Miasto we Włoszech, położone w regionie Toskania, w pobliżu wybrzeża Morza Liguryjskiego.
Miasto jest znane ze swojego bogatego dziedzictwa kulturowego i artystycznego, a także z produkcji marmuru.
Pietrasanta jest ważnym centrum rzeźby i sztuki w Italii. W mieście znajduje się wiele galerii sztuki, a także liczne pracownie artystów, którzy specjalizują się w rzeźbiarstwie i rękodziele artystycznym. Pietrasanta jest również znana ze swoich festiwali i imprez kulturalnych, takich jak Międzynarodowy Festiwal Rzeźby i Pokaz Sztuki, które przyciągają artystów i turystów z całego świata.
Poza bogatą sceną artystyczną, Pietrasanta oferuje wiele atrakcji turystycznych, takich jak zabytki historyczne i kościoły, malownicze plaże i piękne krajobrazy Toskanii. Warto również spróbować lokalnej kuchni, która jest znana z wysokiej jakości produktów i tradycyjnych dań.
Collegiata di San Martino - Katedra Pietrasanty
Pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z 1223 roku, natomiast prace rozbudowy odnotowano już w roku 1330. Papież Urban VI w 1387 roku nadał jej kapitułę kanoników i podniósł ją do rangi kolegiaty, wyposażając ją w chrzcielnicę.
Z zewnątrz pokryta jest białym marmurem, wydobywanym w okolicy Pietrasanty.
Dzwonnica flankująca kolegiatę ma około 36 metrów wysokości, kwadratową podstawę o bokach 8 metrów i prostą powierzchnię z odsłoniętej cegły, mimo że pierwotny projekt obejmował marmurową okładzinę, która nigdy nie została ukończona. Wnętrze wyposażone jest w specjalne spiralne schody.
Palazzo Moroni
Pałac powstał z połączenia dwóch istniejących wcześniej budynków z XVII w. Wspólnota Pietrasanta zdecydowała się na zakup domu ojców augustianów sąsiadującego z domem notariusza Morrone Morroniego, przekazanego samej wspólnocie (świadectwem tego dziedzictwa jest tablica umieszczona z jednej strony budynku), aby nadać bardziej odpowiednie zakwaterowanie dla Kancelarii Wspólnoty oraz zapewnienie kanclerzowi bardziej komfortowego domu. Modyfikacji dokonano następnie w XIX i pierwszej połowie XX wieku.