Pecz

Ocena:

4.8/5 | 4 głosów

Miasto położone w południowej części Węgier, blisko granicy z Chorwacją. Jest to piąte co do wielkości miasto na Węgrzech i ważne centrum kulturalne, edukacyjne i turystyczne.

Pecz to bezapelacyjnie, największe pozytywne zaskoczenie jakie mnie spotkało w życiu.

Czy do dlatego że to miasto jest tak wspaniałe czy czas i okoliczności naszego pobytu temu sprzyjały, tego dzisiaj nie wiem.

Owszem, Peczowi niczego nie brakuje. Miasto jest zadbane, posiada wiele zabytków: romańska katedrę, były meczet, pozostałości miejskich fortyfikacji, mnóstwo austro-węgierskiej secesji i dobrych restauracji. Ale to jeszcze o niczym nie świadczy, czego przykładem jest nudny węgierski Sopron czy andaluzyjski Kadyks po sezonie.

Do Peczu trafiliśmy przypadkowo. Wracając samochodem z Chorwacji, zaplanowaliśmy nocleg w winiarskim miasteczku Villány. Nie byliśmy świadomi, że nasz nocleg wypada w Dzień Świętego Stefana, kiedy to Węgrzy masowo wyjeżdżają celebrować te uroczystości na prowincji.

W Villanach tylko pocałowaliśmy klamkę w hotelu, tak samo było w pobliskim Termálfürdő, więc udaliśmy się do Peczu który był najbliższym dużym miastem.

Dzień, a właściwie noc, Świętego Stefana spędziliśmy w Peczu a Węgrzy potrafią świętować z rozmachem. Były koncerty, tańce na ulicy, fajerwerki, gastronomia działające na najwyższych obrotach jak podczas Sylwestra w Krakowie.

Jak i której godzinie wróciliśmy do hotelu? Tego się nie dowiemy ale jedno jest pewne, Pecz zrobił na nas wrażenie.

Pécs to także miasto z bogatą historią, które było ośrodkiem rzymskim, a później królestwa węgierskiego. W mieście znajduje się wiele zabytków, w tym romańska katedra św. Piotra i Pawła, pałac biskupi oraz turecka dzwonnica z XVI wieku.

Pécs jest znane z wielu powodów, m.in. z powodu swojego pięknego historycznego centrum miasta, znanego jako "Zsolnay Quarter", nazwanego na cześć węgierskiego artysty i przedsiębiorcy Vilmosa Zsolnaya. Zsolnay Quarter składa się z kilku zabytkowych budynków, w tym katedry św. Piotra i Pawła, Muzeum Węgierskiej Sztuki Ludowej i Rzemiosła oraz Ratusza. Warto też zobaczyć Kopiec Góry Janosza, który jest punktem widokowym na miasto.

Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Peczu

Główna świątynia diecezji peczskiej. Pierwszy kościół na tym miejscu został zbudowany w XI wieku w stylu romańskim.  Później, w wieku XIX przeszedł wiele renowacji i zmian architektonicznych w duchu historycyzmu. W 1991 roku Jan Paweł II nadał Katedrze św. Piotra i Pawła tytuł bazyliki mniejszej.

Meczet Gazi Kasıma Paszy

Dzisiaj to Kościół Matki Boskiej Gromnicznej w Peczu, co sprawia że jest to jeden z nielicznych kościołów w Europie środkowej, zorientowanch na Mekkę. 

Co ciekawe, Turcy wybudowali ten meczet na miejscu jeszcze starszego kościoła Świetego Bartłomieja z pierwszej połowy XIII wieku, za panowania króla Andrzeja II.

Synagoga w Peczu

Jedna z trzech czynnych synagog na Węgrzech, zbudowana w 1869 roku. Charakterystycznym elementem fasady jest zegar z hebrajskimi napisyami.

Kościół Bonifratrów św. Sebastiana Męczennika w Peczu

Kościół Miłosierdzia, konsekrowany jako kościół Szent Sebestyén. 
Budowę dzisiejszego zespołu budynków rozpoczęto w XVIII wieku przy wsparciu Ferenca Nesselrode, biskupa Pécsu. Dokładna data budowy kościoła nie jest znana ale obecną eklektyczną formę kościół przyjął w latach 1887-1891.
Ołtarz główny w stylu barokowym przedstawia męczeństwo św. Sebastiana, nad nim znajduje się obraz przedstawiający Trójcę Świętą.

Plac Széchenyiego w Peczu

Széchenyi Tér -  główny plac w historycznym centrum Peczu, w średniowieczu pełnił funkcję rynku miejskiego z ratuszem i kościołem parafialnym.
Do placu prowadzi dwanaście ulic. Jego głównymi atrakcjami są Meczet Paszy Kasima, ratusz, hotel Nádor, studnia Zsolnay, kościół Bonifratrów i posąg Trójcy Świętej.

KOMENTARZE NA FORUM
Treść
Podpis
Ocena