogrody, alejki i place.
W 1878 roku miastu Batumi nadano status Porto-Franco i rozpoczął się nowy etap jego rozwoju urbanistycznego. Członkowie ówczesnej administracji dystryktu Batumi wpadli na pomysł stworzenia nad brzegiem morza bulwaru spacerowego, na którego realizację przeznaczono budżet w wysokości 2000 manatów.
W 1888 roku Batumi odwiedził wraz z rodziną cesarz rosyjski Aleksander III. Podczas swojego pobytu w Batumi był częstym gościem na Bulwarze Batumi i wraz z księciem Mikołajem sadził drzewa w jednej z alejek. Na cześć Mikołaja w tym samym okresie budowany bulwar otrzymał nazwę Bulwar Księcia Mikołaja.
Plac Europejski
Plac Europy znajduje się przy Alei Memeda Abashidze. Otacza go XIX - XX-wieczna architektura. Obszar ten jest jedną z atrakcji Batumi.
Znajduje się tu także pomnik Medei, będący zabytkiem kultury Batumi. Trzyma złote runo, symbol chwały i rozwoju kulturalnego Kolchity. Plac noszący swoją nazwę i pomnik Medei może świadczyć o tym, że Gruzja zawsze była częścią Europy, a jej związki z Europą sięgają czasów starożytnych. Pomnik wyraża także ducha i aspiracje Gruzinów wobec Europy.
Plac otoczony jest pięknymi hotelami, restauracjami i kawiarniami, w których można skosztować zarówno dań gruzińskich, jak i innych dań etnicznych.
Na Placu Europejskim odbywa się także wiele festiwali i koncertów.
Wieża Chacha
Wieża Shardevni, zwana wieżą Chacha, dokładną kopią budowli, która zdobiła miasto Batumi na początku XX wieku i Wieży Zegarowej w tureckim Izmirze.
Wieża Chachi została zbudowana na plaży w Batumi w 2012 roku. Jest to 25-metrowa wieża z punktem widokowym na szczycie, na 18. metrze wieży zamontowany jest zegar, wokół niej znajdują się cztery baseny, a napoje płyną ze specjalnie zainstalowanych kolumn. Degustacja chachy tutaj jest bezpłatna, a wszyscy goście mogą skosztować i docenić ten gruziński samogon.
Fontanna działa raz w tygodniu przez 10-15 minut. Więc tak dobrze to nie jest.
Teatr w Batumi
Budynek teatru zbudowany w 1952 roku według projektu architekta L. Teplitza.
Przed budynkiem teatru stoi monumentalna fontanna Neptuna wykonana w stylu manierystycznym, kopia XVI-wiecznej fontanny z placu Neptuna w Bolonii we Włoszech.
W 2011 roku pozłocono statuę Neptuna oraz tarcze heraldyczne.
Jezioro Nuri i Park Centralny w Batumi
Park 6 Maja w Batumi to jeden z najstarszych parków miejskich w Gruzji. Ma 130-letnią historię. Budowę parku rozpoczęto w 1881 roku w południowo-wschodniej części jeziora Nuri-Geli. Budową kierował pruski ogrodnik Ressler. Od 1885 roku francuski ogrodnik Michel Dalphons został zaproszony do kierowania budową ogrodu miejskiego i rozpoczętego już bulwaru.
W parku działa niewielki i bezpłatny ogród zoologiczny.