Stolica i największe miasto Słowenii, leżące w środkowo-zachodniej części kraju, na południowym stoku Alp Julijskich.
Niewiele mam do powiedzenia o Lublanie, choć zawsze staram się czegoś dowiedzieć o miejscach w których jestem. Stolica Słowenii ma niecałe 300 tys. mieszkańców i mimo że jej historia sięga czasów księstwa Karyntii i królestwa Franków, to zawsze pozostawała na uboczu wydarzeń.
Czy to znaczy że nie warto odwiedzić Lublany?
Absolutnie nie. Lublana to idealne miejsce żeby się zrelaksować i wypocząć. Nasz pobyt wyglądał tak, że przez dwa dni kursowaliśmy wzdłuż rzeki Lublanicy, po knajpach pomiędzy mostem Zmajskim a Šuštarskim.
To nawet zaleta że w mieście nie czuć takiego imperatywu do zwiedzania, jak w Rzymie czy Florencji. Z tego powodu Lublana to idealne miejsce na nocleg, w drodze do Włoch lub na Bałkany Zachodnie.
Co zjeść w Lublanie?
Polecam kiełbasę. To danie, w jego słoweńskim wydaniu, dobitnie świadczy o naszym słowiańskim pokrewieństwie i w niczym nie przypomina niemieckiej parówkowej, zwanej wurstem. Można zjeść ją z ziemniakami ale także z fasolą, co bardziej przypomina kuchnię serbską.
Jak Lublana wypada na tle innych małych i średniej wielkości stolic w Europie Środkowej?
- Lublana-Zagrzeb: Tu punkt dla Zagrzebia. Mimo że oba miasta oferują podobny spokój i wypoczynek, to stolica Chorwacji dysponuje pięknym starym miastem z rynkiem i pozostałościami fortyfikacji miejskich.
- Lublana-Sarajewo: Łatwy punkt dla Lublany. Sarajewo punkt przerzutowy dla nielegalnych imigrantów. Przystanek dla mudżahedinów na Szlaku Bałkańskim. Lepiej wypoczniecie siedząc na beczce prochu i jadowitych pająków.
- Lublana-Bratysława: Zwycięstwo dla Bratysławy, z takich samych powodów jak w przypadku Zagrzebia. Stolica Słowacji ma więcej do zaoferowania.
- Lublana-Skopje: Remis lub brak kryteriów do oceny. To jak porównywanie konia z wielbłądem, każdy ma swoje zalety. Oba miasta powstawały na innych know-how. Skopie lepiej porównywać z miastami tureckimi lub greckimi.
- Lublana-Tirana: Kolejny punkt dla Lublany. Tirana to miasto gdzie historię pisze głównie socrealizm. Ma to swoisty urok, no ale nie oszukujmy się …
Należy pamiętać, że turystycznie bardzo mocna grupa więc trzecie miejsce dla Lublany, to żaden wstyd.
Znana jest z urokliwego starówki, położonej nad rzeką Ljubljanica, którą przecina kilka mostów, m.in. słynny Most Trzech Mostów (Tromostovje).
W Lublanie można zobaczyć wiele zabytków i atrakcji, takich jak zamek lublański (Ljubljanski grad), Katedra Świętego Mikołaja (Stolnica sv. Nikolaja), ratusz miejski (Mestna hiša), wieża zegarowa (Uršulinska cerkev z zvonikom), czy też słynne wąskie uliczki z kawiarniami i sklepami.
Katedra Świętego Mikołaja w Lublanie
Pierwotnie była kościołem gotyckim. Na początku XVIII wieku zastąpiono ją budowlą barokową. Jest to łatwo rozpoznawalny punkt orientacyjny miasta z zieloną kopułą i bliźniaczymi wieżami, który stoi na Placu Cyryla i Metodego.
W 1700 roku z inicjatywy dziekana Johanna Gregora Thalnitschera i Academia Operosorum Labacensium kapucyni Florentianus Ponnensis z Mediolanu lub Bolonii zaprojektowali nowy barokowy kościół halowy. W następnym roku, już po rozpoczęciu budowy, plan został skorygowany i uzupełniony przez jezuickiego architekta Andreę Pozzo, który zaprojektował ją jako bazylikę i dodał do niej kopułę.
Robbov vodnjak - Fontanna Robby
Fontannę zlecono Francesco Robbie w 1743 roku. Przy jej tworzeniu Robba inspirował się Fontaną dei Quattro Fiumi Berniniego na Piazza Navona podczas wizyty w Rzymie, ale wzorował się na fontannie Filippo Barigioniego na Piazza della Rotonda.
W 2006 roku pierwotną fontannę wyremontowano i przeniesiono do Galerii Narodowej, natomiast na Rynku Miejskim zastąpiono ją repliką.
Zmajski most
Uważany jest za wyjątkowy zabytek techniki i wspaniałe dzieło architektury secesyjnej przełomu XIX i XX wieku. Został zbudowany w latach 1900 i 1901 i był pierwszą prawdziwą konstrukcją żelbetową w mieście oraz jednym z pierwszych, a zarazem największych mostów tego typu w ówczesnej Europie. W momencie otwarcia nosił nazwę Mostu Jubileuszowego Franciszka Józefa I, a zamiast posągów smoków początkowo planowano skrzydlate lwy. Po raz pierwszy w Słowenii położono na nim warstwę asfaltu. Projekt mostu wykonał prof. Josef Melan, słynny projektant mostów żelbetowych i ojciec teorii obliczeń statycznych dużych mostów wiszących.
Plečnikove arkade - Rynek Plečnika
Zabytek o znaczeniu narodowym, zadaszony rynek w Lublanie nad rzeka Lublanicą.
Został zaprojektowany przez Jože Plečnika, słoweńskiego architekta urodzonego w 1872 roku w Lublanie.
Kościół Franciszkanów
Kościół parafialny Lublany - Parafia Zwiastowania.
Został zbudowany w miejscu, gdzie wcześniej w latach 1646-1660 stały dwa, a może trzy kościoły, pod kierownictwem Francesco Olivieri i Francesco Rosina, a jego fasadę przeprojektowano w 1858 roku.
Czerwony lub różowy kolor kościoła jest symbolem zakonu franciszkańskiego.
Most Szewców
Początkowo budowano tu drewniany Most Górny, czyli Nowy Most, który był drugim najstarszym mostem w Lublanie. Ze względu na wąskie uliczki od Placu Nowego, szeroki most służył do celów handlowych. Brzegi mostu zajęli rzeźnicy, od których otrzymał nową nazwę - Most Mesarskiego. Wraz z rozbudową miasta Most Rzeźniczy stał się nieodpowiedni, gdyż woda w której myto i oczyszczano mięso przepływała przez centrum miasta i przez to stwarzała duże niebezpieczeństwo epidemii. Dlatego w 1614 roku rzeźników przeniesiono nad rzekę pod kościół św. Mikołaja w okolice obecnego Żmajskiego.
Kiedy w 1864 spłonął Nowy Most, odbudowano drewniany i urządzono na nim chaty, tym razem dla szewców. Od tego czasu most znany jest najbardziej jako Šuštarski.
Obecny żelbetonowy most powstał przełomie lat 20. i 30. XX w i stoi do dzisiaj.