Miasto założone w VI lub VII wieku p.n.e. jako osada sabiniańska.
- W okresie rzymskim miasto stało się ważnym ośrodkiem handlowym i turystycznym, słynnym ze swoich pięknych domów, rynków i teatrów.
- W 79 roku n.e. Pompeje zostały zniszczone przez erupcję Wezuwiusza. Erupcja ta zasypała miasto popiołami wulkanicznymi i skałami, co zapewniło jego doskonałe zachowanie się do czasów dzisiejszych.
- W 1748 roku Pompeje zostały odkryte pod warstwą skał wulkanicznych. Prace archeologiczne trwają do dziś, a miasto jest jednym z najważniejszych zabytków rzymskich we Włoszech.
- W Pompejach znajduje się wiele imponujących zabytków, takich jak piękne mozaiki, freski i rzeźby, a także luksusowe wille i pałace. Miasto jest również znane z bardzo dobrze zachowanych domów mieszkalnych, z meblami, narzędziami i innymi przedmiotami codziennego użytku, co pozwala na poznanie życia codziennego w starożytnym mieście.
- Pompeje są popularnym celem turystycznym, ze względu na swoje unikalne dziedzictwo kulturowe i historyczne. W 1997 roku starożytny miasto Pompeje, wraz z Herkulanum i Oplontis, zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
- Niestety, w ostatnich latach Pompeje są również narażone na szkody związane z masowym turystyka. Zbyt wielu odwiedzających może prowadzić do erozji i niszczenia zabytków, co staje się coraz większym problemem.
Teatro Grande
Teatr z czasów rzymskich, pogrzebany przez erupcję Wezuwiusza w 79 roku.
Napis, będący jednym z nielicznych przedstawień nazwiska architekta, przypomina o pracach prowadzonych w epoce augustowskiej przez Marka Artoriusa Primusa.
Teatr był pierwszym dużym budynkiem użyteczności publicznej całkowicie oczyszczonym z popiołów, w wyniku prac archeologicznych zleconych przez dynastię Burbonów.
Po starannej renowacji był używany w miesiącach letnich do celów spektakle teatralne i muzyczne
Część przeznaczona dla publiczności mogła pomieścić około pięciu tysięcy widzów.
Foro di Pompei
Główny plac miasta, reprezentował centrum polityczne, gospodarcze i religijne, w którym odbywały się demonstracje, negocjacje handlowe i debaty.
Jest to w swoim rodzaju jedno z najlepiej zachowanych starożytnych forów rzymskich.
Zbudowane około IV wieku p.n.e., w czasach samnickich a po podboju Pompejów przez Rzymian Forum zostało całkowicie przebudowane.
Plac wydobyto na światło dzienne dopiero na początku XIX wieku na polecenie Karoliny Bonaparte, młodszej siostry Napoleona.
Świątynia Wespazjana
Tempio di Vespasiano - świątynia została poświęcona Wespazjanowi, cesarzowi rzymskiemu.
Budowla była poświęcona za życia cesarza, o czym świadczy scena ofiary z byka, przedstawiona na ołtarzu, natomiast w przypadku śmierci cesarza przedstawiona byłaby ofiara z wołu.
Świątynia została gruntownie zmodyfikowana po zniszczeniach spowodowanych trzęsieniem ziemi w Pompejach w 62 roku.
Casa e Thermopolium di Vetutius Placidus
Dom i Termopolium Wetucjusza Placidusa - lokal w kturym serwowano napoje i gorące potrawy, przechowywane w dużych słojach ustawianych w bogato zdobionej, murowanej ladzie tawerny.
W jednym z dużych glinianych dzbanów ustawionych na ladzie znaleziono skarb liczący prawie 3 kg (6,6 funta) monet, prawdopodobnie stanowiący ostatnie zbiory gospodarza, co świadczyło o dochodowej działalności karczmy.
Fullonica di Stephanus
Budynek produkcyjny, przeznaczony do prania brudnej bielizny i odtłuszczania wełnianych tkanin, powstał w ostatnim etapie życia miasta.
Niewolnicy Stephanusa, musieli godzinami deptać tkaniny i ubrania, zamoczone w płynie zawierającym mocz ludzki i zwierzęcy, zbierany do ustawionych wzdłuż ulic doniczek.
Amfiteatr rzymski w Pompejach
Najstarszy ze znanych rzymskich amfiteatrów. Zbudowany w 70 rpne, z inicjatywy sędziów Caiusa Quinctiusa Valgusa i Marka Porcjusza.
Mógł pomieścić aż 20.000 widzów przybywających nie tylko z Pompejów, ale także z sąsiednich miast. Budynek zlokalizowany jest poza miastem, aby ułatwić poruszanie się tak dużej liczbie osób.
W 59 roku wybuchły na nim krwawe zamieszki pomiędzy Pompejuszami a Nucerinim. W następstwie tych zamieszek Senat Rzymu podjął decyzję o zamknięciu areny w Pompejach na dziesięć lat.
Casa delle Pareti Rosse
Dom Czerwonych Ścian nazywany jest tak ze względu na piękny czerwony kolor, który wyróżnia jego ściany.
Bazylika w Pompejach
Bazylika to najważniejszy budynek na Forum o powierzchni 1500 m2, służaca do prowadzenia działalności gospodarczej i wymiaru sprawiedliwości. Można się do niej dostać przez pięć wejść oddzielonych filarami z tufu.
Pośrodku krótkiego zachodniego boku umieszczono bogato zdobione sugestum, w którym zasiadali sędziowie.
Bazylika datowana jest na lata 130-120 p.n.e. i jest jednym z najstarszych przykładów tego typu budowli w całym imperium rzymskim.
Świątynia Izydy w Pompejach
Świątynia poświęcona bogini Izydzie, egipskiej bogini, której kult był popularny w Cesarstwie Rzymskim.
Ta świątynia miała dyskretny charakter i kilka ukrytych wejść, jedno znajdowało się w ścianie przylegającego do świątyni teatru.
Świątynia ta została zniszczona w 62 roku naszej ery, a następnie odbudowana przez Numeriusa Popidiusa.
Casa del Cinghiale - Dom Dzika
Dom zawdzięczający swoją nazwę mozaice, przedstawiającą dzika zaatakowanego przez psy. Motyw ten, powszechny także w innych domach w Pompejach, miał za zadanie odpędzać złe duchy.
Po raz pierwszy otwarty dla publiczności w 2016 roku