Jedno z najstarszych miast Węgier, o bogatej historii i kulturze.
Sopron to malownicze, stare i niezadeptane przez turystów miasto, pozostawiające jednak niedosyt.
Miasto jest siedzibą browaru Soproni – jednego z największych producentów piwa na Węgrzech, więc spodziewałem się że jadę do takiego madziarskiego Monachium albo co najmniej Cieszyna.
Nic bardziej mylnego. Sopron piwa nie lubi lub jest mu ono obojętne.
Prawdziwych piwiarni nie znalazłem ale jest tam mnóstwo kawiarni i cukierni do których mieszkańcy całymi rodzinami, wystrojeni odświętnie, przychodzą na ciastko i kieliszek wina. Zamawiając tam piwo, poczujesz się jak trędowaty.
Sopron słynie z zachowanego w stanie nienaruszonym średniowiecznego centrum miasta, znanego jako "Óváros" lub "Stare Miasto". W ówczesnych murach miejskich znajduje się kilka zabytków, m.in. romański kościół św. Michała oraz katedra św. Mikołaja, która pochodzi z XIII wieku. Wśród licznych zabytkowych budynków warto zwrócić uwagę na Ratusz i Kamienicę Firewatch, która jest najwyższym budynkiem w Starym Mieście i oferuje piękne widoki na miasto.
Sopron jest również słynny z winnic i wina, a okolice miasta słyną z produkcji wina, a także z licznych winnic, które można odwiedzić i degustować wina. Co roku odbywa się tu festiwal wina "Soproni Borfesztivál", podczas którego można spróbować lokalnych win i potraw.
Wieża Ogniowa - Tűztorony
Symbolem Sopronu. Barokowa cebulowa kopuła z dwugłowym orłem wznosi się na wysokość 58 metrów, dzięki czemu jest dobrze widoczna z kilku punktów miasta.
Jej niższy, cylindryczny korpus powstał na pozostałościach murów rzymskich już w XIII wieku. wiek. Renesansowy okrągły balkon ukończono po niszczycielskim pożarze w 1676 roku. Nad nim wieża ma ośmioboczną konstrukcję.
Zespół rzeźb nad bramą jest dziełem Zsigmonda Strobla Kisfaludy. Przedstawia Węgry w otoczeniu mieszkańców Sopronu deklarujących swoją lojalność.
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sopronie
Zwany również kozim kościołem [Kecske-templom], wzniesiony przez franciszkanów w 1280 roku jest najstarszym kośiołem w mieście.
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny uważany jest za jedno z najwybitniejszych dzieł architektury gotyckiej na Węgrzech.
W latach 1379-1409 z fundacji Henrika Geisela wzniesiono filary nawy głównej kościoła, sklepienie i wieżę.
W XVI i XVII wieku pięciokrotnie obradował tu Parlament, oraz odbyła się w nim koronacjqa Króla Ferdynanda i królowej Eleonory Palatynatu-Neuburg.
Cesarz József rozwiązał zakon franciszkański w 1787 r. Potem przez ponad dekadę kościół stał nieużywany, a następnie przejęli go benedyktyni.
Pomnik Trójcy Świętej w Sopronie
Jedno z najcenniejszych dzieł węgierskiej rzeźby barokowej. Bogato zdobiony kompleks rzeźb z 1701 roku znajdujący się w środku Fő tér.
Pomnik wotywny wznieśli Katalin Thököly i jej trzeci mąż Jakab Löwenburg, aby upamiętnić fakt, że przeżyli wielką epidemię dżumy w latach 1695-1701. Była to pierwsza w Europie Środkowej kolumna skręcana. Na wysokim cokole umieszczono także klęczący posąg dwóch darczyńców.
Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Sopronie
Klasztor Zakonu św. Urszuli w Sopron został założony w 1746 roku przez Marię Niggl z Wiednia. Zakonnice przybyły do klasztoru z Győr i wkrótce po ich przybyciu rozpoczęła się edukacja młodych dziewcząt. Wtedy też powstał pierwszy kościół klasztorny pod wezwaniem Świętego Krzyża.
W 1773 roku kościół odwiedziła królowa Maria Teresa, gdzie również uczestniczyła we mszy św. W miejscu kościoła z drewnianą wieżą z gontu, który okazał się za mały i popadł w ruinę, wzniesiono dzisiejszy neogotycki kościół klasztorny według planów Nándora Handlera. Patronami odbudowy kościoła byli hrabina Emilia Széchenyi i rodzina Flandorfferów.