Starożytne miasto o bogatej historii, które zachowało wiele zabytków i zainteresowań turystycznych.
O Lucce nie wiedziałem dosłownie nic, zanim do niej nie trafiłem, a nawet o niej nie słyszałem. Pewnie nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ to miasto niknie w blasku swoich sąsiadów: Pizy i Florencji.
Ale ta anonimowość Lukki nie wszędzie działa, bowiem na starym mieście znajdziecie dużą nadpodaż Anglików. Mają tam nawet swoje puby, w których można zjeść Traditional English Breakfast i napić się ciepłego piwa z Wysp Brytyjskich.
Restauracji z pierogami i Tyskim nie zauważyłem, więc moja ignorancja nie jest niczym wyjątkowym.
Próbowałem dowiedzieć się czegoś o pociągu Anglików to tego toskańskiego miasta a jedyne co znalazłem to związki finansowe, średniowiecznej spółdzielni kupców i bankierów z Lukki, z Dworem Brytyjskim.
- Miasto było założone przez Etrusków, a później było ważnym miastem rzymskim.
- Lucca jest otoczona średniowiecznymi murami obronnymi z XVII wieku, które są jednym z najlepiej zachowanych tego typu obiektów w Europie. Mury mają około 4 km długości i są popularnym miejscem spacerów dla turystów.
- Piazza dell'Anfiteatro to piękna i dobrze zachowana rzymska arena, która jest dziś jednym z najbardziej malowniczych miejsc w Lucca. Teraz na placu znajdują się kawiarnie, restauracje i sklepy.
- W Lucca urodził się słynny kompozytor Giacomo Puccini. W mieście znajduje się muzeum poświęcone jego życiu i twórczości.
- Kościół San Michele in Foro jest jednym z najważniejszych zabytków Lucca. Jego fasada jest pięknie zdobiona rzeźbami i kolumnami, a wnętrze kościoła jest bogato udekorowane.
- Miasto słynie z produkcji ciasteczek z anizem, które są znane jako "buccellato". To tradycyjne ciastko, które jest popularne w Toskanii.
Piazza dell`Anfiteatro
Plac publiczny w centrum Lukki. Pierścień budynków otaczających plac nawiązuje do eliptycznego kształtu dawnego rzymskiego amfiteatru w Lukce z II wieku.
Podstawa dawnego amfiteatru znajduje się obecnie około 3 metry pod powierzchnią ziemi.
W szczytowym okresie około 18 rzędów amfiteatru mogło pomieścić około 10 000 widzów.
Chiesa di San Michele in Foro
Kościół na placu San Michele, który zajmuje pierwotny obszar Forum Romanum, centrum miasta i miejsce spotkań i handlu. Do 1370 roku na placu odbywały się posiedzenia Wielkiej Rady, najwyższego organu ustawodawczego Lukki.
Udokumentowany po raz pierwszy w 795 r. pod nazwą ad foro, obecny kościół budowany był od 1070 r. przez papieża Aleksandra II. Prace trwały długo, co doprowadziło do zderzenia różnych stylów. Rezultatem jest bazylika w stylu gotyckim z motywami romańskimi.
Torre delle Ore
Najwyższa, 50-metrowa wieża w mieście, nazywana także Torre della Lite (Wieża Walki), ponieważ była kwestionowana przez dwie historyczne, rywalizujące ze sobą rodziny, Quartigiani i Diversi, które przez lata spierały się o własność. W 1490 roku, aby zakończyć spór i ze względu na znaczenie wieży, na której zegar wskazywał czas miasta, Republika Lukki kupiła ją od Diversi, którzy w międzyczasie stali się jej jedynymi właścicielami.
Duomo di Lucca
Cattedrale di San Martino, siedziba arcybiskupa Lukki. Budowę rozpoczął w 1063 roku biskup Anzelm, późniejszy papież Aleksander II.
Kościół San Frediano
Jedno z najstarszych miejsc kultu w Lukce. Według tradycji kościół ufundował św. Frydianus, biskup miasta w latach 560-588.
Po raz pierwszy wspomniano o nim w dokumencie z w roku 685 jako bazylika z epoki lombardzkiej.
Mozaika na froncie elewacji, przedstawia Chrystusa Odkupiciela wstępującego do nieba w mandorli trzymanej przez dwóch aniołów. Pomiędzy Apostołami brakuje figury Matki Boskiej, która została usunięta podczas montażu nowoczesnego okna. Dzieło utrzymane jest w stylu bizantyjskim.
Kościół San Giovanni i Santa Reparata
Zbudowany w V wieku na miejscu rzymskiej osady i był katedrą w Lukce aż do VIII wieku, kiedy to rolę tę przejął pobliski kościół San Martino. Jednak po tej zmianie, chrzcielnica pozostała nadal w kościele św. Giovanniego i Reparaty.
Chiesa di Santa Maria Forisportam
Kościół z trzema nawami, transeptem i absydą, zbudowany w XII wieku.
Nazwa kościoła Santa Maria Forisportam związana jest z faktem, że w porównaniu do najstarszych murów miejskich , czyli z czasów rzymskich, kościół ten znajdował się poza miastem, stąd foris portam, czyli - poza miastem.