Trzecie co do wielkości miasto w Hiszpanii i jedno z najważniejszych centrów kulturalnych i turystycznych kraju.
Dlaczego Walencja jest lepszym wyborem do Barcelony?
Barcelona jest jednym z najbardziej przereklamowanych miast turystycznych w Europie, co oznacza tłumy na ulicach, wysokie ceny i długie kolejki do atrakcji. Nieważne czy powodem jest piłka nożna czy architektura Gaudiego, która choć imponująca, nie jest wstanie wypełnić całej nudnej i jednorodnej przestrzeni barcelońskiej dzielnicy Eixample. W Walencji bardziej komfortowo doświadczysz lokalnej kultury i historycznego dziedzictwa.
Plaże miejskie w Barcelonie są zatłoczone i męczące. Walencja oferuje szerokie, czyste i piaszczyste plaże, takie jak Playa de la Malvarrosa, które są idealne do relaksu bez nadmiernego tłoku.
Pod względem cen noclegów, jedzenia i atrakcji Walencja jest zauważalnie tańsza niż Barcelona. Dzięki temu można cieszyć się wysoką jakością wakacji bez nadmiernego obciążenia budżetu.
Barcelona ma problem z kieszonkowcami, zwłaszcza w turystycznych miejscach jak La Rambla czy Sagrada Familia, które sprzyjają temu procederowi swoim zatłoczeniem. W Walencji jest bezpieczniej i można swobodniej spacerować po mieście bez ciągłego pilnowania swoich rzeczy.
I na koniec: wszechobecna w Barcelonie polityka, wykrzykiwana na placach i ulicach, wywieszana z balkonów kamienic. Walencja, mimo że jest częścią wspólnoty autonomicznej a język walencki to odmiana katalońskiego, nie ma tak silnych ruchów separatystycznych jak Barcelona. To sprawia, że atmosfera jest bardziej otwarta dla turystów i można poczuć prawdziwie hiszpańską i katalońską kulturę, bez politycznych napięć.
Święty Graal
Kielich z legendy arturiańskiej rzeczywiście istnieje i jest przechowywany w katedrze Najświętszej Maryi Panny, w kaplicy Santo Cáliz. Małą czarę z czerwonego agatu, datowaną na okres między IV a I wiekiem p.n.e., można go oglądać przez cały rok, choć może to być utrudnione przez częste modlitwy i celebracje wiernych, którym nie wypada przeszkadzać.
Jednym z najważniejszych zabytków w Walencji jest Katedra Świętego Michała i Świętej Marii, która jest uważana za jedną z najpiękniejszych świątyń w Hiszpanii. Innym zabytkiem wartym uwagi jest La Lonja de la Seda, gotycka hala handlowa z XV wieku, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Walencja jest także znana z powodu Ciudad de las Artes y las Ciencias, czyli Miasta Sztuki i Nauki, kompleksu architektonicznego, który składa się z kilku budynków, takich jak Muzeum Sztuk Pięknych, Muzeum Nauki, pawilon Oceanográfico czy sala widowiskowa Palau de les Arts Reina Sofia.
Walencja słynie również z festiwalu Las Fallas, który odbywa się w marcu każdego roku i jest uważany za jedno z największych świąt w Hiszpanii. W czasie festiwalu ulice miasta są wypełnione kolorowymi dekoracjami, a wieczorem organizowane są pokazy fajerwerków i spalenie rzeźb, tzw. "fallas".
Plaza del Ayuntamiento - Rynek Walencji
Jednen z najważniejszych placów w mieście, z XX wieczną zabudową e stylu eklektycznym, usytuawany na miejscu dawnych ogrodów starego klasztoru Franciszkanów.
Na środku placu znajdują się stragany z kwiatami, rozstawione wokół placu, na którym co roku podczas festiwalu Fallas w Walencji odbywają się tradycyjne mascletàs, czyli pokazy pirotechniczne.
Katedra w Walencji
Kościół macierzysty wspólnoty chrześcijańskiej w Walencji, konsekrowany w 1238 roku przez pierwszego biskupa Walencji po rekonkwiście i została poświęcona Najświętszej Maryi Pannie na rozkaz Jakuba I Zdobywcy. Został zbudowany na miejscu dawnej katedry Wizygotów, którą za czasów Maurów zamieniono na meczet. Dominującym stylem architektonicznym katedry jest gotyk walencki.
W jednej z kaplic katedry przechowywany jest Święty Kielich, przez wielu uważany za prawdziwego Świętego Graala.
Ajuntament de València - Ratusz
Siedzibą władz lokalnych w Walencji, składa się z dwóch budynków, które powstały w różnym czasie: budynku szkolnego i nowej elewacji. W budynku mieści się także Muzeum Historii Miasta.
Od listopada 1936 do października 1937 ratusz dzielił swoją salę z Kortezami Generalnymi Drugiej Republiki Hiszpańskiej, podczas wczesnych etapów hiszpańskiej wojny domowej.
Portal de Quart
Jedna z dwóch pozostałych bram starych murów miejskich Walencji, zbudowana w latach 1441-1493.
Torres de Quart była pierwotnie jedną z bram w murze zbudowanym na zlecenie Abd al-Aziza ibn Abi Amira (1021-1061) i zwanej Alcántara.
Nową wieżę zbudowali Francesc Baldomar w latach 1444-1460. Bramę zbudowano z zaprawy wapiennej i kamienia brukowego, a w łukach, sklepieniach i schodach zastosowano mur z ciosów.
Kościół św. Katarzyny
Jeden z gotyckich kościołów w Walencji. Otrzymała nazwę Santa Caterina na cześć infantki Cateriny, córki Jaume I, która po podboju miasta Walencja w roku 1238, próbowała uporządkować przestrzeń miejską Walencji w parafie, przyznając w ten sposób własność wszystkich meczetów i cmentarze muzułmańskie arcybiskupowi Tarragony.
Bazylika Matki Bożej Opuszczonych
Basílica de la Mare de Déu dels Desemparats, zbudowana w latach 1652-1667 i jest jedynym kościołem na starówce, który nie został zbudowany na miejscu starego kościoła parafialnego lub klasztoru.
Wewnątrz znajduje się cudowny obraz Najświętszej Maryi Panny Bezradnych, patronki Walencji.
Najpierw był kościołem bractwa opiekującego się podrzutkami i chorymi psychicznie. Drewniana figura Matki Boskiej na ołtarzu głównym pochodzi z 1460 roku.
Fontanna Turia na placu Plaza de la Virgen w Walencji
Rzeźba z brązu, powstała w 1976 roku i przedstawia alegoryczną reprezentację rzeki otoczonej ośmioma nagimi postaciami kobiecymi w nakryciach głowy wieśniaczek. Rzeka ta symbolizuje osiem najważniejszych rowów irygacyjnych Vegi, które nawadniają żyzny sad walencki.
Pomnik ten znany jest jako Fontanna Neptuna ze względu na duże podobieństwo do klasycznych dzieł sztuki greckiej i rzymskiej.
Paella
Walencja jest kolebką paelli, a lokalne restauracje serwują ją w najbardziej tradycyjnej formie. W Barcelonie często dostaje się turystyczne wersje tego dania, które nie dorównują tym z Walencji.