Górnicze miasto w kotlinie Alba Iulia, nad rzeką Ariesul Mare.
Jednym z najważniejszych miejsc turystycznych w Turdzie jest Salina Turda, czyli kopalnia soli, która została przekształcona w atrakcyjne miejsce dla turystów. Wewnątrz można zobaczyć różnego rodzaju korytarze, komory i atrakcje, takie jak jezioro podziemne, park rozrywki i wiele innych.
To ogromne podziemne sanktuarium składa się z kilku poziomów, na których można znaleźć jeziora solne, stanowiska górnicze i wiele innych atrakcji, takich jak karuzele i kręgle. To jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w Rumunii.
Stary Rynek
Sanktuarium Narodzenia Matki Bożej w Turdzie
Kościół rzymskokatolicki w Turdzie powstał w latach 1475-1504 , na miejscu starszego i mniejszego kościoła.
Kościół do XVIII w. otoczony był murami obronnymi o grubości 2 m i wysokości 12 m. W czasach trudnych (zwłaszcza podczas najazdów Tatarów i Turków) ufortyfikowany kościół zapewniał schronienie zagrożonej ludności ( większość ludzi jednak w tych trudnych czasach schroniła się w Cheile Turzii). Pozostałości tych starych murów odnaleziono jeszcze w XX w. za parterowym domem obok kościoła, po stronie południowej (w kierunku rynku).
Do najważniejszych walorów kościoła należały 3 malowidła ścienne na sklepieniu chóru, ze scenami z życia Najświętszej Marii Panny, wykonane w 1830 roku przez Vitkaya Jánosa oraz witraże chóru. Z nich do dziś zachowały się jedynie freski, częściowo przemalowane. Witraże zostały zniszczone podczas II wojny światowej.