Cieszyn, malowniczo położone miasto na granicy polsko-czeskiej, to prawdziwa Perła Śląska, która przyciąga turystów swoją unikalną historią i urokiem.
Cieszyn to miejsce o bogatej historii, której ślady widać na każdym kroku. Miasto było częścią wielu państw, co zaowocowało różnorodnością kulturową i architektoniczną. Mieszkańcy Cieszyna z dumą kultywują swoje tradycje i zachowują lokalną tożsamość.
Cieszyn to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek. Malownicze tereny wokół miasta zachęcają do pieszych wędrówek i rowerowych przejażdżek. W zimie można skorzystać z pobliskich stoków narciarskich.
Gród gotycko-renesansowy powstały na bazie wcześniejszego grodu gołęszyckiego i kasztelańskiego na cieszyńskiej Górze Zamkowej - siedziba Piastów cieszyńskich.
W 1659 rozebrano zabudowania zamkowe stawiając na ich miejscu browar. W połowie XIX wieku, poza Wieżą Piastowską i rotundą niewiele już zostało. Na ich miejscu założony został park.
Rotunda św. Mikołaja w Cieszynie
Rotunda św. Mikołaja jest jednym z najstarszych obiektów sakralnych w Polsce. Jej historia sięga XI wieku, a sama budowla ma charakterystyczną formę rotundy, czyli budowli o kształcie okrągłym lub wielobocznym, która w architekturze sakralnej była popularna w okresie przedromańskim i romańskim.
Rotunda została zbudowana w stylu romańskim i ma formę budowli centralnej z kopułą wspartą na wysokim tamburze. Jej architektura nawiązuje do podobnych budowli w Europie, takich jak rotunda w Aachen w Niemczech.
Wieża Piastowska w Cieszynie
Wybudowana w pierwszej połowie XIV wieku, stanowiła część zamku górnego i jako jedna z czterech wież była elementem systemu obronnego cieszyńskiego zamku w czasach Piastów.
Nadbudowana została w drugiej połowie XIV wieku i ozdobiona narożnymi tarczami herbowymi z orłem piastowskim.