Drugie co do wielkości miasto we Włoszech, położone w północnej części kraju, w regionie Lombardia.
Mediolan to jedno z najbogatszych miast Europy, największy ośrodek przemysłowy i modowy Włoch, pod względem turystycznym jednak niedomaga. Chyba że chcecie przywieźć z podróży drogie markowe buty lub torebkę.
Mimo że miasto ma długą i bogatą historię, z jego tkanki miejskiej z czasów antyku i średniowiecza, zachowały się tylko nieliczne fragmenty. Nie doświadczycie tu atmosfery znanej z Werony, Lukki czy nieodległego i niedocenianego Bergamo.
Mediolan, ze względu na swój rozmiar i korki nie jest także idealnym miejscem na bazę wypadową do zwiedzania Lombardii.
Czy warto odwiedzić Mediolan?
Jak najbardziej. Miasto ma wiele do zaoferowania, ale jakby nawet było inaczej to warto odwiedzić Mediolan tylko ze względu na wspaniałą Duomo di Milano, jedną z największych katedr na świecie, arcydzieło, którego ukończenie zajęło ponad 600 lat.
Co zjeść w Mediolanie?
To duże miasto w którym znajdziecie wszystkie kuchnie świata ale potrawą z której Mediolan słynie jest słynny kotlet. I niech was nie zwiodą Austriacy, że to Wiedeń był prekursorem panierowania mięsa w mące i tartej bułce, bo ta potrawa znana jest w Mediolanie co najmniej od XII wieku.
Przy tworzeniu takiej potrawy jak panierowane mięso, ciężko coś zepsuć więc w sumie nieistotne czy zjecie go w Mediolanie czy Bambergu, ale jest danie które w Mediolanie mnie zachwyciło. I było to danie włoskie, a jak wiadomo kuchnia tego kraju największe swoje wyżyny osiąga poza Włochami a kucharzy, którzy je przyrządzają, z ojczyzną Michała Anioła, łączy tylko tyle że kiedyś może jeździli Fiatem.
Ta potrawa to pochodzące z Lacjum i Rzymu, Spaghetti alla carbonara, które zamówiłem w małej restauracji w dzielnicy Casoretto, czyli miejscu raczej unikanym przez turystów.
Miasto jest znane ze względu na swoje bogate dziedzictwo kulturowe i artystyczne oraz jako ośrodek mody, handlu i finansów.
Jednym z najważniejszych zabytków w Mediolanie jest katedra, czyli Duomo, zbudowana z marmuru w stylu gotyckim. Katedra jest jednym z największych kościołów na świecie i uważana jest za jedno z najważniejszych dzieł sztuki gotyckiej.
Innym ważnym zabytkiem w Mediolanie jest galeria Vittorio Emanuele II, najstarsza galeria handlowa we Włoszech, z piękną kopułą z żelaza i szkła. W galerii znajdują się sklepy, restauracje i kawiarnie.
Miasto jest także siedzibą wielu muzeów, takich jak Pinakoteka Brera, której zbiory zawierają dzieła sztuki renesansowej i barokowej, a także Muzeum Nauki i Techniki, poświęcone osiągnięciom technicznym i naukowym.
Mediolan jest również ważnym centrum mody, z wieloma sklepami i domami mody, takimi jak Prada, Armani, Gucci czy Versace. W międzynarodowej branży mody, mediolański Tydzień Mody (Milan Fashion Week) jest uważany za jedno z najważniejszych wydarzeń.

Pomnik Wiktora Emanuela II w Mediolanie

Pomnik Leonarda da Vinci

Pomnik Giuseppe Garibaldiego w Mediolanie
Duomo di Milano
Jedna z największych i najważniejszych katedr na świecie, a zarazem symbol i główna atrakcja turystyczna miasta. Katedra jest położona na placu Piazza del Duomo i jest jednym z najważniejszych zabytków architektury gotyckiej.
Katedra w Mediolanie została zbudowana w latach 1386-1965 i jest uważana za jedno z najważniejszych dzieł sztuki gotyckiej. Budowa katedry trwała ponad 600 lat i zatrudniała setki artystów i rzemieślników.
Fasadę katedry zdobią 135 wieżyczek, a na szczycie znajduje się złocona posąg Madonny. We wnętrzu katedry znajdują się liczne dzieła sztuki, w tym rzeźby, malowidła, witraże i ołtarze. W katedrze znajdują się także relikwie św. Bartłomieja, które zostały przyniesione do Mediolanu w V wieku.
Duomo di Milano ma pięć naw i pomieścić może ponad 40 000 osób. W katedrze znajdują się również organy, które są jednymi z największych na świecie, składają się z 15 000 piszczałek i 225 przycisków.
Katedra jest otwarta dla zwiedzających przez cały rok, a na dachu katedry można podziwiać piękny widok na Mediolan i otaczające krajobrazy. Katedra jest jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Europie i jest uważana za jedno z najważniejszych dzieł sztuki gotyckiej na świecie.


Męczeństwo św. Agnieszki






Dach katedry w Mediolanie

Dach katedry w Mediolanie

Dach katedry w Mediolanie
Statua San Bartolomeo w katedrze Mediolańskiej
Jedna z najbardziej szokujących rzeźb, jakie zobaczycie kościele, przedstawia obdartego ze skóry świętego Bartłomieja, który okrywa się swoją skórą, niczym płaszczem.
Autorem posągu jest Marco de Agrate, który ukończył ją w 1563 roku.
Chrzcielnica w mediolańskiej katedrze
Porfirowy sarkofag z czasów rzymskich, wykorzystany jako chrzcielnica i umieszczony w baptysterium katedry w Mediolanie.
Chrismon Sancti Ambrosii w katedrze w Mediolanie
Płyta marmurowa z monogramem Chi-Rho oraz Alfą i Omegą w okręgu; tradycyjnie kojarzona ze św. Ambrożym (IV wiek), a prawdopodobnie rzeczywiście z tego okresu. Rama z inskrypcjami została dodana w okresie baroku. Napis powyżej brzmi Chrismon Sancti Ambrosii, czyli wyrocznia św. Ambrożego
Znak Chi rho, to ligatura dwóch greckich liter, jeden z najstarszych chrystogramów używanych przez chrześcijan.
Madonnina
Polichromowana statua Madonny, stworzona przez Giuseppe Perego w 1774 roku. Zgodnie z tradycją, żaden budynek w Mediolanie nie jest wyższy od Madonniny. Kiedy pod koniec lat 50. XX wieku budowano budynek Pirelli Gio Pontiego, na wysokości 127,1 m, na szczycie budynku Pirelli umieszczono mniejszą replikę Madonniny, więc nowa Madonnina pozostaje najwyższym punktem w Mediolanie.
Grób Marco Carelli
Grób jednego z najważniejszych fundatorów katedry w Mediolanie.
Marco Carelli był mediolańskim kupcem, który w 1391 roku przekazał ponad 35 000 złotych dukatów na budowę katedry. Płyta nad jego pomnikiem jest datowana na 1394 r.
Galleria Vittorio Emanuele II
Jedna z najbardziej znanych i prestiżowych galerii handlowych na świecie.
Galleria Vittorio Emanuele II została otwarta w 1867 roku i nazwana na cześć pierwszego króla Zjednoczonych Włoch, Vittorio Emanuele II. Jest jednym z najstarszych centrów handlowych na świecie.
Galeria jest znana ze swojej wyjątkowej architektury, zaprojektowanej przez Giuseppe Mengoniego. Charakteryzuje się ona ogromnym żelaznym szkłem dachowym, zdobionymi mozaikami na podłodze, a także eleganckimi fasadami sklepów.
Castello Sforzesco
Castello Sforzesco zostało zbudowane w XV wieku jako zamek obronny dla rodziny Visconti, ale później zostało rozbudowane przez rodzinę Sforza, która przejęła kontrolę nad Mediolanem. Zamek pełnił rolę rezydencji władcy oraz fortu obronnego.
Zamek ma imponującą architekturę renesansową i jest otoczony fosą. Jego dziedziniec jest obszerny, a bryła budowli zdobiona jest basztami i blankami. W ciągu wieków przeszedł różne przebudowy i restauracje.
W obrębie zamku znajduje się kilka muzeów prezentujących bogatą historię i sztukę Mediolanu. Wśród nich warto wymienić Pinacoteca del Castello Sforzesco, które zawiera kolekcję dzieł sztuki, w tym prace takich mistrzów jak Michelangelo czy Leonardo da Vinci. Ponadto, w zamku znajduje się muzeum egipskie, kolekcja instrumentów muzycznych i inne.
Bazylika Św. Ambrożego w Mediolanie
Jedno z najważniejszych sakralnych miejsc w Mediolanie. Bazylika Świętego Ambrożego została zbudowana w IV wieku na polecenie biskupa Mediolanu, św. Ambrożego, który jest jednym z najważniejszych świętych chrześcijańskich w historii miasta. Obecna budowla pochodzi głównie z XI wieku, a z czasem była poddawana różnym przebudowom i renowacjom.
Została zbudowana w dzielnicy, w której byli pochowani chrześcijanie zamordowani w czasie prześladowań rzymskich.
Santa Maria delle Grazie
Bazylika zbudowana w XV wieku i jest znana przede wszystkim jako miejsce, w którym znajduje się fresk "Ostatnia Wieczerza" autorstwa Leonarda da Vinci. Bazylika ta została wzniesiona jako wotum dziękczynne z okazji końca zarazy, która nawiedziła Mediolan w latach 1476-1478.
Nocą 15 sierpnia 1943 roku bomby zrzucone przez brytyjskie i amerykańskie samoloty uszkodziły kościół. Ściana zawierająca Ostatnią wieczerzę nie została zniszczona, gdyż była zabezpieczona workami z piaskiem.
Kościół San Vittore al Corpo
Kościół w historycznym centrum Mediolanu, położony przy via San Vittore, w języku mediolańskim nazywany gesa de San Vitor Grand.
Zbudowany w IV wieku jako jedna z wczesnochrześcijańskich bazylik Mediolanu, poświęcona św. Grzegorzowi, wewnątrz której znajdował się wówczas sarkofag zawierający szczątki cesarza Teodozjusza oraz groby wczesnochrześijańskich męczenników.
Teatro alla Scala
Potocznie nazywany La Scalą, jest głównym teatrem operowym w Mediolanie i uważany jest za jeden z najbardziej prestiżowych teatrów na świecie. Od 1778 roku gości czołowych artystów międzynarodowej sceny operowej, baletowej i muzyki klasycznej.
Teatro alla Scala został wybudowany na mocy dekretu cesarzowej Marii Teresy Austriackiej, wydanego na prośbę mediolańskich rodzin patrycjuszowskich.

Jezioro i miasto Como
Miasto znane ze względu na swoje piękne krajobrazy, bogate dziedzictwo kulturowe oraz jako popularne miejsce turystyczne.