Trzecie co do wielkości miasto na Malcie, zamieszkane przez około 20 000 osób.
Jednym z głównych zabytków miasta jest Rotunda św. Marii, czyli kościół Matki Bożej. Jest to potężna świątynia, zbudowana na planie krzyża greckiego i złożona z ośmiu kolumn wokół kopuły. Jest to trzecia co do wielkości kopuła na świecie, a wnętrze kościoła zdobi wiele dzieł sztuki, w tym obrazy i rzeźby.
W mieście Mosta znajduje się również wiele innych zabytków, takich jak pałac Casa Leoni, który jest obecnie muzeum, czy też neoklasyczny ratusz. W okolicy miasta znajduje się także wiele urokliwych wiosek, takich jak Lija czy Balzan, które są znane z pięknych ogrodów i willi.
Bazylika Sanktuarium Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - Mosta
Zbudowana w latach 1833-1860 według neoklasycznego projektu Giorgio Grogneta de Vassé, na miejscu wcześniejszego renesansowego kościoła.
Projekt obecnego kościoła wzorowany jest na Panteonie w Rzymie, ma trzecią co do wielkości niepodpartą kopułę na świecie i jest największym i najsłynniejszym kościołem na Malcie.
Kościół o włos uniknął zniszczeń podczas II wojny światowej, kiedy 9 kwietnia 1942 r. niemiecka bomba lotnicza przebiła kopułę i spadła do kościoła podczas mszy, ale nie wybuchła. Wydarzenie to zostało zinterpretowane przez Maltańczyków jako cud.
Katakumby Świętego Pawła i schron z II Wojny Światowej w Rabacie
Labirynt podziemnych grobowców z III wieku n.e, część rzymskiej nekropolii.
Według Dziejów Apostolskich to tutaj św. Paweł i jego grupa misjonarska przyjęli uchodźców po tym, jak ich statek rozbił się na Malcie w drodze z Krety do Rzymu. Również po przybyciu do Groty św. Pawła na Malcie zaczęli głosić Maltańczykom chrześcijaństwo.
Św. Paweł spędził 3 miesiące w grocie.
Groty na Malcie odegrały kluczową rolę w uratowaniu życia wielu ludzi po wybuchu II wojny światowej. Schrony z czasów II wojny światowej składają się z około 50 pomieszczeń, w których schroniło się podczas nalotów około 350 osób.