Największy system akwariów słodkowodnych w Europie
Pod powierzchnią ziemi, na poziomach -1 i -2 budynku głównego, znajduje się niezwykle efektowny system akwariów o łącznej pojemności blisko miliona litrów, złożony z kilku części, w którym żyją karpie, szczupaki, okoń, sum, leszcz i leszcz, sum karłowaty, leszcz i amur żyją razem ze swoimi towarzyszami. Znakomicie zaprojektowana dekoracja przywołuje prawdziwy podwodny obraz strumieni, rzek i jezior i daje odwiedzającym poczucie, że rzeczywiście chodzą pod wodą.
Szyp - Jesiotr Pospolity
Gatunek ryby z rodziny jesiotrowatych. W Dunaju tworzy niewędrowną formę słodkowodną, rozmnażającą się w Wagu, Cisie i Maruszy. Osiąga długość 1-1,5 m (maksymalnie 2 m) i masę około 10 kg (maksymalnie 80 kg). Ciało jest grube, krótkie i krępe. Cechą odróżniającą od innych jesiotrów jest warga dolna, która u szypa nie jest przerwana.
Żmija zygzakowata
Gatunek jadowitego węża z rodziny żmijowatych.
Na grzbiecie gad ma ciemniejszy od barwy podstawowej zygzak, tzw. wstęga kainowa. Zygzak nie zawsze jest widoczny.
Jad żmii zygzakowatej: uszkadza układ nerwowy, powoduje martwicę tkanek, zmniejsza krzepliwość krwi, wywołuje zmanię rytmu pracy serca, co sprawia że ukąszenie jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych.
Wydra europejska
Gatunek drapieżnego ssaka ziemnowodnego z rodziny łasicowatych. Występuje prawie w całej Europie i związana jest ze środowiskiem wodnym. Prowadzi samotny tryb życia, doskonale pływa. Główny jej pokarm stanowią ryby, ale uzupełnia pożywienie także gryzoniami, ptakami wodnymi i błotnymi.
Amur
Gatunek ryby z rodziny karpiowatych, żyje w nizinnych rzekach oraz jeziorach w stadach liczących od kilku do kilkunastu osobników.
Dorasta do 150 cm długości i 45 kg masy ciała.
Karaś Srebrzysty
Gatunek słodkowodnej ryby z rodziny karpiowatych, nazywany jest również japończykiem lub japońcem.
Gatunek pochodzi z Chin ale ostał introdukowany w środkowej i wschodniej Europie, na Syberii, w zlewiskach Morza Czarnego.
Sum pospolity
Lub sum europejski - gatunek ryby z rodziny sumowatych. Występuje w zlewiskach Morza Bałtyckiego, Morza Czarnego i Morza Kaspijskiego a na zachodzie aż po Hiszpanię.
Druga co do wielkości, po biełudze, ryba Europy i największa europejska ryba słodkowodna. Osiąga długość 3 m i masę ciała ponad 100 kg.
Rak szlachetny
Zwany także jako rakiem rzecznym - gatunek słodkowodnego skorupiaka z rzędu dziesięcionogów. Określany czasem jako barometr czystości wody, gdyż jest on bioindykatorem czystości wód.
Raki, w szczególności rak szlachetny, były spożywane w Europie kontynentalnej od średniowiecza, dzisiaj rak szlachetny jest zaklasyfikowany jako gatunek narażony, a jego populacja wykazuje trend spadkowy.
W całej Europie reintrodukcje są powszechnie stosowanymi metodami ochrony populacji raka szlachetnego.
Żółw błotny
Jedyny gatunek żółwia żyjący naturalnie w Cisie, dożywa kilkadziesięciu lat. jest gatunkiem nizinnym, a jego środowiskiem jest woda, którą opuszczają tylko samice dla złożenia jaj. Zamieszkuje nieduże, zarastające jeziorka, leśne oczka wodne, bagna, gęsto zarośnięte i trudno dostępne starorzecza, duże stawy oraz wolno płynące rzeczki z gęstą roślinnością.