Miasto założone w IV wieku p.n.e. przez króla Macedonii, Kassandra. Dzisiaj stolica Macedonii.
Stolica Macedonii to doskonały przykład jak szybko, wszystko co czytamy w rozmaitych podróżniczych blogach, może się dezaktualizować.
Skopje, które pamiętam z przeszłości, to jedna z ładniejszych stolic państw byłej Jugosławii. Ustępująca chorwackiemu Zagrzebowi, czy słoweńskiej Lublanie ale bijąca na głowę Belgrad i ponure Sarajewo. Miasto było, schludne i wymuskane, a na dodatek posiadające starą osmańską dzielnicę handlową, pełną sklepów z rękodziełem i restauracji. Taki cywilizowany Orient w Europie Środkowej, który, chyba za sprawą bałkańskiego szlaku przemytniczego, znacznie się rozrósł.
Dzisiejsze Skopje upodabnia się do Sarajewa, pełnego tłumów kobiet w burkach i śniadych mężczyzn, których widok przypomina nam że nie jesteśmy u siebie.
W Skopje znajduje się wiele zabytków, takich jak Stary Bazar (obszar zabytkowego rynku), twierdza Skopje, katedra św. Włodzimierza i św. Cyryla, most kamienny (Kameni Most) i pomnik Matki Teresy. W 1963 roku miasto zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi, w wyniku którego zginęło około 1 000 osób, a większość budynków uległa zniszczeniu. W efekcie tego wydarzenia, Skopje zostało całkowicie przebudowane, co widać w charakterystycznym stylu architektonicznym miasta.


Fontanna Olimpii – Matki Aleksandra III Macedońskiego

W tle, łuk triumfalny - Северна Македонија w Skopje

Widok z Kamiennego Mostu na Plac Macedonii.






Most Kamienny w Skopje
Most zbudowany w VI wieku, wkrótce po katastrofalnym trzęsieniu ziemi w 518 roku, za panowania cesarza Justyniana I, choć niektórzy uważają, że most powstał w drugiej połowie XV wieku, gdy Imperium Osmańskie było rządzone przez sułtana Mehmeda II Zdobywcę.
W czasie II wojny światowej most był zaminowany, lecz po wyzwoleniu miasta nie dopuszczono do uruchomienia dynamitu, dzięki czemu most uchroniono przed rozbiórką.
Stary Bazar w Skopie
Jedno z najstarszych targowisk na Bałkanach. Pochodzący z XII wieku Stary Bazar położony na wschodnim brzegu rzeki Wardar, rozciągający się od Kamiennego Mostu do Bit-Pazar, jest domem dla wielu tradycyjnych sklepów z rękodziełem, restauracji, kawiarni i słodyczy. Odwiedzający mogą napić się tradycyjnej kawy po turecku, kupić lokalne pamiątki, spróbować pysznych mięs i słodyczy oraz zobaczyć wiele zabytków.
kościół Świętego Demetriusza w Sopje
Kościół znajduje się przy wejściu na bazar Stare Skopje, naprzeciwko łaźni tureckiej Daut Pasha i pochodzi z 1896 roku. Na jej miejscu stała stara świątynia, istniejąca w XVI wieku.
Kościół św. Konstantyna i Eleny w Skopje
Przykład współczesnej, prawosławnej architektury sakralnej. Być może w przyszłości będzie mógł konkurować z kościołem Trójcy Świętej w Tbilisi i cerkwią świętego Sawy w Belgradzie. W obecnej chwili ta inwestycja boryka się z problemami finansowymi.
Meczet Mustafy Paszy
Meczet został zbudowany w 1492 roku, jako dar Mustafy Paszy, który był wezyrem sułtanów Bajazyta II i Selima I i zajmował wysokie stanowiska w Imperium Osmańskim.
Z marmurowej płyty nad drzwiami wejściowymi, na której znajduje się tekst zapisany pismem arabskim, wiadomo, że budowla została wzniesiona na fundamentach średniowiecznego kościoła.
W przeciwieństwie do innych budynków na bazarze i wokół niego, meczet Mustafy Paszy nie ucierpiał poważnie podczas trzęsienia ziemi w 1963 roku.
Budynek meczetu Mustafy Paszy jest charakterystycznym przedstawicielem architektury wczesnego Konstantynopola: podstawa jest kwadratowa i nakryta kopułą.
Pomnik Filipa II Macedońskiego
Pomnik nazywany jest po prostu wojownikiem, jednak rzeźba przedstawia władcę Macedonii Filipa II Macedońskiego, ojca Aleksandra Wilekiego.
Oficjalna nazwa jest efektem sporu pomiędzy rządami Grecji i Macedonii o jej nazwę.
Dom Pamięci Matki Teresy
Podobno jedyne na świecie muzeum poświęcone Matce Teresie. Lokalizacja obiektu nie jest wybierana losowo. Mianowicie w tym miejscu, aż do trzęsienia ziemi w 1963 roku, znajdował się kościół katolicki Najświętszego Serca Pana Jezusa, w którym Matka Teresa, wówczas Gonca Bojajiu, została ochrzczona zaledwie dzień po urodzeniu.
Pomnik Aleksandra Macedońskiego
Według władz macedońskich pomnik przedstawia wojownika na koniu i taka jest także jego oficjalna nazwa, jednak rzeźba przedstawia Aleksandra Macedońskiego. Kolejny przykład na umysłowego niedo...nie Greków i co z tego wynika.
Pomnik świętych Cyryla i Metodego w Skopje
Postawiony w 2010 roku obok Kamiennego Mostu na lewym brzegu rzeki Wardar.
Święci urodzeni w Salonikach w IX wieku, dostali od cesarza Konstantynopola misję szerzenia chrześcijaństwa wśród Słowian Wielkich Moraw i Panonii.
Pomnik Petara Karpoša
Karpoš był serbskim renegatem, rabusiem i przywódcą powstania antyosmańskiego w Macedonii w 1689 r, stracony w Skopje na rozkaz chana krymskiego Selima Giraja. Został przebity na pal i umierał w ten sposób przez kilka dni.
Muzeum Archeologicznym Republiki Macedonii Północnej
Zobaczycie tu około 7000 obiektów archeologicznych odkrytych podczas badań archeologicznych na terenie kraju od 1924 roku. Dzięki temu muzeum to jest najważniejszą i najstarszą instytucją muzealną w Macedonii.
Meczet Murata Paszy w Skopje
Położony w centralnej części Starego Bazaru. Jak wynika z inskrypcji w języku arabskim na marmurowej płycie nad drzwiami wejściowymi do meczetu, został on odbudowany około 1802-1803 roku, po tym jak wcześniej spłonął w pożarze w 1689 roku.
Millenniumski Krst
Pomnik znajduje się na górze Krstovar i został wzniesiony w 2002 roku na cześć przyjęcia chrześcijaństwa przez Macedończyków. Wysokość wynosi około 66 m. Można tam dotrzeć kolejką linowo-terenową.
Jest jednym z najwyższych krzyży na świecie.
Budowę Krzyża Milenijnego sfinansował Macedoński Kościół Prawosławny, rząd Macedonii oraz datki Macedończyków z całego świata.

Bitola
Drugie co do wielkości miasto w Macedonii , położone w południowo-zachodniej części kraju, blisko granicy z Grecją.
Ochryda - miasto i jezioro Ochrydzkie
Jezioro Ochrydzkie (Ohrid Lake) to jedno z najstarszych i najgłębszych jezior w Europie, położone na granicy Macedonii Północnej i Albanii.