Stolica i największe miasto Bawarii, południowego kraju Niemiec. Jest to także trzecie co do wielkości miasto w Niemczech.
Monachium, a przynajmniej jego stare miasto, zostawiło u mnie duży niedosyt. Po zobaczeniu Olympiapark i Muzeum BMW, pojechaliśmy na monachijską starówkę, żeby zjeść obiad w którejś ze słynnych piwiarni.
Niestety, na miejscu zastaliśmy dzikie tłumy i długie kolejki do restauracji. Dlaczego tak było? Tego nie wiem, bo to nie był czas Oktoberfest, ale jakąś poszlaką niech będzie duża ilość ludzi w szalikach drużyny Seattle Seahawks.
Tak, chodzi o drużynę futbolu amerykańskiego z zachodniego wybrzeża USA … chyba czegoś nie wiem o Bawarczykach.
Po pocałowaniu klamek w Schneider Bräuhaus, Hofbräuhaus am Platzl, Augustiner Klosterwirt i jeszcze kilku kultowych piwiarni, obniżyliśmy oczekiwania i znaleźliśmy wolny stolik w restauracji afgańskiej, kilkaset metrów od ścisłego centrum Monachium.
Nie wiem czy winić za to amerykańskich futbolistów czy może w Monachium, podobnie jak w Wiedniu czy Rzymie, sezon turystyczny trwa cały rok i trzeba być gotowym na takie niedogodności.
Monachium jest znane ze swojego piwa i festiwalu Oktoberfest, który odbywa się co roku w drugiej połowie września i przyciąga miliony turystów z całego świata. Miasto jest również domem dla wielu znanych muzeów, w tym muzeum BMW, muzeum Deutsches i muzeum Lenbachhaus.
Inne ważne atrakcje turystyczne Monachium to m.in. pałac Nymphenburg, Stary Ratusz z zegarem Glockenspiel, Katedra Najświętszej Marii Panny, Englischer Garten - jeden z największych parków miejskich w Europie, i wiele innych.
Miasto mnichów
Nazwa Monachium (niem. München) pochodzi od mnichów (Monachus po łacinie, Mönch po niemiecku). Nazwa wywodzi się od osady założonej przez benedyktynów w pobliżu dzisiejszego Monachium. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 1158 roku, kiedy cesarz Fryderyk I Barbarossa wspomniał o nim w dokumencie jako apud Munichen („przy mnichach”). Właśnie od tego określenia pochodzi niemiecka nazwa München.
Do dziś herb miasta przedstawia mnicha, co symbolizuje jego pochodzenie i dawną rolę duchowieństwa w jego historii.
Piwo Wielkopostne
Monachijscy mnisi z zakonu Paulinów, stworzyli specjalne piwo postne, które miało zastępować im jedzenie podczas Wielkiego Postu.
To piwo to Doppelbock, znane także jako Salvator – było gęste, bogate w kalorie i składniki odżywcze. Ponieważ płyny nie łamały postu, mnisi mogli spożywać je bez naruszania zasad. Z czasem trunek ten stał się bardzo popularny i dziś jest jedną z najbardziej znanych bawarskich odmian piwa.
Legenda głosi, że zanim papież oficjalnie zatwierdził spożywanie tego piwa w czasie postu, mnisi wysłali beczkę do Rzymu. Podczas transportu przez Alpy i upały Włoch piwo się zepsuło, a gdy dotarło do papieża, smakowało tak okropnie, że uznał je za wystarczającą pokutę – i pozwolił mnichom na jego picie!
Nowy Ratusz w Monachium
Jest to jeden z najbardziej znanych i charakterystycznych budynków w mieście. Zbudowany w stylu neogotyckim z wyraźnymi wpływami neorenesansowymi. Jest to budowla monumentalna i pełna dekoracyjnych detali.
Ratusz znajduje się na Marienplatz, głównym placu w centrum Monachium. Jednym z charakterystycznych elementów Nowego Ratusza jest jego wysoka wieża, zwana "Münchner Kindl". Wieża ta ma wysokość około 85 metrów i stanowi istotny element krajobrazu Monchium.
Stary Ratusz w Monachium
Stary Ratusz w Monachium - Altes Rathaus - to jeden z najstarszych i najbardziej charakterystycznych budynków w mieście.
Ratusz został zbudowany w stylu gotyckim w XIV wieku a podczas II wojny światowej budynek został poważnie zniszczony, ale później odrestaurowano go zgodnie z oryginalnym stylem.
Dziś Stary Ratusz nie pełni już funkcji administracyjnej – jest głównie atrakcją turystyczną. W jego wnętrzu znajduje się Muzeum Zabawek (Spielzeugmuseum), prezentujące kolekcję historycznych zabawek.
Katedra NMP w Monachium
Katedra Najświętszej Maryi Panny - Frauenkirche - w Monachium, to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków miasta i jego główna świątynia katolicka od 1821 roku.
Budowa rozpoczęła się w 1468 roku i trwała do 1494 roku. Dwie 99 metrowe wieże dominują nad starym miastem i zgodnie z przepisami żadna nowa budowla w centrum Monachium nie może ich przewyższać.
We wnętrzu katedry znajduje się odcisk stopy - Teufelstritt - który według legendy zostawił sam diabeł, kpiąc z budowli oraz grób cesarza Ludwika IV Bawarskiego.
Katedra została poważnie uszkodzona podczas II wojny światowej, ale później pieczołowicie ją odbudowano.
Kościół św. Michała w Monachium
Jedna z najważniejszych świątyń jezuickich w Niemczech i największy renesansowy kościół na północ od Alp.
Wzniesiony w latach 1583-1597 z inicjatywy księcia bawarskiego Wilhelma V Pobożnego, który chciał uczynić z Monachium centrum kontrreformacji.
W kościele znajdują się grobowce władców Bawarii, w tym Ludwika II - bajkowego króla, twórcy zamku Neuschwanstein.

Ingolstadt
Miasto nad Dunajem, około 80 kilometrów na północ od Monachium. Jest piątym co do wielkości miastem w Bawarii. Siedziba Audi.
Augsburg
Trzecie co do wielkości miasto w Bawarii i jedno z najstarszych miast w Niemczech, mające bogatą historię sięgającą czasów rzymskich.
Ratysbona | Regensburg
Znana również jako Regensburg, to miasto w południowych Niemczech, położone w dolinie rzeki Dunaj.
Muzeum BMW w Monachium
Muzeum poświęcone historii i osiągnięciom słynnego niemieckiego producenta samochodów i motocykli BMW.