Werona

Ocena:

4.6/5 | 5 głosów

Werona to drugie największe miasto w Toskani i jedno z najbogatszych miast północych Włoch.

Werona to jedno z największych, pozytywnych zaskoczeń podczas naszego zwiedzania Włoch. Do dzisiaj żałuję, że zdecydowaliśmy się tylko na jeden nocleg w Weronie a w ponurej Sienie aż trzy.

Ignorancja szkodzi, ale wiedziałem o tym mieście tyle, że można tam zobaczyć słynny balkon z Romea i Julii. I to był błąd.

Werona to nie tylko słynny balkon choć rzeczywiście ludzie, nie wiedzieć czemu, się tam pchają. Takich balkonów, a nawet lepszych, jest w Weronie setki ale kolejka do tej atrakcji turystycznej miała około 200 metrów.

Jedyną wadą w Weronie mogą być ceny w obrębie Citta Antica. Być może byliśmy tam zbyt krótko, żeby znaleźć jakieś alternatywy, tak jak to było w Sienie.

Podczas zwiedzania warto opuścić stare miasto i udać się do sąsiadującej z nim dzielnicy San Zeno z bazyliką św. Zenona – romańskim kościołem o wielkości katedry. W Polsce, takie zabytki z Xw., nie są większe niż kapliczka na cmentarzu, dlatego na mnie zrobiła wrażenie.

Miasto jest znane przede wszystkim jako miejsce akcji sztuki Williama Szekspira "Romeo i Julia", ale ma również wiele innych atrakcji turystycznych.

Weronę cechuje bardzo bogata historia, sięgająca czasów starożytnych, kiedy to była ważnym ośrodkiem rzymskim. W mieście znajduje się wiele zabytków z różnych epok, takich jak Arena di Verona - antyczny amfiteatr, który jest jednym z najlepiej zachowanych na świecie, czy też zamek Scaligero, zbudowany w XIII wieku.

Inne ważne atrakcje turystyczne w Weronie to m.in. katedra Świętego Piotra, zbudowana w stylu romańsko-gotyckim, ratusz miejski z XIV wieku czy też liczne pałace i wille, które są świadectwem bogatej historii miasta.

Piazza Brà

Jeden z największych placów w Europie, zajmujące powierzchnię ponad 80 000 metrów kwadratowych. Piazza Bra jest znana z wielu pięknych budynków, w tym z areny rzymskiej, która jest jednym z najlepiej zachowanych rzymskich amfiteatrów na świecie i służy jako miejsce letnich przedstawień operowych. Na placu znajduje się również wiele kafejek, restauracji, sklepów i hoteli, co sprawia, że jest to popularne miejsce zarówno dla turystów, jak i dla mieszkańców Weronie. Inne ciekawe miejsca na Piazza Bra to m.in. Pałac Gruby (Palazzo della Gran Guardia), budowany w latach 1610-1613, którego fasada przypomina arkadę z trzema prostokątnymi otworami okiennymi na każdym piętrze oraz Fontanna Madonna Verona, która została zbudowana w 1368 roku. Piazza Bra jest jednym z najważniejszych punktów orientacyjnych Weronie i jest łatwo dostępna z wielu części miasta dzięki dogodnym połączeniom komunikacyjnym, w tym tramwajowi.

Basilica di San Zeno Maggiore

Bazylika św. Zenona Wielkiego (wł. Basilica di San Zeno Maggiore) to jedna z najpiękniejszych i najważniejszych budowli sakralnych w Weronie, położona w północno-wschodniej części miasta. Bazylika została zbudowana w X wieku na miejscu wcześniejszej świątyni chrześcijańskiej, a jej styl architektoniczny to przede wszystkim romański z elementami gotyku. Wewnątrz znajduje się wiele cennych dzieł sztuki, takich jak freski przedstawiające historie ze Starego i Nowego Testamentu, tryptyk z XVI wieku autorstwa Andrei Mantegny, drewniany krucyfiks z XII wieku oraz liczne rzeźby i freski w apsydzie. Najważniejszym elementem bazyliki jest jednak czerwona marmurowa portalowa fasada z płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny z życia św. Zenona oraz złożone symetrycznie pary lwów trzymających tarcze herbowe. Właśnie te lwy, znane jako "Lwy św. Zenona", stały się jednym z symboli Weronie, a ich wizerunek można zobaczyć na wielu elementach architektonicznych miasta. Bazylika św. Zenona Wielkiego jest popularnym miejscem pielgrzymkowym i turystycznym, a także ważnym centrum kultu religijnego dla mieszkańców Weronie.

Piazza delle Erbe

Piazza delle Erbe to główny plac w centrum Weronie, położony w historycznej dzielnicy miasta. Jest to jeden z najstarszych placów Włoch, znanym z licznych zabytków i kolorowych straganów z warzywami, owocami, kwiatami i pamiątkami. Piazza delle Erbe jest miejscem, gdzie można poczuć prawdziwy klimat Weronie, spacerując wśród barwnych straganów, starożytnych budowli i kamienic, które tworzą piękny widok. Na placu znajdują się m.in. ratusz (Palazzo Maffei) z charakterystyczną barokową fasadą, Kolumna Św. Marka, która upamiętnia zwycięstwo Republiki Weneckiej nad Mediolanem, oraz wiele pięknych budynków, w tym wieża Lamberti (Torre dei Lamberti), która oferuje wspaniałe widoki na miasto.

Piazza Santa Anastasia

Piazza Santa Anastasia to plac w centrum Weronie, położony w historycznej dzielnicy miasta. Znajduje się tu piękna bazylika św. Anastazji (wł. Basilica di Santa Anastasia), która jest jednym z najważniejszych zabytków Weronie. Bazylika została zbudowana w XIII wieku w stylu gotyckim z elementami romańskimi, a jej fasada jest uważana za jedną z najpiękniejszych w Weronie. Wewnątrz znajduje się wiele cennych dzieł sztuki, takich jak freski przedstawiające historie ze Starego i Nowego Testamentu, rzeźby, ołtarze oraz klasztor z krużgankami.

Ponte di Castelvecchio

Ponte di Castelvecchio to zabytkowy most w Weronie, położony nad rzeką Adygą. Most został zbudowany w XIV wieku, a jego głównym celem była ochrona miasta przed atakami wrogów od strony południowej. Most ma długość około 120 metrów i składa się z pięciu łuków, z których największy ma rozpiętość około 48 metrów. Konstrukcja mostu została zaprojektowana przez architekta Fra Giocondo, a w czasie II wojny światowej został poważnie uszkodzony przez bombardowania. Po wojnie most został zrekonstruowany i odrestaurowany, aby przywrócić mu dawny blask. Obecnie Ponte di Castelvecchio jest jednym z najważniejszych zabytków Weronie i jednym z najpiękniejszych mostów we Włoszech.

Ulice Werony

Chiesa di San Zeno in Oratorio (San Zenetto)

San Zeno in Oratorio, znany również jako kościół San Zenetto, to katolickie miejsce kultu położone w dzielnicy San Zeno.
Zbudowany w miejscu ulubionym przez Świętego Zenona, który udawał się tu na modlitwę i łowienie ryb.

Wydarzenia związane z najstarszymi fazami budowy kościoła budzą kontrowersje, gdyż budynek w obecnym wyglądzie został przebudowany w stylu romańskim w XII wieku po katastrofalnym trzęsieniu ziemi w Weronie w 1117 roku, jednak niektórzy historycy stawiają hipotezę, że fundamenty kościoła Budynek pochodzi z VII lub VIII wieku.

I Portoni della Brà

Brama/przejście w murach miejskich Werony, stworzona w celu połączenia miasta z podmiejskimi obszarami wiejskimi.
W dokumencie z 1257 r. po raz pierwszy wzmiankowana jest brama Braida, znajdująca się w miejscu, gdzie obecnie stoi brama Bra, zaopatrzona była w boczną poternę i otwarta wzdłuż muru miejskiego, poza którym płynął sztuczny kanał Adigetto.

Torre dei Lamberti

Wieża zbudowana w 1172 roku dla rodziny Lamberti, posiadająca dwa dzwony:
- Marangona sygnalizuje pożary, czas pracy i godzinę dnia, 
- Rengo, wzywa ludzi do broni i sygnalizuje zwoływanie obrad rady miejskiej.

W 1798 roku, hrabia Giovanni Sagramoso umieścił na wieży zegar, który miał zastąpić stary zegar z pobliskiej Torre Gardello.

KOMENTARZE NA FORUM
Treść
Podpis
Ocena
Wenecja

Wenecja

Miasto we Włoszech, położone na 118 małych wyspach połączonych mostami i kanałami, uważane za jedno z najpiękniejszych i najromantyczniejszych miast na świecie.