Osada i baza turystyczna w pobliżu klasztoru świętego Nauma
Niewielka osada turystyczna, przy klasztorze Świętego Nauma to właściwie jeden hotel i jeden dom z pokojami na wynajem. Bazę gastronomiczną stanowi pięć klimatycznych restauracji z kuchnią regionalną oraz jeden sklep spożywczy.
Większość gości w Świętym Naumie to ludzie, którzy przybywają tam na jeden dzień, w celach wypoczynkowych, religijnych i uroczystości rodzinnych, jak śluby i chrzciny. Ich ruch doskonale zabezpiecza przystań dla statków pasażerskich, które przypływają z Ochrydy oraz duży parking, także autokarowy.
Jeżeli podczas urlopu lubisz ponudzić się wśród pięknej przyrody, to Święty Naum będzie doskonałym wyborem, ale jeżeli chcesz uciec od tłumów ludzi, to niekoniecznie. A przynajmniej dopóki nie odpłynie ostatni statek do Ochrydy.
Największym zgrzytem, jaki dostrzegłem podczas pobytu w tej osadzie, była obecność muzykantów, którzy za opłatą przygrywali ludziom do kotleta, przy ich stoliku. I co dla mnie niewyobrażalne, mięli oni wielkie powodzenie wśród miejscowych. To chyba sprawa ich południowego temperamentu, bo dla mnie, mieszkańca północy, konsumowanie tawcze-grawcze z dyfuzorem saksofonu przy uchu, jest torturą. Ale co my, mieszkańcy północy wiemy o prestiżu, klasie i dobrej zabawie …
Co zwiedzić w Świętym Naumie?
Zwiedzania w tej osadzie jest akurat na jeden dzień, więc co można zobaczyć przez resztę urlopu?
- Podgradec – miasto po albańskiej stronie granicy, do którego można dojechać rowerem. Może nic ciekawego, ale to jakaś odmiana i możliwość kupienia kolejnego magnesu na lodówkę.
- Ochryda – miasto którego nie trzeba reklamować. Dawna stolica Bułgarii i kolebka jednego z najstarszych uniwersytetów.
- Bitola - drugie co do wielkości miasto w Macedonii i jedno z najważniejszych miast europejskiej części Imperium Osmańskiego, z dobrą bazą gastronomiczną i masą zabytków. Bitola jest oddalona o jakieś 80 kilometrów, ale droga do nie, prowadząca przez masyw Galiczicy i brzegami jeziora Prespa, nie będzie nudna.
Ostrzeżenie przed klasztornymi pawiami
Ujście rzeki Czarny Sen do jeziora ochrydzkiego
Widok na Galiczice
Kościół świętej Petki [Paraskiewy]
Pierwszy, położony najbliżej klasztoru, z kościołów postawionych na żródełkach rzeki Czarny Sen, wypływającej z jeziora Prespa. Popularne miejsce chrztów i ślubów.
Paraskewa Serbska, której poświęcony jest kościół, to chrześcijańska święta, słynąca z ascezy. Podobno kult świętej Paraskewy na ziemiach Słowian wschodnich ściśle połączył się ze starożytnym kultem pogańskiej Mokoszy, co oczywiście może być XIX wiecznym rosyjskim mitem, ale nie pozbawionym podstaw, ponieważ Petka cieszy się wielką czcią wśród słowiańskich kobiet.
Kościół Matki Boskiej u źródła Drim
Kościół świętego Atanazego
Rzeka Czarny Sen
Wody te pochodzą z jeziora Prespa poprzez podziemne kanały wapienne u podnóża góry Galichica. Składają się z 30 podwodnych i 15 przybrzeżnych źródeł, o łącznej wydajności około 7,5 metra sześciennego na sekundę. Przy źródłach tworzą się one w niewielkim stawie o powierzchni 30 hektarów i głębokości 3,5 metra. Temperatura krystalicznie czystej wody nigdy nie przekracza 11 stopni.
Czarny Sen przepływa przez Jezioro Ochrydzkie i wypływa z niego w pobliżu miasta Struga na wysokości 695 metrów.