Zlokalizowany na Wielkiej Nizinie Węgierskiej. Drugie co do wielkości miasto na Węgrzech i ważny ośrodek kulturalny, edukacyjny i gospodarczy regionu.
Wiadomo jakie są Węgry: Budapeszt, potem bardzo długo nic i Debreczyn, miasto nudne i nijakie jak kalwińskie wesele.
Być może to wina tego odłamu Chrześcijan Reformowanych, który dominuje w Debreczynie, ponieważ na Węgrzech jest wiele nudnych miast jak Sopron czy Miszkolc, ale one są przynajmniej, na swój austro-węgierski sposób urocze.
Sytuacji nie ratuje nawet miejski Aquapark, pozostający w cieniu rekreacyjnych gigantów z Hajdúszoboszló i Sóstófürdő.
Zaskakujące że Debreczyn był, dwa razy w swojej historii, stolicą Węgier.
Czy jednak warto odwiedzić stolicę węgierskich Kalwinów, chociażby w drodze do Hortobágy?
Nie. Uwierzcie mi że nie ma po co.
Miasto słynie z pięknych zabytków, takich jak Katedra św. Wawrzyńca, zbudowana w stylu gotyckim, czy Wieża Wodna, która jest symbolem miasta. W Debreczynie znajduje się również wiele muzeów, w tym Muzeum Dériego, Muzeum Sztuk Pięknych i Muzeum Wsi Hajdúság, prezentujące historię i kulturę regionu.
Debreczyn jest również ważnym centrum kulturalnym, z wieloma festiwalami i wydarzeniami, takimi jak Festiwal Kwiatów, Festiwal Kultury i Festiwal Jazzowy. Miasto jest znane również z występów zespołu folklorystycznego "Hajdú" oraz zespołu baletowego "Debreceni Balett".
Wielki Kościół Reformowany w Debreczynie
Zbudowany między 1805 a 1824 rokiem. Jest to największy kościół kalwiński na Węgrzech i jednocześnie jedna z największych świątyń protestanckich w Europie. Charakteryzuje go prosty, ale majestatyczny wygląd.
Fontanna Milenijna
Fontanna Milenijna w Debreczynie jest największą muzyczną fontanną na Węgrzech. Otwarcia dokonano w 2001 roku wraz z odnowionym głównym placem.
Fontannę Milenijną zdobi obraz zatytułowany Honografalás, przedstawiający przybycie Węgrów, a także ptaka Turula.
Mały Kościół Reformowany w Debreczynie.
Debreceni Református Kistemplom - jest jednym z kilku kościołów reformowanych znajdujących się w centrum Debreczyna.
Aż do XVIII wieku na miejscu, gdzie dziś stoi kościół, stał prosty drewniany kościółek, który spłonął w 1719 roku. Na miejscu zniszczonej budowli odbudowano kamienny budynek w stylu barokowym, a w 1876 roku przebudowano go w stylu neoromańskim.
