Drugie co do wielkości miasto w Macedonii , położone w południowo-zachodniej części kraju, blisko granicy z Grecją.
Jeszcze parę miesięcy temu, gdyby ktoś mnie spytał co to jest Bitola, to strzelałbym że to nazwa likieru lub modelu kapelusza, a nie drugiego co wielkości miasta Macedonii, w przeszłości jednego z najważniejszych ośrodków administracyjnych w europejskiej części osmańskiej Turcji.
Czy warto odwiedzić Bitolę?
Tak. Co więcej, ilość turystów na Širok Sokak, głównej arterii miasta, świadczy dobitnie o mojej wcześniejszej ignorancji. Nie wiem kim są ci ludzie ale całkiem prawdopodobne że to turyści z Turcji, którzy przybyli do ojczyzny swoich dziadków i Mustafy Kemala Atatürka, więc odwiedzając greckie Saloniki, zahaczają też o Bitolę. Nieważne kim są, ważne że napędzają bazę gastronomiczną i noclegową miasta.
Jeżeli wypoczywacie nad Jeziorem Ochrydzkim i chcecie zrobić sobie jednodniową wycieczkę do Bitoli, to polecam trasę przez pasmo górskie Galiczica i wzdłuż jeziora Prespa. To jedna z najlepszych górskich tras w Europie.
Bitola była znana już w starożytności jako Heraclea Lyncestis, miasto założone przez Filipa II Macedońskiego, ojca Aleksandra Wielkiego. Było ważnym ośrodkiem w czasach greckich, rzymskich i bizantyjskich. Miasto przechodziło pod panowanie różnych imperiów, w tym osmańskiego, co miało duży wpływ na jego architekturę i kulturę.
W Bitoli znajdują się ruiny starożytnego miasta Heraclea, które obejmują m.in. rzymski teatr, mozaiki, termy i bazyliki. Bitola jest także znana ze swoich licznych meczetów i zabytków z czasów Imperium Osmańskiego, takich jak Meczet Isaka Czelebiego czy Wieża Zegarowa (Sahat Kula). Ulica Širok Sokak to słynna promenada z zabytkowymi budynkami z XIX wieku, kiedy miasto było ważnym ośrodkiem handlowym i dyplomatycznym.
Kultura: Bitola nazywana jest często miastem konsulów ze względu na dużą liczbę konsulatów, które istniały tam w czasach osmańskich.
Wieża zegarowa w Bitoli - Saat Kula
Wieża zegarowa ma 33 metry wysokości i znajduje się w centrum Bitoli, na północnej części głównej ulicy Širok Sokak.
Oryginalna wieża zegarowa została zbudowana w 1664 roku przez Mahmuta Beja, gdy miasto było częścią Imperium Osmańskiego. Legenda głosi, że Turcy zebrali 60 000 jaj z okolicznych wiosek i wymieszali skorupki z zaprawą budowlaną. Osmanowie przebudowali wieżę w latach 30. XIX wieku.
W 2015 roku stary turecki napis poświęcony wieży, długo uważany za zaginiony, został ponownie odkryty i złożony w pobliskim meczecie Gazi Hajdar Kadi. Został wykonany przez znanego osmańskiego kaligrafa Kazaskera Mustafę Izzeta Efendiego, którego prace obejmują gigantyczne medaliony na gzymsach Hagia Sophia w Stambule.
Konkatedra Najświętszego Serca Jezusowego w Bitoli
Kościół powstał w XIX wieku, a jego założycielami byli Wincentyni, którzy starali się szerzyć wiarę katolicką wśród prawosławnej ludności Imperium Osmańskiego. Obecny kościół pochodzi z 1909 roku i jest zbudowany w stylu neogotyckim. Wieżę kościoła zbudowano w latach 1938-1940.
Kościół św. Demetriusza Sołuńskiego
Główna macedońska cerkiew prawosławna w Bitoli, zbudowana w 1830 roku. Znana najbardziej z rzeźbionego w drewnie ikonostasu wykonanego przez Mihaila Aganosta i jego syna Nikołaja Mihailova.
Dom Oficerski w Bitoli
Zwany też Pałacem Abdullaha Kerima Paszy, wybudowany w latach 1909-1919 na potrzeby oficerów osmańskich.
Budynek służył elicie kilku armii, jako pałac przeznaczony na uroczyste przyjęcia, rozrywkę i wypoczynek. Wstęp mieli tylko generałowie i oficerowie. Jako ostatnia z obiektu korzystała armia macedońska.
Muzeum w Bitoli
Mieści się w budynku zwanym Stary Barak Armii, który jest wpisany do rejestru zabytków kultury pierwszej kategorii.
Zbudowana jako wojskowa szkoła średnia w 1848 roku, gdy Bitola była wojskowym, administracyjnym, politycznym i handlowym centrum europejskiej Turcji.
Wśród sławnych kadetów, którzy kształcili się w tej placówce, byli Mustafa Kemal Ataturk - założyciel i pierwszy prezydent Republiki Turcji oraz Ali Feti Bej i Nijazi Bej, przywódcy rewolucji młodotureckiej w 1908 roku.
Meczet Izaaka Celebi
Największy meczet w Bitoli, według lokalnych tradycji meczet został zbudowany na szczycie kościoła Ducha Świętego.
Ze względu na swój centralny charakter meczet był kilkakrotnie odnawiany i przebudowywany, dodając na przestrzeni wieków nowe elementy i odnawiając stare. Ostatni poważny remont, renowację i rozbudowę osmańską przeprowadzono przy okazji wizyty sułtana Mehmeda V Reshada w Bitoli w 1911 roku.
Meczet Jeni [Nowy]
Meczet Jeni został zbudowany w latach 1558-1559 na polecenie kadiego Mahmuda Effendiego. Badania archeologiczne wykazały, że meczet został wzniesiony na miejscu zniszczonej świątyni chrześcijańskiej.