Stolica i największe miasto kraju związkowego Badenia-Wirtembergia, południowo-zachodniego regionu Niemiec.
Stolica Badenii-Wirtembergii to rozwleczona po wzgórzach aglomeracja miejska, więc jeżeli przyjechaliście do Stuttgartu tylko na weekend, to liczcie się z tym że nie zobaczycie wszystkiego.
Historyczne centrum miasta jest dość duże, ale nie miało tyle szczęścia co Ratysbona, Bamberg czy Ingolstadt, i zostało znacznie zniszczone wskutek bombardowań podczas II wojny światowej. W tkance miejskiej straszy wiele powojennych plomb wybudowanych w miejscach starych domów.
Co zobaczyć w Stuttgarcie?
Oprócz Neues Schloss i Altes Schloss, czyli rezydencji królewskich w ścisłym centrum miasta, co upodabnia miasto trochę do Wiednia, niewątpliwie największymi atrakcjami są muzea Porsche i Mercedes-Benz, dwóch czołowych firm motoryzacyjnych pochodzących właśnie ze Stuttgartu. Są to chyba najlepsze takie instytucje w Europie i nie trzeba być fanem tych marek, aby ciekawie spędzić czas.
Co zjeść w Stuttgarcie?
Pomińmy tu pizze, kebaby, sushi i skupmy się na kuchni niemieckiego południa. W stolicy Badenii-Wirtembergii wydaje się królować kuchnia szwabska, czyli: kluski, pierogi, pierogi, kiełbasa i bardzo dobre flaki, które w Szwabii, podobnie jak w Polsce i Madrycie, spożywa się w postaci gęstej zupy.
Miasto leży w dolinie rzeki Neckar i jest otoczone wzgórzami Lasu Szwabskiego.
Stuttgart jest znane jako ważne centrum przemysłowe i naukowe w Niemczech. W mieście znajdują się siedziby takich firm jak Porsche, Mercedes-Benz, Bosch czy Daimler AG, co czyni je jednym z najważniejszych ośrodków przemysłowych w Europie. Stuttgart to także ważne centrum naukowe, z takimi instytucjami jak Uniwersytet w Stuttgarcie, Uniwersytet Hohenheim i Instytut Badawczy Fraunhofera.
Stuttgart jest również atrakcyjnym miejscem turystycznym, z licznymi muzeami, teatrami, galeriami sztuki i zabytkami. Najważniejszym zabytkiem miasta jest zamek Stuttgarter Schloss, położony na wzgórzu nad miastem. W centrum miasta znajduje się piękna katedra św. Gotarda, która jest jednym z najważniejszych zabytków gotyckiej architektury w Niemczech. Stuttgart słynie również z wyśmienitej kuchni, a zwłaszcza z tradycyjnych potraw regionalnych, takich jak maultaschen (pierogi z mięsem) czy spätzle (kluski).
Kościół Stiftskirche
Główny kościół Ewangelicko-Luterański w Wirtembergii, jest także kościołem parafialnym luterańskiego okręgu kościelnego w Stuttgarcie.
W 1240 roku, okazały trójnawowy kościół z dwiema wieżami został zbudowany w stylu romańskim, prawdopodobnie przez hrabiów Wirtembergii. W kościele są pochowani Ulryk I, hrabia Wirtembergii i jego druga żona, Agnes von Schlesien-Liegnitz, zmarli w 1265 roku.
Wraz z przyjęciem luterańskiej reformacji protestanckiej w Wirtembergii w 1534 r. wszystkie obrazy i ołtarze zostały usunięte z naw, dodano ławę i galerię. Nagrobki przeniesiono do wnętrza kościoła.
Luterański reformator Johannes Brenz, główny reformator protestancki Wirtembergii, został pochowany pod prezbiterium kościoła po swojej śmierci w 1570 roku.
Schloßplatz - Plac Zamkowy w Stuttgarcie
Największy plac w centrum Stuttgartu na dziedzińcu Nowego Pałacu, składa się z barokowego ogrodu z fontanną Schloßplatz i pawilonem muzycznym. W centrum wznosi się rocznicowa kolumna o wysokości 32,6 m z figurą bogini Concordii [1] z 1841 r. Plac został przebudowany w 1977 r. z okazji Federalnej Wystawy Ogrodniczej i w tej formie pozostał do dziś.
Naprzeciwko Nowego Pałacu plac graniczy z Gmachem Królewskim. Te dwa budynki najbardziej rzucają się w oczy na placu i znacząco wpływają na jego wygląd. Późnoklasycystyczny budynek królewski został wzniesiony w latach 1855-1859 przez nadwornych architektów Johanna Michaela Knappa i Christiana Leinsa.
Gastronomia
Wiadomo, bratwurst, golonka i piwo ale także jedzenie szwabskie: proste, treściwe dania, oparte na składnikach sezonowych.