Lombardia to region we Włoszech, położony w północnej części kraju, graniczący z Szwajcarią. Jest to najbardziej zaludniony region we Włoszech i drugi pod względem wielkości po Piemoncie.
Stolicą regionu jest Mediolan - ważne centrum biznesowe i modowe, z piękną katedrą i Sforzesco Castle, której bogata historia sięga czasów rzymskich. Innymi ważnymi miastami w Lombardii są Bergamo, Brescia, Como, Cremona, Mantua, Pavia i Sondrio.
Lombardia słynie z pięknych krajobrazów, w tym malowniczych dolin i jezior, w tym jezioro Como, jezioro Maggiore i jezioro Garda - największe jezioro we Włoszech. Region ten jest również słynny z pięknych górskich krajobrazów, w tym pasm Alp i pre-Alp.
Lombardia to również region, w którym znajduje się wiele ważnych zabytków i muzeów, takich jak Katedra w Mediolanie, Wzgórze Sacro Monte di Varese, klasztory i zamki. Ponadto, Lombardia słynie z produkcji doskonałych win, takich jak Barolo, Chianti i Valpolicella, a także z wyśmienitej kuchni, w tym takich dań jak risotto alla milanese, osso buco i polenta.
Podsumowując, Lombardia to piękny i zróżnicowany region we Włoszech, z pięknymi krajobrazami, ważnymi miastami, bogatą historią i kulturą, a także z doskonałymi winami i kuchnią.
Longobardowie - Lombardowie
Longobardowie byli germańskim ludem, który odegrał kluczową rolę w historii północnych Włoch, zwłaszcza regionu, który dziś nazywamy Lombardią.
Longobardowie wkroczyli do Italii w 568 roku pod wodzą króla Alboina, wykorzystując osłabienie cesarstwa bizantyńskiego. Stopniowo zajęli znaczną część północnej Italii, tworząc Królestwo Longobardów (Regnum Langobardorum), które przetrwało do 774 roku. Choć Longobardowie podbili także tereny w środkowej i południowej Italii, to właśnie dzisiejsza Lombardia była ich rdzeniem politycznym i gospodarczym.
Choć Longobardowie początkowo byli ludem germańskim, szybko ulegli romanizacji i przyjęli łacinę oraz chrześcijaństwo, najpierw arianizm, później katolicyzm. Pozostawili po sobie ważne zabytki, m.in. kościoły i klasztory w Cividale del Friuli, Brescii i Castelseprio, wpisane na listę UNESCO.
W 774 roku Karol Wielki podbił Longobardów i wcielił ich królestwo do swojego imperium. Ostatni król Longobardów, Dezyderiusz, został pokonany, a tytuł króla Longobardów przejęli Karolingowie. Pomimo utraty niepodległości, Longobardowie wtopili się w społeczeństwo włoskie, a ich prawo (Edictum Rothari) miało wpływ na późniejsze systemy prawne.
Zabytki z okresu Królestwa Longobardów są nieliczne, ale Longobardowie mieli silny wpływ na rozwój miast, a wiele późniejszych kościołów i klasztorów powstało na fundamentach ich budowli.

Bazylika Sant`Ambrogio – choć pierwotnie powstała w (IV wieku, była ważnym miejscem także dla Longobardów. Król Grimoald i inne postacie z dynastii byli z nią związani.

Civitas Bergomum – układ starego miasta w Bergamo nosi ślady longobardzkich fortyfikacji i podziału urbanistycznego.
Najbogatszy i najbardziej uprzemysłowiony region Włoch
Lombardia generuje około 22% PKB Włoch, mimo że stanowi tylko 16% populacji kraju. PKB per capita w regionie jest najwyższe we Włoszech i znacznie przewyższa średnią krajową oraz unijną.
Mediolan to główne centrum finansowe i biznesowe kraju. Region ma świetnie rozwiniętą infrastrukturę transportową: autostrady, szybkie koleje i międzynarodowe lotniska (Malpensa, Linate, Bergamo-Orio al Serio).
Lombardia jest liderem we Włoszech w zakresie start-upów, badań i rozwoju. W Mediolanie działa Politecnico di Milano, jedna z najlepszych uczelni technicznych w Europie.
Lombardia to najbogatszy i najbardziej uprzemysłowiony region Włoch, a Mediolan odgrywa rolę gospodarczego motoru całego kraju.