Szentendre

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Małe miasto położone na północ od Budapesztu, wzdłuż malowniczego brzegu Dunaju.

Szentendre, czyli po polsku Święty Andrzej, to miasteczko które nie jest może idealne jako miejsce do spędzenia wakacji, ale jest doskonałe na weekendowy wypad lub na nocleg podczas podróży na południe Europy. To taki węgierski Kazimierz na Wisłą lub Sandomierz.

 

Miasteczko jest urocze, niezatłoczone i spokojne, więc nie musicie tak bardzo martwić się o miejsce do parkowania, opłatę za nie i możliwość że rano znajdziecie but na kole, jak w nieodległym Budapeszcie.

 

Jeżeli jesteś purystą kulinarnym, który będąc na Węgrzech nie jada pizzy i kebabów, a zobaczysz w menu restauracji serbską pljeskavicę, to wyluzuj. Serbowie zamieszkują Szentedre już od XIV wieku. Pierwsi serbscy uchodźcy przybyli na Dunaj po bitwie na Kosowym Polu a kolejni po upadku Belgradu. W XVIII wieku 90% ludności miasta stanowili Słowianie z Bałkanów Zachodnich, więc wszystkie pljeskavice są jak najbardziej lokalnym przysmakiem.

Szentendre jest znane z przepięknej architektury, zwłaszcza barokowej i secesyjnej, a w jego centrum znajduje się wiele pięknych kościołów i zabytkowych budynków, takich jak Muzeum Mikroskopii i Muzeum Etnograficzne.

Miasto jest również słynne z licznych galerii sztuki i sklepików z rękodziełem, które oferują piękne wyroby ludowe, ceramikę i biżuterię. Szentendre jest także znane z organizacji licznych festiwali i imprez artystycznych, w tym letniego festiwalu muzycznego.

Jednym z największych atrakcji Szentendre jest Kolejka Wąskotorowa HÉV, która łączy miasto z Budapesztem i umożliwia przepiękny widok na Dunaj i okoliczne krajobrazy. W pobliżu miasta znajduje się także wiele pięknych ścieżek rowerowych i pieszych, które umożliwiają turystom poznanie okolicznych terenów i krajobrazów.

Stare miasto w Szentendre

Kościół parafialny św. Jana Chrzciciela w Szentendre

Znany również jako kościół zamkowy. 
Budynek na szczycie Várdomb w Szentendre jest najstarszym budynkiem w mieście, pierwotnie poświęcony św. Andrzejowi. Nawę z prezbiterium i zakrystią wybudowano w latach 1241-1283,  przebudowano go w stylu gotyckim w XIV wieku, kiedy to dobudowano wieżę i kościół otrzymał obecny układ.

Fő tér - główny plac w Szentendre

Plac z barokową zabudową i krzyżem morowym z 1763 roku. W ten sposób miasto dziękuje za epidemię dżumy, która przeszła obok Szentendre w 1763 roku.

Cerkiew Zwiastowania w Szentendre

Fundamenty pod istniejący do dziś kościół, który stanął na miejscu starej, drewnianej, świątyni, położono w 1752 roku. Od końca XIX wieku, kiedy wielu Serbów wróciło do ojczyzny, zaprzestano regularnych uroczystości religijnych, kościołem pełniącym obecnie głównie funkcję muzealną, opiekuje się wikariusz katedry biskupiej.

KOMENTARZE NA FORUM
Treść
Podpis
Ocena