Miasto nad rzeką Łabą, około 13 kilometrów na północ od Drezna.
Miśnia to urocze saksońskie miasta o słowiańskich korzeniach ale pobytu tam ni mogę uznać za udany, ponieważ:
- Pogoda i okres po Tag der Arbeit sprawił że wiele sklepów i lokali było zamkniętych lub pracowało na pół gwizdka.
- Problemy z GPS. Najpierw nie potrafił zaprowadzić nas na parking na starym mieście a potem do muzeum Königlich-Polnische und Kurfürstlich-Sächsische Porzellan-Manufaktur czyli Królewsko-Polskiej i Elektorsko-Saskiej Manufaktury Porcelany. Sama wytwórnia mieściła się na zamku Albrechtsburg, ale muzeum jej wyrobów jest w innym miejscu, a GPS na tych krętych i górskich uliczkach starego Meißen, się pogubił.
- Żeby wejść do Katedry św. Jana i św. Donata, trzeba było kupić bilet, jakby to była co najmniej Hagia Sophia w Konstantynopolu lub Muzea Watykańskie. Co oni sobie wyobrażają? Może dlatego że Meißen to byłe NRD, bo w Bawarii z czymś takim się nie spotkałem.
Czy odwiedziłbym Miśnię jeszcze raz?
Nie wiem. Być może jeśli byłoby po drodze.
Miśnia, mimo że posiada swoje atuty, to jednak nie może równać się z Bambergiem lub Ratysboną.
Miśno ma długą historię sięgającą czasów średniowiecza i jest znane z pięknej architektury oraz związanych z nim atrakcji turystycznych.
Jedną z głównych atrakcji Miśnia jest Zamek Miśnieński (Meißner Albrechtsburg) – jeden z najstarszych zamków w Niemczech. Zamek ten został zbudowany w 15. wieku i pełnił funkcję rezydencji książąt-elektorów Saksonii. Obecnie jest to popularne miejsce dla turystów, którzy mogą zwiedzać jego sale, muzea oraz podziwiać piękne widoki na okolicę.
Ponadto, Miśno słynie z produkcji porcelany. Tutaj znajduje się słynna Fabryka Porcelany Miśnieńskiej (Meißener Porzellan), która jest jednym z najstarszych i najbardziej renomowanych producentów porcelany w Europie. Fabryka oferuje zwiedzanie, gdzie można zobaczyć proces produkcji porcelany oraz zakupić unikalne wyroby.
Stare miasto w Miśni
Katedra w Miśni
Katedra Świętej Marii i Świętego Donata (Meißner Dom), który jest jednym z najważniejszych zabytków sakralnych w regionie. Katedra ta ma bogatą historię sięgającą średniowiecza i wyróżnia się swoją imponującą architekturą, m.in. gotyckim chórem i wieżami. Wnętrze katedry jest równie imponujące, z licznymi dziełami sztuki i pięknymi witrażami.
Kościół Najświętszej Marii Panny w Miśni
Kościół Frauenkirche z ośmiokątną barokową wieżą, znany jest między innymi z pierwszego na świecie grywalnego carillonu wykonanego z miśnieńskiej porcelany, który gra sześć razy dziennie.
Pierwsza wzmianka o kaplicy Unsere Lieben Frauen St. Marien pojawiła się w dokumencie z 1205 roku. Rozbudowę miśnieńskiego kościoła Najświętszej Marii Panny do obecnego kształtu przeprowadzono pod koniec XV wieku.
Ratusz w Miśni
Zbudowany w latach 1472-1478 w stylu późnogotyckim, jest jedną z najstarszych budowli w Saksonii.
Zamek Albrechtsburg
Jeden z najsłynniejszych zabytków architektury późnogotyckiej, uważany za pierwszy zamek zbudowany w Niemczech.
Od 1471 roku elektorzy Wettyni i książęta Saksonii wznieśli tu pałac mieszkalny na miejscu starszego średniowiecznego zamku. W 1710 r. przeniosła się tu fabryka porcelany w Miśni a po 1864 roku zamek został ponownie przebudowany, liczne pomieszczenia pomalowano malowidłami historycznymi.
Dziś zamek na wzgórzu jest chronionym dobrem kulturowym.
Bahrmannsches Brauhaus - Browar w Miśni
Bahrmannsche Brauhaus w Miśni został zbudowany na fundamentach gotyckich w 1570 roku. Pierwsza udokumentowana wzmianka o placu lub budynku pochodzi z 1460 roku. Browar zyskał sławę dzięki przodkom obecnego właściciela, którzy do końca XIX wieku warzyli w budynku piwo.
Budynek przez długi czas użytkowany był przez browar Schwerter.